Władimir Putin nakazał wycofanie rosyjskich wojsk z Syrii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Światowe media powiadomiły o zaskakującej decyzji przywódcy Rosji. Władimir Putin polecił Ministrowi Obrony wycofanie większości wojsk z Syrii, tłumacząc iż postawione cele zostały już w większości wykonane.

 

Zgodnie z zarządzeniem, armia będzie opuszczać Syryjską Republikę Arabską od jutra, jednak baza wojskowa Hmeymim w prowincji Latakia będzie wciąż funkcjonować. Władimir Putin porozumiał się w tej sprawie z prezydentem Syrii, Baszarem al-Assadem.

Dziś rozpoczęły się również pierwsze negocjacje. Syryjski rząd prowadził rozmowy ze specjalnym wysłannikiem ONZ. Władimir Putin polecił aby zwiększyć wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu w tym kraju. Mimo wszystko decyzja o wycofaniu wojsk wydaje się zaskakująca a zachodni dyplomaci podchodzą do tych wieści bardzo sceptycznie.

Głównym założeniem interwencji zbrojnej w Syrii, według Władimira Putina, była obrona władz w Damaszku przed upadkiem. Cel ten faktycznie został osiągnięty - armia rządowa odbiła znaczne tereny z rąk terrorystów i tzw. rebeliantów. Całkiem niedawno Arabia Saudyjska i Turcja groziły inwazją na Syrię, dlatego trudno stwierdzić czym tak naprawdę jest decyzja rosyjskiego przywódcy.

Jeśli rosyjska armia faktycznie będzie opuszczać Syrię, z pewnością zadowoli to Stany Zjednoczone i państwa Bliskiego Wschodu, które prowadzą bardzo agresywną politykę zagraniczną i przy pomocy uzbrojonych ugrupowań starają się obalić legalną władzę. Czy Rosja właśnie zrezygnowała z dalszej walki? Tylko czas może nam dać odpowiedź.

 

 

Źródło: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/syria-civil-war-russia-military-withdrawal-vladimir-putin-a6930846.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Kiedy pięć lat temu na fali

Kiedy pięć lat temu na fali trwającej Arabskiej Wiosny Ludów protestujący masowo wyszli na ulice Damaszku, Dary i innych syryjskich miast nikt – nawet w najczarniejszych snach – nie mógł założyć, że na początku 2016 r. Syria znajdzie się w totalnej rozsypce, w jej tkance rozrośnie się niezwykle niebezpieczny twór, jakim jest Państwo Islamskie, a niekończąca się fala uchodźców zaleje Europę. Bilans minionych pięciu lat konfliktu syryjskiego przeraża. Czy trwające właśnie w Genewie rozmowy pokojowe są w stanie przynieść rzeczywisty przełom w sprawie przyszłości tego bliskowschodniego państwa?
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wojna-ktorej-syria-nie-wygra/117b3w
i komentarze, jak leci :
Mateusz Z : Hehe... Nikt się nie spodziewał? Każdy wolno myślący, nie zżerany przez "poprawne" ideologie wiedział, co się święci! Wiadomo było, że demokratycznie wybiorą dyktaturę islamu. Zadufany w sobie Zachód, a szczególnie Amerykanie, uwierzyli w swoją propagandę, że wystarczy tylko mała szansa, a każdy naród wybierze zachodnia formę demokracji. Zachód jest tak samo omotany swoją ideologią, jak kiedyś byli komuniści czy hitlerowcy. Każda sztywna ideologia uniemożliwia trzeźwą ocenę sytuacji.
odrzuć to do ~Mateusz Z: Nikt się niczego nie spodziewał przecież to pierwszy raz w znanej historii. Nikt się nie spodziewał rozlewu krwi też w Egipcie, Libii, Tunezji, Jemenie, Libanie, Iraku no i przede wszystkim na Ukrainie. Człowiek przecież dysponuje imponującą pamięcią porównywalną ze złotą rybką i nie ma pojęcia co działo się 5 minut temu.
Jeszcze mamy [email protected]ów lokalnie, którzy nawołują do majdanu w Warszawie. Ciekawe, czy oni też będą mówić, że niczego się nie spodziewali. No przecież na jakiej podstawie?
w..v : Owszem, Ci co wyszli na ulicę nie przypuszczali że tak to się skończy.....Ale.....nie można tego samego powiedzieć o tych, którzy to inspirowali, od 2003 roku, próbowali wywołać chaos na dużą skalę. Najpierw Irak, Egipt, Libia, Syria, ale i tego było im mało, zabrali się więc za Ukrainę. Potrzebują chaosu, aby po nim wyłonił się ład, taki jakiego sobie życzą. Koszty ludzkie i materialne się nie liczą, czy nie po to stworzyli radykalnych islamistów? Tak dziwnie się składa, że terroryści z IS atakują wszystkich, tylko nie swoich mocodawców, oni są nietykalni. NIE MA TU CHYBA, CO UJĄĆ, ANI ZBYTNIO CO DODAĆ !!!

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Jeżeli Ruscy wycofują zabawki

Jeżeli Ruscy wycofują zabawki to nie oznacza końca wojny tylko jeszcze większe zaognienie sytuacji. Do tej pory szmatogłowi mieli cykora że jak mocniej docisną Assada to im Ruscy mogą na łeb zrzucić nawet atom a jak Ruscy pakują walizy to islamiści będą coraz bardziej zuchwali i pewni siebie. Coś jak po wycofaniu amerykańskich wojsk z Iraku. Pytanie czy Rosja chce zrobić to samo co USA czyli zostawić Bliski Wschód samym sobie czy wróci tam kiedy ich sojusznicy będą na skraju upadku.

 

Portret użytkownika Rycerstwo Polskie

Istnieje jeszcze jedna

Istnieje jeszcze jedna możliwość. Rosja wycofuje lotnictwo, bo będzie uziemione (burze piaskowe). W zasadzie lotnictwo zrobiło swoją robotę - bombardowania, a przede wszystkim zwiad. Teraz, gdy wszelkie współrzędne są znane czas użyć naprowadzanej jedno i wielogłowicowej broni rakietowej z konwencjonalnym (lub nie) ładunkiem niszczącym. Nie wierzę, że Włodek zrezygnuje - to nie w jego stylu. Po prostu następuje zmiana taktyki z uwagi na zbliżające się niesprzyjające warunki pogodowe dla dotychczasowych działań bojowych i użycie nowych zabawek (ulubionych Rosji i najlepszych na świecie). Tam się pogarszają, na Ukrainie polepszają - wysychają bagna, robi się ciepło, wiosna idzie (Ukraińcy cały czas wrzeszczą, że będą odbijać Krym:-).  A Assad? Assad sobie poradzi na lądzie. Dostał tyle nowoczesnych zabawek od Włodka, że na długo mu starczy (no i te rakiety, co będą spadać - może też z Iranu?).

Portret użytkownika achiles

Pierwsze samoloty doleciały

Pierwsze samoloty doleciały do Woroneża

http://3mv.ru/47089-pervye-su-34-vyletevshie-iz-sirii-prizemlilis-pod-voronezhem.html

Jest to trening wojsk Libanu. „Oswajają” nowego typu GRADy jakie dostali od ROsjan. Niebawem po pojawieniu się tego filmu – kilka dni temu – Hezbollach zlikwidowało TAKIMI GRADami obóz dajesz na granicy libańsko-syryjskiej.
Czyli – niebawem oddziały Hezbollach zaczą uzywac tych systemów w walce z dajesz na terenie Syrii
TO STRASZNA BROŃ I ŚMIAŁO MOŻNA UZNAĆ, ŻE MIAŁA ONA DECYDUJĄCĄ MOC W POKONANIU banderowców NA DONBASIE I SPOREJ ILOŚCI brodatych dzikusów POSŁAŁA DO ALAHA W PRZYSPIESZONYM TEMPIE, JAK ONI SAMI ZAKŁADALI. 

Portret użytkownika MARLBOROMAN

Rozumiem ze fani rosji mocno

Rozumiem ze fani rosji mocno przezywaja to zajscie i nie dokonca wiedza jak to mozliwe. A jednak... Ja obstawiam ze nadszedl czas nad pracowaniem by zniesc sankcje dlatego uwazam ze zaraz donbas wroci pod rzady kijowa. Nie oceniam czy to dobrze czy zle poprostu uwazam ze tak bedzie.

Strony

Skomentuj