Naukowcy badają jak nasz mózg zareagowałby na teleportację

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Co prawda ludzkość jest wciąż bardzo daleko od wykorzystania teleportacji w życiu codziennym, lecz jeśli rzeczywiście będziemy mogli kiedyś skorzystać z takiej technologii, nauka musi dowiedzieć się jaki będzie mieć ona wpływ na samego człowieka. Neurobiolodzy z Uniwersytetu w Kalifornii w Davis postanowili zbadać jak nasz mózg zareagowałby na teleportację.

 

Najlepszą metodą byłoby oczywiście poszukanie ochotników i umieszczenie ich w maszynie, która przeteleportowałaby ich w zupełnie inne miejsce. Niestety nie posiadamy jeszcze takich urządzeń, dlatego naukowcy postanowili stworzyć symulację komputerową. Przeprowadzone eksperymenty dały pozytywną i interesującą odpowiedź.

Źródło: Allstar/Cinetext/Paramount

W badaniu wzięły udział trzy osoby chore na epilepsję. Neurobiolodzy wszczepili im do hipokampu elektrody, co pozwoliło im zaobserwować aktywność neurologiczną zachodzącą głęboko w mózgu, związaną z nawigacją i pamięcią. Każdy uczestnik zaczynał w samym środku wirtualnego miasta (zdjęcie na dole) a na końcu każdej uliczki znajdował się sklep.

Osoby biorące udział w badaniu miały dotrzeć do konkretnego sklepu, po czym wejść do pobliskiego teleportu, dzięki któremu znów znaleźli się w samym centrum tego wirtualnego miasta. Jednak w momencie teleportowania pojawiał się czarny ekran. Wyglądało to dokładnie tak jak na poniższym nagraniu.

Czarny ekran ma tu kluczowe znaczenie w całym eksperymencie. Na podstawie obserwacji aktywności neurologicznej w hipokampie podczas symulowanych teleportacji stwierdzono, że aktywność ta nie ma najwyraźniej nic wspólnego z bodźcami sensorycznymi. Nasza nawigacja - tzw. GPS mózgu - funkcjonuje nawet gdy jesteśmy pozbawieni nowych informacji na temat naszego otoczenia. Mózg zaczyna wtedy polegać na sygnałach związanych z pamięcią i nadal aktualizuje swoją pozycję w przestrzeni.

 

Co ciekawe, nasz biologiczny komputer potrafi również rozróżnić czy odległość jaką pokonano dzięki teleportacji jest większa czy mniejsza. Można zatem stwierdzić że mózg prawdopodobnie nie będzie miał problemów z teleportacją. Przy okazji, eksperyment zrodził intrygujące pytania, które przynajmniej w najbliższej przyszłości pozostaną bez odpowiedzi.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/ludzki-mozg-zareagowalby-teleportacje

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mayezon Manoyezowycz

Pierwsze, nie ma takiego

Pierwsze, nie ma takiego superkomputera który mógłby zapisać wszystkie pozycje takiego ukłądu przestrzennego jakim jest człowiek by je potem odtworzyć w miejscu docelowym. Drugie, dusza jako element niezbadany pozostała by w miejscu wyjściowym. Teleportacja żywego organizmu raczej nie jest możliwa, chyba że w całości.

Portret użytkownika Ractaros96

Spójrzmy na teleportację jaka

Spójrzmy na teleportację jaka zachodziła w Star Trek'u. Molekuły tworzące twoje ciało są rozmontowywane, zamieniane na energię (dzięki zamianie energii w materię oraz na odwrót funkcjonują chcociażby słynne replikatory oraz częściowo holopokłady) i wysyłane na miejsce przeznaczenia pewnie przy pomocy jakichś fal, zamieniane z powrotem w materię i złożone w dokładnie taki sam sposób w jaki zostały rozłożone. Jeżeli w rzeczywistości coś takiego miałoby się udać to po pierwsze trzeba by wynaleźć sposób zamiany materii w energię i na odwrót. Trochę się kiedyś nad tym zastanawiałem i być może istnieje jakaś cząsteczka (którą trzeba odkryć w akceleratorze cząstek). Ta cząstka w połączeniu z elektronem stworzyła by proton, a inna cząstka pozwoliłaby wytworzyć neutrony z elektronów. Być może te same lub inne cząstki pozwoliłyby odwracać proces, aby z protonów i neutronów tworzyć elektrony. Wtedy mielibyśmy podstawy do stworzenia zarówno systemu teleportacji ze Star Trek'a jak i replikatorów.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika demik

Eksperyment Filadelfia nie

Eksperyment Filadelfia nie pamiętam w kturym roku i jak nazywał sie ten eksperyment teleportacjii ale uczestniczyły w tym dzieci kture były bezdomnie i nikt sie o nie nie upominał w razie jakiegos błedu eksperymenty były udane może ktoś z internautów bedzie wiedział o co chodzi naukowcy zawsze pisza pośrodku takie eksperymenty juz od dawna są ludzie pojawiaja sie i znikaja to jest udowodnione.

Portret użytkownika cezary

coś słyszałeś ale nic pozatym

coś słyszałeś ale nic pozatym ,.... to był eksperyment wojskowy. chodziło o wytworzenie pola ochronnego które chroniło by statek przed torpedami. Wyszło co innego . statek zniknął i pojawił sie po kilku chwilach . cześć załogi była wtopiona ( złączona ) w poszycie statku ( osoby na zewnątrz )  kilka osób znalazło się i opawiadało o przyszłości .  resztę poszukaj sam i oceń to .

Portret użytkownika eva11

dziekujemy naukowcy, smiech

dziekujemy naukowcy,
smiech to zdrowie wiec czesto ,choc wiemy ze bardzo bladzicie,a moze teraz nawet o wiele czesciej 
rozbawiacie do lez,
poniewaz juz nie ma co badac i nie ma co odtwrzac...
to tak jak ja bym sobie narysowala siebie na ksiezycu i opowiadala sluchaczom jak sie czuje po tak dalekiej wycieczce!
bo juz wiecej nic wymyslic nie mozecie!

Portret użytkownika XaX

Skoro już coś takiego testują

Skoro już coś takiego testują znaczy, że teleportacja jest już w dość zaawansowanym staium i za parędziesiąt lub paręnaście lat zostanie zaprezentowany prymitywny prototyp który nijak się ma do faktycznych osiągnięć. Gdyby tak nie było nie testowali by takich rzeczy, gdy taka technologia była by w powijakach na pograniczu SF.

Skomentuj