Powstała sieć, która umożliwia odbiór danych z prędkością jednego terabita na sekundę

Kategorie: 

Źródło: Flickr/mohsend72/CC BY-NC 2.0

Dzięki nowej technologii w przyszłości będziemy mogli pobierać ogromne ilości danych w niezwykle krótkim czasie. Specjaliści z University College London dokonali przełomu tworząc system komunikacji optycznej, który umożliwił pobieranie danych cyfrowych z rekordową prędkością 1,125 Tb/s. Główny autor badania dr Robert Maher wskazuje, że jest to niemal 50 tysięcy razy więcej od średniej prędkości brytyjskich łączy szerokopasmowych, która z kolei wynosi tylko 24 Mb/s.

 

System, który został opisany na łamach czasopisma Scientific Reports, wykorzystuje techniki z teorii informacji (dyscyplina zajmująca się problematyką informacji i metodami jej przetwarzania) oraz cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Posiada wiele kanałów transmisyjnych i jeden odbiornik.

 

Sieć składa się z 15 kanałów o różnej długości fal, które modulowano przy pomocy metody kwadraturowej modulacji amplitudowo-fazowej (QAM), następnie połączono je i wysłano do odbiornika. W ten sposób powstał superkanał, który pozwolił na szybki transfer dużych ilości danych cyfrowych.

 

Jak twierdzi dr Robert Maher, dzięki tej technologii moglibyśmy pobrać wszystkie serie "Gry o Tron" w jakości HD w zaledwie jedną sekundę. Jest to z pewnością wielkie osiągnięcie, lecz minie sporo czasu zanim ludzie będą mogli korzystać z takiej sieci. Tymczasem uczeni już postawili przed sobą kolejny cel - chcą przetestować swój system przy transferze danych na odległość kilku tysięcy kilometrów.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/nowy-system-pozwala-odbior-danych-cyfrowych-predkoscia-ponad-jednego-terabita-sekunde

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zyx

Znaczy się samo upakowanie

Znaczy się samo upakowanie danych przy pomocy "teorii informacji" okazało się 15 razy za słabe, żeby przekroczyć magiczną i marketingową (grant) szybkość terabita/s, więc postawiono równolegle 15 takich urządzeń? Coś jak podpięcie 15 odkurzaczy pod jedną rurę, żeby otrzymać "superodkurzacz"?

Skomentuj