Przelot asteroidy 2013 TX68 nastąpi później niż sądzono, a jej orbita jest wciąż niepewna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według ekspertów z NASA, 8 marca bieżącego roku dojdzie do niezwykłego zjawiska astronomicznego. W odległości nawet jedynie 20 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi przeleci asteroida 2013 TX68. Istnieją obawy, że ciało niebieskie może się znaleźć bardzo blisko orbitujących wokół Ziemi satelitów, a nawet, że dojdzie do kolizji z naszą planetą.

 

Asteroida 2013 TX68 ma około 30 metrów średnicy i została wypatrzona w ramach skanu nieba w poszukiwaniu potencjalnie niebezpiecznych asteroid docierających bardzo blisko naszej Ziemi, tak zwanych NEO ( Near Earth Object). Problem z tym ciałem niebieskim polega na tym, że astronomowie dysponują danymi z zaledwie 10 dni obserwacji, co powoduje, że ustalona orbita jest bardzo niepewna.

Wystarczy tylko przypomnieć, że wcześniej astronomowie sądzili, iż asteroida 2013 TX68 osiągnie perygeum 5 marca, ale tak się nie stało. Teraz zmieniono spodziewaną datę zbliżenia na 8 marca. Nadal nie sposób powiedzieć, czy obiekt ten minie naszą planetę, a jeśli tak, to w jakiej odległości. Może to być kilka milinów kilometrów albo kilkanaście tysięcy kilometrów.

Eksperci twierdzą,, że szanse na to, aby asteroida 2013 TX68 zderzyła się z naszą planetą są minimalne, czym jednocześnie potwierdzają, że taka ewentualność istnieje. Gdyby doszło do tego, że obiekt ten wpadnie w atmosferę prawie na pewno czeka nas powtórka scenariusza z Czelabińska w 2013 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kat

Asteroidka  przyleci na Dzień

Asteroidka  przyleci na Dzień Kobiet na 8  Marca 2016?
Toż wiemy,że niebawem niebo i ziemia szykują wielkie kosmiczne podziękowanie w Polsce za degradację polskich kobiet ,za wymuszanie terrorem emigracji za granicę i za terror rozwodowy.
Niebawem...
 
 
 
 
 

Portret użytkownika Kat

Asteroidka  przyleci na Dzień

Asteroidka  przyleci na Dzień Kobiet na 8  Marca 2016?
Toż wiemy,że niebawem niebo i ziemia szykują wielkie kosmiczne podziękowanie w Polsce za degradację polskich kobiet ,za wymuszanie terrorem emigracji za granicę i za terror rozwodowy.
Niebawem...
 
 
 
 

Portret użytkownika xx

Czyli co.... trzeba czytać

Czyli co.... trzeba czytać między wierszami.
Nie mogą oficjalnie powiedzieć, że przy...li, więc się mieszają w zeznaniach.
Ci co mają wiedzieć, to już wiedzą, a reszta tzw "chołoty" niech sobie radzi po fakcie.

Jeżeli już ma przy...lić, to pytanie jest gdzie?

Głosuj przeciw
-18
Portret użytkownika ned

Dobra dzieciaki, może lekki

Dobra dzieciaki, może lekki OT, ale wszystko jest iluzją.
Proste zadanie z matematyki: w jaki sposób koło o mniejszym promieniu może mieć większą średnicę i większy obwód od koła o większym promieniu?
W ten sposób zajmiecie się czymś pożytecznym...

Portret użytkownika ziom1

Raczej ją grawitacja nie

Raczej ją grawitacja nie sciagnie bo za szybko leci 50 tys km/s jak by leciała ponizej 20tys km/s to by było bumm na 99% 
Ja bym sie bardziej obawial tej co przeleci 29 marca 2016-BC14 ktorej wielkosc to około 500m

Portret użytkownika japycz

GPS korzysta z wież

GPS korzysta z wież naziemnych dlatego np w dzungli amazonzonskiej nie ma zasiegu GPS.

Odbywa sie to na zasadzie triangulacji to jest odbiornik mierzy odleglosc do trzech najblizszych wiez. Punkt przeciecia trzech okregow o promieniu odleglosci do danej wiezy to nasza lokalizacja.

Strony

Skomentuj