Powstał nowy system komunikacji kwantowej, odporny na ataki hakerów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Specjaliści z Uniwersytetu ITMO w Sankt Petersburgu opracowali urządzenie, które umożliwia komunikację kwantową na dużą odległość. Wynalazcy twierdzą, że ich system teoretycznie jest nie do zhakowania.

 

Nowa technologia pozwala umieścić informację w pojedynczym fotonie i przesłać go przez światłowody na odległość 250 kilometrów. Żaden haker nie będzie mógł go przechwycić i poznać zawartych w nim danych, co posiada oczywiste korzyści. Zakodowana informacja wysyłana jest dzięki laserowi który przechodzi przez elektro-optyczny modulator fazy - urządzenie to rozbija światło na fale o różnych długościach.

 

W zależności od przesunięcia fazowego poszczególnych fal albo wzajemnie się one wzmacniają, albo znoszą. Nakładające się fale są przekształcane w zera i jedynki, z których powstaje silny klucz kwantowy. Naukowcy mówią, że ich system wykazał się dużą stabilnością.

"Aby przekazać sygnały kwantowe, używamy tzw. pobocznych częstotliwości. To unikatowe podejście daje nam wiele korzyści, takich jak znaczne uproszczenie architektury urządzenia oraz dużą pojemność kanału komunikacyjnego. Prędkość przekazywania danych i odległość na jaką możemy je wysłać powoduje, że nasz system dorównuje najlepszym systemom komunikacji kwantowej" - mówi Artur Gleim.

Osoby trzecie nie będą w stanie zdobyć klucza kwantowego, ponieważ ich ingerencja w system wprowadzi anomalie. Z tego powodu nowa technologia komunikacji kwantowej jest po prostu niemożliwa do zhakowania. Wynalazek naukowców został opisany na łamach czasopisma Optics Express.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/rosyjscy-naukowcy-stworzyli-system-komunikacji-kwantowej-ktorego-nie-da-sie-zhakowac

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika oklijlk

no ok, rozumiem szyfryzacja

no ok, rozumiem szyfryzacja problem w tym że dziś mamy takie zabezpieczenia że raczej marne szanse są na włamanie. kiedy ostatnio ktoś złamał hasło do konta bankowego kogoś? no raczej nie było. klient sam wysłał hasło lub zostało ono podsłuchane. czyli obecne klucze i metody są właściwe, działają. po prostu ludzie nie uczą się na błędach i wciąż popełniają te same.

Portret użytkownika xx

"Zakodowana informacja

"Zakodowana informacja wysyłana jest dzięki laserowi który przechodzi przez elektro-optyczny modulator fazy - urządzenie to rozbija światło na fale o różnych długościach."

Laser daje światło monochromatyczne (o jednej częstotliwości i długości). A skoro tak, to nie da się go rozbić na fale o różnych długościach.

Skomentuj