Uczeni chcą wykorzystać druk 3D do przemiany CO2 w materiał przypominający beton

Kategorie: 

Źródło: Roberto Gudino/UCLA

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wykazali, że pobierany z atmosfery dwutlenek węgla przy zastosowaniu drukarek 3D można przekształcić w nowy materiał budowlany, przypominający beton. Obecnie trwają prace nad szerokim zastosowaniem ich pomysłu w pozyskiwaniu materiału, co pozwoli jednocześnie ograniczyć globalne ocieplenie.

 

Jak wskazują twórcy tego projektu, produkcja betonu wpływa na zmiany klimatu emitując gazy cieplarniane. Jeszcze większym źródłem emisji CO2 są spaliny, pochodzące z kominów elektrowni rozsianych po całym świecie. Z kolei walka z globalnym ociepleniem polega między innymi na tym aby przechwycić z atmosfery dwutlenek węgla i składować go np. pod ziemią. Uczeni z UCLA powiadomili o interesujących planach, które pozwolą spożytkować CO2.

Autorzy badań, J.R. DeShazo i Gaurav Sant, zdołali już przekształcić nieco dwutlenku węgla w nowy materiał, który otrzymał nazwę "CO2NCRETE". Twórcy są przekonani, że będą w stanie rozwinąć swój projekt mimo przeszkód jakie mogą stanąć na ich drodze.

"Mamy dowód na to, że jesteśmy w stanie to zrobić. Jednak musimy rozpocząć proces zwiększania objętości materiału, a następnie zastanowić się jak przetestować to komercyjnie. Udowodnić funkcjonalność tych technologii to jedna rzecz. Kolejna sprawa to wynieść je poza laboratorium i zobaczyć jak będą działać w warunkach rzeczywistych" - powiedział J.R. DeShazo.

Gaurav Sant wyjaśnił, że proces ten polega na połączeniu wapna z CO2 przy wykorzystaniu druku 3D. Ogromnym wyzwaniem nie jest produkcja materiału przypominającego cement, lecz stworzenie zintegrowanej technologii, która przekształci dwutlenek węgla w gotowy produkt. Trzeba przyznać, że choć pomysł jest bardzo trudny do zrealizowania, jest jednocześnie niezwykle interesujący, wręcz przełomowy.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/trwaja-prace-nad-przelomowym-projektem-ktory-pozwoli-przeksztalcac-co2-w-material-przypomi

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Ciekawe, ile energii zużyją

Ciekawe, ile energii zużyją produkując CO2, żeby związać CO2. Aaa, z wiatraka? A ktoś wie, ile energii trzeba, żeby zbudować wiatrak? Ile miedzi, magnesów, plastiku, betonu, stali? Ile ptaszków taki wiatrak posieka na tatara?

Co, z wody? A ile rybek zmiele taka turbinka, łososie nie złożą jaj i wszystko się psypie jak domek z kart? I znów beton, stal i inne cuda zbudowane z energii.

Jedyna opcja to Słońce, ale czy nie lepiej przerabiać CO2 od razu w tlen i biomasę? Zamiast haratać lasy i kosić trawniki kosiarkami produkującymi CO2, zostawić, niech pięknie na dziko rosną, pachną i brzęczą życiem.. Taniej, szybciej, sprawdzone. Ale, grantów nie ma... Boże, ratuj nas od głupoty, bo sami jesteśmy za głupi.

Portret użytkownika Wojox

"News" ten dał wiele do

"News" ten dał wiele do myślenia. Bóg zaprojektował wszystko w elegancki sposób. CO2 gromadzi sie w drzewostanie i przynosi nam same korzyści. Nie będę wymieniał produktów z drewna bo każdy wie jaki to wspaniały materiał. Jeżeli oni wsadzą swoje łapska w ten cykl, to po Ziemi mamy jak nic. Kto później odzyska CO2 z betonu?
Cała nauka służy wyłącznie niszczeniu, ładni panowie w garniturkach, uśmiechnięci od ucha do ucha pokazują cud ! Reakcja betonowa !

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika nil

Wygląda na to, że amerykańscy

Wygląda na to, że amerykańscy uczeni wreszcie zsyntezowali węglan wapnia, tylko jeszcze go nie nazwali. Wkrótce ktoś im uswiadomi jak CaCO3 się nazywa i że wystepuje w przyrodzie jako kalcyt, albo zrobią badania rentgenograficzne struktury i będą mieli "nowe" odkrycie. Kiedyś śmialiśmy się z radzieckich uczonych, dzisiaj prześcigają ich amerykanie.

Portret użytkownika zdzichu

Ciekawe jak trwale zwiążą to

Ciekawe jak trwale zwiążą to CO2. Tak się składa, że unieruchomione zostają dwa atomy tlenu które zazwyczaj rośliny oddzielały od C i uwalniały do atmosfery w jednej cząsteczce.  Znając życie to za kilkanaście lat okaże się, że będziemy płacić podatek od niedoboru CO2, a tlen będzie produkowała jakaś korporacja z wody morskiej. A potem będziemy płacić podatek od niedoboru wody i nadmiaru H2...

Portret użytkownika keri

Należą się więc dopłaty za

Należą się więc dopłaty za produkcję CO2.
Zwłaszcza, że obecnie CO2 jest zdecydowanie za mało, aby roślinność mogła się bujnie rozwijać.
CO2 stanowi 0,036 procenta w powietrzu. Dla dobrego rozwoju fauny i flory powinno być przynajmniej 10 razy więcej.
1,5% CO2 w powietrzu to też nie jest duże stężenie i człowiekowi nie szkodzi. Prowadzono badania na ochotnikach, którzy przebywali w pomieszczeniu  z 2% zawartością CO2. Po kilku dniach zaczęli mieć wizje i rozwijali się duchowo.
W powietrzu wydychanym przez człowieka jest 4-5% CO2. A jak ratuje się tych, co przestali oddychać? Usta-usta. Ratuje ich się powietrzem z 4-5% zawartością CO2!
Ktoś ma jeszcze problem, ze CO2 jest za dużo?

Skomentuj