Internet rozrasta się w zastraszającym tempie

Kategorie: 

Foto: drhurd.com

Internet jest ogromny, lecz podanie jego dokładnych rozmiarów jest raczej niemożliwe, gdyż rośnie on dosłownie z minuty na minutę. Aby podać przynajmniej jego przybliżoną wielkość, naukowcy zastosowali różne metody.

 

Ze statystyk podanych przez Internet Live Stats wynika, że w ciągu jednej sekundy pojawia się 6 tysięcy nowych tweetów, wpisuje się ponad 40 tysięcy zapytań w przeglądarce Google i wysyła się ponad 2 miliony e-mailów. Dane te same w sobie pokazują jak wielki może być internet, ale także jak wiele osób korzysta z niego w ciągu doby.

 

We wrześniu 2014 roku w internecie znajdowało się około 1 miliard witryn. Istnieje również coś takiego jak Deep Web, czyli tzw. ukryta sieć. Znajdują się tam treści, których nie można wyszukać poprzez standardowe wyszukiwarki. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w sieci ukrytej i nieukrytej zaczynamy rozumieć dlaczego obliczenie dokładnej wielkości internetu nie jest takie łatwe.

Oczywiste dla wszystkich jest tylko to, że internet stale rośnie. Jeśli posiada on około 1 miliard witryn, należałoby także policzyć poszczególne strony. Maurice de Kunder przeprowadził własne badania, których wyniki opublikował w lutym 2016 roku na łamach czasopisma Scientometrics. Wpisując zestaw 50 najpopularniejszych słów w wyszukiwarce Google i Bing potrafił oszacować liczbę stron. Z jego kalkulacji wynika, że w internecie jest co najmniej 4,66 miliarda stron. Niestety obliczenia te w dalszym ciągu nie zadowalają nas, ponieważ Kunder nie brał pod uwagę sieci ukrytej.

 

Według profesora komunikacji z Uniwersytetu w Kalifornii w Davis, Martina Hilberta, na nurtujące nas pytanie można odpowiedzieć na kilka sposobów. "Internet przechowuje informację, internet przekazuje informację i internet przetwarza informację" - stwierdził naukowiec. Zatem aby dowiedzieć się jak wiele danych zawiera internet, możemy wziąć pod uwagę jak wiele informacji może przekazać, lub jak wiele przekazuje w danym czasie.

 

W 2014 roku, wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Supercomputing Frontiers and Innovations wskazują że pojemność internetu wynosi 1024 bajtów, tj. 1 jottabajt. Z kolei według Visual Networking Index (Cisco), biorąc pod uwagę ruch w sieci, internet posiada 1021 bajtów danych, czyli 1 zettabajt. Pod koniec 2016 roku, według przewidywań, liczba ta wzrośnie do 1,1 zettabajta a do 2019 roku wyniesie już 2 zettabajty.

W 2011 roku Martin Hilbert i jego zespół oszacował, że internet posiada zdolność komunikacji z prędkością 3x1012 kb/s. Tu jednak należy dodać, że wyniki osiągnięto na podstawie możliwości sprzętowej i nie były zależne od tego ile informacji zostało faktycznie przekazanych w danym momencie.

 

W zeszłym roku naukowcy próbowali nawet opisać ile internet zajmowałby miejsca w naszym fizycznym świecie. Zdaniem badaczy, aby stworzyć odpowiednią ilość papieru dla wydrukowania całej sieci (ukrytej i nieukrytej), potrzebowalibyśmy około 2% drzew z lasów deszczowych Amazonii. Przeciętna strona internetowa zajęłaby około 30 kartek papieru A4, zaś cała sieć - 1,36x1011 kartek. Oczywiście naukowcy nie byli w stanie uwzględnić wydrukowania nagrań wideo itp.

 

Martin Hilbert i jego zespół obliczył w 2011 roku, że nasza zdolność do przechowywania analogowych i cyfrowych informacji wynosi około 295 eksabajtów. Aby przechować tak ogromną ilość danych na płytach CD, zbudowalibyśmy z nich wieżę o długości 480500 kilometrów, tj. 1,25 odległości Księżyca od Ziemi. Tymczasem internet wciąż się rozrasta...

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/wielki-jest-internet

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dgugg

Nie ważne że stron jest

Nie ważne że stron jest bardzo dużo. Ważne że większość siedzi na kilkudziesięciu. Władza to manipulacja większością. Ludzie hodowani na wolnym wybiegu. Hodowla ekologiczna Wink

Głosuj przeciw
-14
Portret użytkownika jana

Kiedyś się dzwoniło na

Kiedyś się dzwoniło na telefon , na tamte czasy nikt z tego powodu nie robil sensacji . Dochodzili krótkofalowcy a to juz dla internetu tajemna sprawa . Więc po co ten wrzask . Po prostu nowe technologie i tyle . Czy ktoś się zastanawia ile wody przepłynie np. w Amazonce w ciągu jednej min. Lub też ile w ciągu sek. promieniuje Fukuschima .

Skomentuj