Iran zbuduje sztuczny kanał który połączy Morze Kaspijskie z Zatoką Perską

Kategorie: 

Źródło: Internet

Rosyjskojęzyczne media powiadomiły o ambitnych planach Islamskiej Republiki Iranu. Projekt zakłada budowę sztucznego kanału, który będzie łączył Morze Kaspijskie z Zatoką Perską. Z nowego "irańskiego Kanału Sueskiego" będzie mogła korzystać między innymi Rosja.

 

Plany budowy kanału pojawiły się po raz pierwszy już 19 wieku, lecz zatwierdzono je dopiero za rządów Mahmuda Ahmadineżada. Prace mają zakończyć się po 2020 roku i mogą pochłonąć około 7 miliardów dolarów.

 

Ze sztucznego kanału skorzysta przede wszystkim Rosja, ale także byłe republiki ZSRR i Europa. Statki zmierzające w kierunku Oceanu Indyjskiego będą mogły wybrać krótszą drogę, pomijając podróż przez cieśniny tureckie i Kanał Sueski. Konstrukcja o długości ponad 1200 kilometrów pozwoli także nawodnić środkowe regiony tego państwa, które narażone są na susze.

 

Do największych problemów, które stoją na przeszkodzie w realizacji budowy sztucznego kanału zalicza się trudne warunki terenowe, skala przedsięwzięcia, potrzebne środki finansowe a także sama lokalizacja - obszar ten jest narażony na trzęsienia ziemi. Analityk ekonomiczny Alexei Chickin powiedział, że Turcja i Zachód próbowały na różne sposoby zablokować inicjatywę. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy które są zaangażowane w projekt, lecz mimo to prace nadal postępują.

 

 

Źródło: http://www.iran-bn.com/2016/03/30/irans-suez-canal-connecting-caspian-sea-and-persian-gulf/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika losowy pseudonim? really?

Zawsze kiedy zjadę aż do

Zawsze kiedy zjadę aż do komentarzy okazuje się że tu chyba tylko gimbaza siedzi...
Jak na tematykę strony - poziom komentarzy jest obraźliwie żenujący!
 
@Admins: to trzeba na prawdę zmienić - np. jedynie stałe konta, jakiś system karmy itp. i przede wszystkim dlaczego najdurniejszy komentarz jest na samej górze?

Portret użytkownika sceptyyk

I bardzo dobrze i tak 3mać

I bardzo dobrze i tak 3mać  :)  Ale, gdy spojży się na mapę Iranu, to widać ogrom problemów jaki stoi przed budowniczymi...                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Portret użytkownika Aquila

Gdyby rzeczywiście doszło do

Gdyby rzeczywiście doszło do ukończenia takiego projektu, to natychmiast zaczną się poważne problemy z gatunkami zwierząt i roślin inwazyjnych z basenu Oceanu Indyjskiego do basenu Morza Kaspijskiego albo w drugą stronę - czy tego nikt nie bierze pod uwagę? Podobnie było po otwarciu kanału sueskiego, zaczęło się masowe zastępowanie jednych gatunków innymi i nadal to trwa ... a do czego t doprowadzi wprzyszłości, tego ni wie nikt.
Wszędzie tylko doraźne zyski się liczą, to smutne.

Portret użytkownika sceptyyk

Połóż przed sobą mapę Iranu i

Połóż przed sobą mapę Iranu i zajawisz, że na bardzo długim odcinku, kanał bedzie przebiegał przez rejony wyżynne i górskie. W takiej lokalizacji, siłą rzeczy, będa tam sluzy, a długie odcinki kanału wypełni slodka woda z górskich zbiorników. I ta słodka woda w kanale, będzie separatorem dla fauny i flory Morza Kaspijskiego i Oceanu Indyjskiego.

Portret użytkownika Renek

Rosjanie będą mogli wtedy

Rosjanie będą mogli wtedy wypływać na otwarty ocean swoimi jednostkami rakietowymi, których pokaz był niedawno przy okazji ostrzeliwań ISIS pociskami manewrującymi. To zmieni mocno sytuację polityczną w Zatoce Perskiej i dalej.

Skomentuj