Proces tworzenia nowej wyspy kanaryjskiej postępuje

Kategorie: 

Podwodna erupcja wulkaniczna na południu Wysp Kanaryjskich z dużym prawdopodobieństwem da początek nowej wyspie albo powiększy istniejącą wyspę El Hierro. Dla niektórych proces ten jest interesującym kolorowym spektaklem dla innych to duży problem.

 

Na pewno powodów do zadowolenia nie mają lokalni rybacy oraz osoby żyjące z turystyki. Samo El Hierro nie jest bardzo popularnym miejscem wizyt wakacyjnych, ale niewielki ruch turystyczny spadł jeszcze bardziej.

 

Rybacy, z którymi rozmawiał korespondent BBC stwierdzili, że miejsce erupcji to istna strefa śmierci. Ginie tam wszystko, co żyje, nie ma ryb ani innych morskich stworzeń. Nie wolno też prowadzić działalności typu szkoły nurkowania. Po powierzchni morza pływają tysiące śniętych ryb.

 

Erupcja trwa już ponad miesiąc. Główne jej źródło znajduje się kilka kilometrów od El Hierro. Jeśli chodzi o dystanse do innych wysp z archipelagu to do najbardziej zaludnionej Teneryfy jest ponad 100 kilometrów.

 

Stożek wulkaniczny jest już tylko kilkadziesiąt metrów od powierzchni. W związku z tym nasilają się typowe fenomeny wulkaniczne z wyrzutami materiału piroklastycznego włącznie. Co jakiś czas z morza wystrzeliwują fontanny gotującej się wody. Hiszpanie uruchomili kamerę internetową w La Restinga, która jest skierowana na morze. Dzięki temu każdy może zobaczyć wulkan w akcji. Polecamy !!

 

 

Źródłohttp://www.bbc.co.uk/news/magazine-15917740

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ