Amerykańscy naukowcy oświadczyli, że potwierdzili istnienie fal grawitacyjnych

Kategorie: 

Źródło: LIGO/Aurore Simonnet/Sonoma State University

Naukowcy znowu poinformowali o odkryciu świętego Grala fizyki kwantowej - fal grawitacyjnych. Miało się to udać 14 września 2015 roku, a dokonały tego dwa laserowe detektory amerykańskiego obserwatorium LIGO, z czego jeden znajdował się w Waszyngtonie, a drugi w Luizjanie. Oba urządzenia zarejestrowały prawie jednocześnie sygnał fal grawitacyjnych pochodzących prawdopodobnie ze zderzającego się układu dwóch czarnych dziur.

 

Istnienie fal grawitacyjnych przewidywał już Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności. Można powiedzieć, że odkrycie ich stanowić będzie dopełnienie i doświadczalne potwierdzenie całej jego teorii. Jednak detekcja tych pierwotnych fal jest bardzo trudna, ponieważ przechodząc przez wszechświat, fale grawitacyjne wpływają na czasoprzestrzeń, czyli oddziałują również z narzędziami pomiarowymi czyniąc swój pomiar bardzo utrudnionym.


Gdy 13,8 miliarda lat temu powstał nasz wszechświat znajdował się w ekstremalnie gorącej i gęstej formie. To okres tak zwanej inflacji, który miał miejsce w czasie 10−36 sekundy po Wielkim Wybuchu i trwał prawdopodobnie do 10−32 sekundy. To właśnie w tym niewiarygodnie krótkim czasie nasz Wszechświat zyskał najwięcej rozmiarów, ponieważ zwiększył się o co najmniej 10 26, a jego objętość skoczyła o czynnik co najmniej 10 78. Ten proces, wedle teorii Einsteina, powinien wygenerować fale grawitacyjne, które powinny docierać we wszystkie zakątki kosmosu.

 

Po raz pierwszy o odkryciu fal grawitacyjnych, w marcu 2014 roku, poinformował John Kovac, lider programu badawczego z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zapewne myślał przez jakiś czas, że zapracował właśnie na nagrodę Nobla. Okazało się jednak, że ich konkluzja byłą błędna, a rzekome pierwotne fale grawitacyjne to nic więcej niż pył obecny w naszej własnej Galaktyce.

Tym razem sukces zakomunikował na konferencji prasowej szef obserwatorium LIGO, David Reitze. Naukowcy uważają, że ich interferometry laserowe wykryły fale grawitacyjne ze zderzenia dwóch czarnych dziur, które trwało jedynie 0,12 sekundy, a wystąpiło 1,3 miliarda lat temu. Fale grawitacyjne towarzyszące temu zjawisku dotarły do nas podobno w zeszłym roku.

 

Jeśli te ustalenia się potwierdzą, to mimo, że nie mamy do czynienia z odkryciem pierwotnych fal grawitacyjnych, to i tak jest to będzie to wielki przełom w nauce i potwierdzenie prawdziwości dziwacznej dla wielu teorii kwantowej.

 


Zobacz również:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/przelom-naukowy-odkryto-fale-grawitacyjne-po-wczesnym-okresie-istnienia-wszechswiata

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odwolali-odkrycie-pierwotnych-fal-grawitacyjnych

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-moga-oglosic-odkrycie-fal-grawitacyjnych

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wojox

To dlaczego nie miłujesz

To dlaczego nie miłujesz bliźniego?
Tylko kłamliwie tu judzisz?
Bóg powiedział miłuj, a oni nie miłują, więc w czym widzisz problem?
Acha trzeba obwinić Boga o wszystko, bo tak najłatwiej. Mój tata też 10 razy powtarzał abym nie dotykał pieca bo się sparzę, a ja dotknąłem..
Poza tym napisałeś "twoich gwałcicieli", więc tą samą monetą zostaniesz potraktowany. Szukasz tylko złych pobudek u innych a to nie ładna cecha. Ja piszę o faktach które mają miejsce.
Poza tym co do Boga to wszystkim dał jednakowe szanse jeśli chodzi o wiedzę i myślenie. Niestety nie wszyscy z tego korzystają jak należy.
Jedno dodam z Biblii: "Bóg puszczał płazem czasy niewiedzy", więc przy rozliczeniu nie będziesz mógł powiedzieć "ja nie wiedziałem"...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika mikqus

Jakie jednakowe szanse w

Jakie jednakowe szanse w myśleniu i wiedzy co ty bredzisz !? Nigdy nie było jednakowych szans i nie będzie. Gdzie ta szansa Aborygena czy Etiopczyka, który przez całe życie widzi las albo pustynię? Nie wspomne że logiczne myślenie w twoim przypadku jest chyba z tej nierównej szansy.

Portret użytkownika magi74

K.....a! Gotuje sie we mnie.

K.....a! Gotuje sie we mnie. Skoro o tvn- ie mowa. Pomylka, akurat tam nie wiele sie dowiesz. Ciesz sie, ze tam gdzie jestes jest tak spokojnie. Zaluje, ze nie moge tu obsadzic fimow i linkow na ten temat. Co sie pojawia, jest szybko usuwane. Nie mamy tu prawa o niczym mowic i pisac. O prawdzie mowie naturalnie. Moja przyjaciolka mieszka w poblizu obozu dla "uchodzcow ". Pojecia nie masz co tam sie dzieje!! Ty w ogole czlowieku pojecia nie masz! Nie wypowiadaj sie w tematach, ktorych nie znasz. Zacznij czytac gdzie nalezy. Jesli z takich slepcow buduje sie Europe to nie dziwota, ze jest taki obecny stan. Powtorze raz jeszcze. Ludzie- otwierajcie oczy! To nie za piec dwunasta. Mamy juz 12.30!!

Portret użytkownika Wojox

Gdzie ty sie chowałeś

Gdzie ty sie chowałeś człowieku. Z TVNu? Ten kanał jest u nas w domu wyklęty, zwłaszcza wszelkiego rodzaju "niefakty"...
O gwałtach informują niezależne portale. Ale skoro twierdzisz że nie ma gwałtów, to najlepsze lekarstwo jak go sam doświadczysz, lub ktoś z twych bliskich. Czego nie życzę najgorszemu wrogowi.
Może też być taka sytuacja że dookoła nas nic się nie dzieje, a to wszystko o czym piszemy tu i na innych forach i portalach to tylko fałszywa projekcja naszych jaźni....

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika taght

Zacznijmy od tego, że powodem

Zacznijmy od tego, że powodem dla którego oni są tutaj jest syf który u nich panuje przez nas, mam na myśli wszystkie wojny, każdy z nas za to odpowiada. Systemy które doprowadziły do takiego stanu to systemy których my jesteśmy fundamentem. Dlaczego pozwalasz na to by tam ginely dzieci? Pozwalasz na to bo wg ciebie ty jesteś dzieckiem Boga a nie oni, jesteś zwykłym rasista. To są też ludzie i zapewniam cię czują tak samo jak ty, tak samo cierpią i kochają. Oni mają naprawdę przejebane. To nie świat ma problem tylko ludzka świadomość, to konflikt umysłu który jest wynikiem dzielenia ideologicznego. Nie zrozumiesz tego bo wg ciebie za wszystko odpowiada Bóg i uważasz że jak troszczysz się o siebie i bliskich to wystarczy. Jednak to my jesteśmy światem i to od nas zależy czy podziały wezmą nad nami znów górę i za 10 lat będzie się mówić o holokauście na muzułmanach.

Portret użytkownika keri

No przecież wiesz, że za

No przecież wiesz, że za przedstawianie prawdy nie ma tytułów ani grantów.
Einstein jest już znanym złodziejem, oszustem i pośmiewiskiem, więc ceną kolejnych kłamstw próbują jego śmierdzący 'ałtorytet' utrzymać w kupie.
Uważam, że na ZnZ mógły być Tobie przyznany honorowy tytuł naukowy, profesora ZnZ.

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Strony

Skomentuj