Amerykańscy naukowcy oświadczyli, że potwierdzili istnienie fal grawitacyjnych

Kategorie: 

Źródło: LIGO/Aurore Simonnet/Sonoma State University

Naukowcy znowu poinformowali o odkryciu świętego Grala fizyki kwantowej - fal grawitacyjnych. Miało się to udać 14 września 2015 roku, a dokonały tego dwa laserowe detektory amerykańskiego obserwatorium LIGO, z czego jeden znajdował się w Waszyngtonie, a drugi w Luizjanie. Oba urządzenia zarejestrowały prawie jednocześnie sygnał fal grawitacyjnych pochodzących prawdopodobnie ze zderzającego się układu dwóch czarnych dziur.

 

Istnienie fal grawitacyjnych przewidywał już Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności. Można powiedzieć, że odkrycie ich stanowić będzie dopełnienie i doświadczalne potwierdzenie całej jego teorii. Jednak detekcja tych pierwotnych fal jest bardzo trudna, ponieważ przechodząc przez wszechświat, fale grawitacyjne wpływają na czasoprzestrzeń, czyli oddziałują również z narzędziami pomiarowymi czyniąc swój pomiar bardzo utrudnionym.


Gdy 13,8 miliarda lat temu powstał nasz wszechświat znajdował się w ekstremalnie gorącej i gęstej formie. To okres tak zwanej inflacji, który miał miejsce w czasie 10−36 sekundy po Wielkim Wybuchu i trwał prawdopodobnie do 10−32 sekundy. To właśnie w tym niewiarygodnie krótkim czasie nasz Wszechświat zyskał najwięcej rozmiarów, ponieważ zwiększył się o co najmniej 10 26, a jego objętość skoczyła o czynnik co najmniej 10 78. Ten proces, wedle teorii Einsteina, powinien wygenerować fale grawitacyjne, które powinny docierać we wszystkie zakątki kosmosu.

 

Po raz pierwszy o odkryciu fal grawitacyjnych, w marcu 2014 roku, poinformował John Kovac, lider programu badawczego z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zapewne myślał przez jakiś czas, że zapracował właśnie na nagrodę Nobla. Okazało się jednak, że ich konkluzja byłą błędna, a rzekome pierwotne fale grawitacyjne to nic więcej niż pył obecny w naszej własnej Galaktyce.

Tym razem sukces zakomunikował na konferencji prasowej szef obserwatorium LIGO, David Reitze. Naukowcy uważają, że ich interferometry laserowe wykryły fale grawitacyjne ze zderzenia dwóch czarnych dziur, które trwało jedynie 0,12 sekundy, a wystąpiło 1,3 miliarda lat temu. Fale grawitacyjne towarzyszące temu zjawisku dotarły do nas podobno w zeszłym roku.

 

Jeśli te ustalenia się potwierdzą, to mimo, że nie mamy do czynienia z odkryciem pierwotnych fal grawitacyjnych, to i tak jest to będzie to wielki przełom w nauce i potwierdzenie prawdziwości dziwacznej dla wielu teorii kwantowej.

 


Zobacz również:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/przelom-naukowy-odkryto-fale-grawitacyjne-po-wczesnym-okresie-istnienia-wszechswiata

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odwolali-odkrycie-pierwotnych-fal-grawitacyjnych

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-moga-oglosic-odkrycie-fal-grawitacyjnych

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Asiek

Najpierw sobie zadaj pytanie

Najpierw sobie zadaj pytanie jak wznieść się ponad to co widać i dowiedzieć się istoty rzeczy. Każdy czar można przebić .... na różnych siłach .... na siłach które istota w sobie ma (jeszcze zależy od siły danej istoty).
Co jest siłą która przebije każdy niecny zamiar? ........ wk..rw .... dlatego że to naturalne. Złe uczynki i zamiary wywołują gniew jako siłę napędową ..... (jeśli rozumiesz co mam na myśli).
 
Każdy czas ma swoje prawa. Nie ma tak że coś jest tylko dobre albo złe. Czym jest czarny wiek? Dlaczego czarny wiek musi występować? To łaska dla pewnej grupy istot ...... a czas stagnacji (.... na razie tylko to słowo mogę tu użyć) dla innej grupy .... 
 
W końcu pojęliście że obecni wielcy (celowo z małej) nie chcą złotego wieku? Tak niestety ale w złotym wieku oni muszą być ....... mali. Macie dość siły przy wspólnym działaniu i porozumieniu żeby stawić im czoła i wprowadzić złoty wiek ale ..... nie umiecie się dogadać, nie macie do siebie nawzajem prawdziwego szacunku, jeden przed drugim chowacie zazdrośnie wiedzę i informacje które powinniście sobie przekazywać dla dobra ogółu ..... jeżeli otrząśniecie się i zaczniecie dochodzić do porozumień ponad siłami wprawionymi w ruch (a to jest możliwe nie mniej bardzo trudne w obecnej sytuacji bo wy macie problem z podejmowaniem trudnych zadań i decyzji) to ....... być może jednak coś udałoby się zrobić na prawdę dobrego (tu potrzebna jest duża determinacja i ..... duże wyrzeczenia z waszej strony a wy niestety ale za bardzo przywykliście do łatwego i wygodnego życia i dlatego nie widzę już rozwiązania ... poległam ......) ...... ja straciłam już nadzieję na to i dlatego nie chcę już z nikim się spotykać ani rozmawiać.

Portret użytkownika januszek

 Przy odkryciu pracowało

 Przy odkryciu pracowało około 1300 osób,w tym i nasi rodacy ale wymaga ono jeszcze potwierdzenia,bo już kilka razy ogłaszano tą nowinkę, co po przejrżeniu przez innych wyników okazywało się być nieprawdą.

Portret użytkownika XaX

Znając życie to wiedzieli o

Znając życie to wiedzieli o tym od dawna a ludziom dają tylko ochłapy z tego co faktycznie wiedzą. Podobnie jak to było z Blackbirdem, latał długo i nikt o nim nic nie wiedział a ujawnili go dopiero pod koniec jego służby, już samo to daje domyślenia jak daleko nauka może faktycznie być. 

Portret użytkownika keri

Od dawna wiadomo, że hipoteza

Od dawna wiadomo, że hipoteza einsteina jest fałszywa, ze nie ma czarnych dziur, że nie było wielkiego wybuchu.
Na tym fałszu zbudowana jest astronomia, więc jeden oszust potwierdza bzdety drugiego oszusta, aby się utrzymać na powierzchni tego nałukowego szamba.

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika vonteck

Najprościej można by

Najprościej można by powiedzieć, że wszędzie, bo wtedy cała czasoprzestrzeń była  ściśnięta w jednym punkcie, w którym nastąpił wybuch. A raczej najpierw nastąpił wybuch, tworząc tym samym czasoprzestrzeń.

Strony

Skomentuj