Naukowcy przewidują nieuchronny, katastrofalny wybuch wulkanu Sinabung

Kategorie: 

Źródło: twitter

W Indonezji od jakiegoś czasu rośnie ilość aktywnych wulkanów. Po analizach poprzedniej ich aktywności z ostatnich 300 lat naukowcy doszli do wniosku, że już w nadchodzących miesiącach może dojść do katastrofalnego wybuchu wulkanu Sinabung na Sumatrze . Najprawdopodobniej nastąpi to od listopada do kwietnia na półkuli północnej, kiedy lód, deszcz i śnieg wywiera nacisk na skały.

 

Znajdujący się na północnej Sumatrze wulkan Sinabung jest położony mniej więcej 60 km od miasta Medan i pozostawał uśpiony przez 400 lat. Wszystko zmieniło się w niedzielę, 29 sierpnia 2010 roku w nocy, gdy odnotowano sporą emisję gazów i popiołu wulkanicznego sięgającą do wysokość do dwóch kilometrów. Od tego czasu erupcje stały się częstsze.

 

Potem kolejna znacząca seria erupcji miała miejsce pod koniec 2013 roku. Na początku stycznia 2014 roku doszło do rozległego spływu lawy, która popłynęła na pięć kilometrów na południe od wulkanu. Wtedy chmura pyłu wulkanicznego osiągnęła już wysokość czterech kilometrów. Po miesiącu wulkan znów o sobie przypomniał i zapisało się to tragicznie. Na skutek emisji wulkanicznych zginęło 14 osób.

Od tego czasu wulkan pozostaje aktywny. Pod koniec lutego kolumna popiołu i gazów wulkanicznych wznosiła się do wysokości 3 kilometrów. Na zboczach widziano też płynącą lawę. Obecnie wulkan Sinabung ma przypisany najwyższy,"czerwony" poziom niebezpieczeństwa. Obszar w promieniu 3,5 km od wulkanu został uznany za potencjalnie niebezpieczny.

 

Spodziewana katastrofalna erupcja Sinabung może zostać zapoczątkowana upadkiem kopuły magmowej. Dzieje się tak bardzo często w przypadku innych wulkanów. Eksperci ostrzegają, że może do tego dojść już w najbliższym czasie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj