Na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii stwierdzono, że brytyjska kolonizacja Australii była inwazją

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Giacomo/CC BY-NC 2.0

Podczas gdy Australia i Nowa Zelandia planują zmienić swoją flagę państwową tak aby pozbyć się wszelkich skojarzeń z Wielką Brytanią, Uniwersytet Nowej Południowej Walii wprowadził nową terminologię opisującą kolonizację tego kontynentu. Zdaniem tamtejszych uczonych, Australia nie została odkryta, tylko napadnięta.

 

Według wspomnianej uczelni, podróżnik James Cook przybył do Australii i można byłoby mówić o tym jak o odkryciu nowego kontynentu, ale ziemie te były już wtedy zamieszkane przez Aborygenów, rdzennych mieszkańców którzy przybyli tam około 40-65 tysięcy lat temu. Australijskie szkoły i instytucje powinny zatem mówić wprost o inwazji, ponieważ cały proces kolonizacji nie przebiegał pokojowo.

 

Wraz z przybyciem i osiedlaniem się Brytyjczyków, zamordowano dziesiątki tysięcy Aborygenów, którym siłą odebrano ziemię i pozbawiono ich podstawowych praw. Uniwersytet Nowej Południowej Walii twierdzi, że nowa terminologia ma jedynie przypominać z czym wiązała się obecność Jamesa Cooka na Australii.

 

Choć brytyjskie media oburzają się tą sprawą, australijscy nauczyciele i politycy, między innymi premier stanu Queensland Annastacia Palaszczuk, w pełni zgadzają się ze stanowiskiem uczelni. Jako inwazję można również nazwać kolonizację Północnej i Południowej Ameryki, w wyniku której wymordowano rodowitych mieszkańców tych kontynentów.

 

 

Źródło: http://www.abc.net.au/news/2016-03-30/palaszczuk-praised-for-australian-invasion-stance/7286434

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika eva11

ale ,,australie,,

ale ,,australie,, odkryli...to przeciez jest fakt i nie potrzeba tu naukowcow do tego,czy wykladowcow,
australijscy nauczyciele i politycy,senatorzy.....a czy oni nie sa czasami potomkami tych najezdzcow? malo chyba Aborygenow zasiada na jakichs wyzszych stanowiskach,
jak wtedy moga sie nie zgadzac!
znowu cos przestawiaja w glowach ludziom,
oglaszaja cos -co od wieku jest pewne,jakby cos wyjatkowego powiedzieli ...ale teraz przynajmniej ta czesc ludzi,ktora nigdy nie zastanawia sie nad czymkolwiek,pomysli co ludzie robia ludziom!

Portret użytkownika Hetman

W dniu wczorajszym swiat

W dniu wczorajszym swiat przebiegla informacja, ze ONZ iznaje Falklandy jako wyspy nalezace do Argentyny. Dzis kolejny cios w Wielka Brytanie. Czyzby Cameron zboczyl z kursu i mozni tego swiata zaczeli ustawiac go do poziomu?

Portret użytkownika tubylec

A mało to było podobnych

A mało to było podobnych inwazji? I przeważnie Brytole, Francuzi, Niemcy .. chyba nic dziwnego że teraz właśnie ich kraje najbardziej cierpią z powodu inwazji islamu .. jeszcze Hiszpanom powinno się oberwać za Amerykę Południową i oczywiście kościołowi katolickiemu za świętą inkwizycję.

Skomentuj