W sercu Amazonki odnaleziono wrzącą rzekę

Kategorie: 

Źródlo: Internet

W sercu peruwiańskiej części Amazonii płynie rzeka tak gorąca, że wszystkie organizmy żywe gotują się w niej. Co ciekawe trwały termalny przepływ w formie rzeki nie ma związku z aktywnością wulkaniczną. Do najbliższego wulkanu jest kilkaset kilometrów.

 

Gotująca się rzeka już dawno stała się legendarna. Płynie w sumie na długości 6,4 km i w trakcie swego biegu kilkukrotnie wspina się i opada gwałtownie. Woda, jest w niej tak gorąca, że cokolwiek wpadnie do środka gotuje się żywcem.

Źródło: Andrés Ruzo/The Boiling River Project

Rzekę odnalazł peruwiański geofizyk Andres Ruzo. Gdy miał 12 lat, dziadek opowiedział mu niezwykłą historię, o chciwych hiszpańskich konkwistadorach, których pokonała dżungla a ostatecznie dobiła gotująca się rzeka, która stanęła na ich drodze. Właśnie ze względu na te opowieść Ruzo zdecydował, że musi spróbować odnaleźć tę prawdziwą gotującą się rzekę i udało mu się.

W tej części Peru, w której zamierzał tego dokonać nie było żadnej aktywności wulkanicznej, dlatego ten pomysł wydawał się wszystkim co najmniej śmieszny. Ale na przekór ogólnemu sceptycyzmowi, w 2011 roku naukowiec udał się do amazońskiej dżungli na poszukiwania. W pewnym momencie jego upór został nagrodzony i znalazł legendarny geotermalny kompleks z sześciokilometrową rzeką pełną wrzącej wody.

 

Okazało się przy okazji, że jest to święte miejsce dla dwóch lokalnych plemion indiańskich. Nazywają oni rzekę Shanay-timpishka, co w luźnym tłumaczeniu oznacza "podgrzewana ciepłem słońca". Rzeczywiście rzeka jest bardzo gorąca. Średnia temperatura wody wynosiła 86 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nazywanie tej rzeki "wrzącą" jest lekkim nadużyciem, ale faktycznie jest to niemal wrząca woda. Co ciekawe u swych źródeł rzeka jest chłodna, a dopiero potem miesza się ze strumieniem wody z gorących źródeł. W niektórych miejscach woda jest tak gorąco, że zabłąkane zwierzęta padają jej ofiarą.

Ekstremalne ciepło tego przepływu nie ma związku z aktywnością wulkaniczną, ale ma związek z aktywnością sejsmiczną. Podgrzewanie wody ma podobno związek z obecnością w tym rejonie gorących źródeł wywołanych obecnością uskoku tektonicznego. Pod względem skali jest to formacja unikatowa.

 

Maksymalna szerokość tej geotermalnej rzeki to nawet 25 metrów, a maksymalna zmierzona głębokość wyniosła 6 m. Andres Ruzo oświadczył, że jest bardzo zaskoczony, że tak spora rzeka do czasów współczesnych pozostawała nieznana dla naukowców. Celem jest teraz zachowanie wrzącej rzeki dla przyszłych pokoleń. Może stanowić przypomnienie, że w przyrodzie istnieją niezwykłe rzeczy.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maniek II

..."zaineresowani" - wiedza o

..."zaineresowani" - wiedza o niej!...i nie jest to ciekawostka przyrodnicza - tylko pozostałość cywilizacji  wczesniejszej!...np - chłodziwo generatora - który dalej pracuje!...podobnie - jak wojna w Syrii - Afganie - Iraku - o portal miedzy swiatami...linki mi nie wchodzą - obejrzyj film - Riesing Moon - Jose Escamilli w CDA - wiele wyjasnia...baza Thule bedaca widoczna tylko dwa dni w roku na Antarktydzie - leząca w strefie Zero - gdzie strzela sie do WSZYSTKIEGO  - bez ostrzeżenia..
...odnosnie gorących zrodeł - studni itp - jest cała masa doniesien z róznych miejsc na świecie - równiez w Europie - gdzie biorą wode można od razu zaparzać ...kawe!..

Portret użytkownika eva11

portal do innego swiata masz

portal do innego swiata masz w sobie!
i dlaczego odrazu jakies generatory?
przeciez tak naprawde czlowiek nie znalazl nic co przypominaloby choc troche rozwinieta w takim stopniu jak obecnie cywilizacje,
poprostu budowle i jakies prymitywne,chcoc wole prymitywizm -maszyny!
swoja droga,ja uwazam (nie trzeba sie z tym zgadzac)
ze inny swiat jest za granica -jaka ktos nam stworzyl!
ze swiat zostal nam wydzielony,
i przyjdzie czas na prawde....

Skomentuj