NASA przewiduje krwistoczerwone zaćmienie Księżyca

Kategorie: 

Już w sobotę 10 grudnia mieszkańcy sporych części globu będą mogli podziwiać nietypowe zaćmienie Księżyca. NASA już teraz informuje, że Księżyc przybierze najprawdopodobniej czerwoną barwę.

 

To może się wydawać trochę zaskakujące, ze wejście w cień Ziemi powoduje zabarwienie Księżyca na czerwono. Logika nakazywałaby raczej, że cień powinien być ciemny a nie kolorowy. W tym przypadku dzieje się tak, dlatego, że delikatna warstwa zapylonego powietrza otaczająca naszą planetę czerwieni się i kieruje światło słoneczne za Ziemię, co powoduje czerwony blask tarczy.

 

Spodziewane jest również optyczne złudzenie stwarzające iluzję jakoby Księżyc uzyskał większe rozmiary. Sami naukowcy przyznają, że nie jest znany ten mechanizm i ma z tym coś wspólnego nasza fizjologia gdyż tarcza Księżyca w istocie nie jest większa. Złudzenie ma związek z niską pozycją Księżyca nad horyzontem.

 

Całe zjawisko w naszej strefie zacznie się około 15:00 czasu uniwersalnego. Poniżej znajduje się mapa przedstawiająca obszary, w których można będzie prowadzić obserwacje.

 

Źródło: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/02dec_lunareclipse/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Znam tą teoryjkę, jakoby

Znam tą teoryjkę, jakoby księżyc nad horyzontem był większy "bo taka jest nasza fizjologia".
Tylko dlaczego "fizjologia" aparatu fotograficznego też pokazuje wiekszy księżyc nad horyzontem. Nie wydaje mi sie abyśmy mieli tą samą "fizjologię" co analogowe i cyfrowe aparaty.
Widzicie ściemę w takiej pseudologice naukowego wytłumaczenia wielkości Księzyca?  To tak durne tłumaczenia, że aż żołądek sie buntuje.

Portret użytkownika ARTUR5

@Roni.Masz rację ,był

@Roni.Masz rację ,był jesienią i wiosną a potem w ciągu miesiąca następowało duże trzęsienie ziemi .Obserwowałem wiele lat to zjawisko ale ostatnio układ stał się nieprzewidywalny i niestabilny w stosunku do Ziemi .Świadczy to jednak o tym że takie zaćmienia nie powoduje Ziemia lecz duży obiekt o masie conajmniej połowy Ziemi znajdujący się na naszej orbicie okołosłonecznej i poruszający się w tym samym kieruku .

Portret użytkownika Rasta4Peace

"Płonie Somalia, kiedy to

"Płonie Somalia, kiedy to było? -nadal płonie ! Tak to już jest, gdy cały kraj poligonem. Pomóżcie ! - Pomożemy...pancernym zagonem. Prawdziwa pomoc od Vito Corleone. Panie Łaski dziś pod Twoją obronę uciekamy się - uciekać nie ma w którą stronę. Zmiażdżyć plugastwo, by nie wstrząsało tronem. Nasze łzy słodkie, nie słone. " "Czerwony krzyż, czerwony księżycpłonie we krwi, tu nikt nie zwyciężył.Z Afryki diamenty, jak oczy węży.Rany Chrystusa. Wschodzi krwawy księżyc.Gdzie jest ten raj, Księże Biskupie?Miała być radość , a daliście smutek.Jak w Jugosławii rzeź-rozpadu skutek.Zje Was robactwo nie wytrute." BastTajpan - nowa inwacja polecam przesłuchac, w wielu innych słowach piosenek mowione jest o krwawym księżycu

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika oswiecony

glupoty gadacie  to normalny

glupoty gadacie  to normalny cykl co kilka lat kiedys taki ksiezyc widzialem pomaranczowo krwisty jak jechalem na stopa na bawarie niesamowity widok ksiezyc nisko nad choryzontem wielki i pomaranczowo krwisty szkoda ze nie mialem zadego aparatu ze soba ani komury widok niesamowity ale to niema nic wspulnego z koncem swiata

Portret użytkownika BirD2

 Piąta i szósta pieczęć (Ap

 Piąta i szósta pieczęć (Ap 6,9-17)I ujrzałem:gdy otworzył pieczęć szóstą,stało się wielkie trzęsienie ziemii słońce stało się czarne jak włosienny wór,a cały księżyc stał się jak krew.I gwiazdy spadły z nieba na ziemię,podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzucana ziemię swe niedojrzałe owoce.: )

Portret użytkownika feel

W przepowiedniach była Wenus

W przepowiedniach była Wenus czerwona, chociaż każdy pisze je pod własne dyktando. Niemniej, na pewno jest to jakiś przekaz ze starszych cywilizacji.Może co dwa tysiące lat budzą się wszystkie wulkany, ziemia drży, księżyc płonie :).. Dla tych ludzi 2000lat temu taki rok jak ten był na prawdę końcem świata. W naszych czasach już nie musi. Jest nas więcej, mamy lepsze budynki, ciepło w domach zapasy jedzenia. Tylko jedną rzecz mamy, której oni nie mieli.. prąd.. tu możemy polec..

Portret użytkownika Pulsar

"I widziałem, gdy zdjął

"I widziałem, gdy zdjął szóstą pieczęć, że powstało trzęsienie ziemi i słońce pociemniało jak czarny wór, a cały księżyc poczerwieniał jak krew."(Apok. Jana 6:12) Biblia Warszawska Swoją drogą to miliardy ton spalin paliw kopalnych (ropa, węgiel itp.) + naturalne pyły wulkaniczne robią swoje.Ziemia powoli przypomina świat z filmu animowanego dla dzieci "WALL·E"

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem