Chińscy naukowcy wykonali przełomowy eksperyment, który pozwoli w przyszłości zbudować sztuczne słońce

Kategorie: 

Źródlo: NASA/STEREO

Naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei przeprowadzili eksperyment, który ma kluczowe znaczenie dla pozyskiwania nieograniczonej energii. W reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się stworzyć supergorący gaz a jego temperaturę podtrzymano przez 102 sekundy.

 

Fuzja jądrowa to nic innego jak łączenie się jąder lżejszych pierwiastków w cięższe. W wyniku tego procesu otrzymujemy spore ilości energii ale powstają także ekstremalnie wysokie temperatury. Naukowcy z Chin podgrzali plazmę w swoim tokamaku do temperatury 50 milionów stopni Celsjusza, czyli ponad trzy razy większej niż tej, jaka panuje wewnątrz Słońca.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Specjaliści chcieli stworzyć warunki zbliżone do tych, jakie mają miejsce w gwiazdach. Chińczycy chwalą się, że choć fizycy z Japonii i Europy zdołali osiągnąć podobną temperaturę plazmy, to ich eksperymenty nie trwały dłużej niż 60 sekund. Badacze chcą ostatecznie osiągnąć temperaturę rzędu 100 milionów stopni Celsjusza i podtrzymać ją przez prawie 17 minut, czego tym razem nie udało się dokonać.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Naukowcy z projektu EAST przyznali, że udostępnią swoje dane dla projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Jest to tokamak, który powstaje właśnie we Francji przy współpracy wielu państw świata - Chin, Japonii, Korei Południowej, USA, Rosji i Unii Europejskiej. Projekt ITER, według obecnych szacunków które stale ulegają zmianie, pochłonie kilkanaście miliardów dolarów a z najnowszych informacji wynika, że prace nad nim zostaną przedłużone o co najmniej 6 lat.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/chiny-sa-o-krok-blizej-zbudowania-sztucznego-slonca-ktore-stanie-sie-zrodlem-taniej-nieogr

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jaa

Ciekawym jest to że niewidoma

Ciekawym jest to że niewidoma kobieta siedząca gdzieś w dziurze zabitej dechami bez możliwości zaczerpniecia informacji ..bo internetu jeszcze nie bylo.. gada o takich rzeczach dużo lat wcześniej..Baba Vanga ,również wspomina o sztucznym słońcu..Nie uważacie że to ciekawe?:)

Portret użytkownika tubylec

Nie zamienię tego słońca

Nie zamienię tego słońca które jest na podróbę zrobioną przez Chińczyka za miskę ryżu .. to chyba oczywiste. Skąd ten pęd w kierunku żeby wszystko było sztuczne, plastikowe, martwe .. ludzkość ma tu wszystko co potrzeba, po co wymyślać takie bzdury.

Portret użytkownika oko

Mam 41 lat i pewnie nie

Mam 41 lat i pewnie nie dożyje uruchomienia takiego reaktora w wersji komercyjnej. Wszyscy prowadzą badania ale jakoś na razie trzeba więcej włożyć niż się otrzymuję. Nie jestem sceptykiem ,piszę tylko, że to jeszcze potrwa i nie ma się co cieszyć. Na dzień dzisiejszy podstawą energrtyczną Polski jest węgiel i tego się trzymajmy.

Portret użytkownika Bedzio

To nie jest bajka tylko

To nie jest bajka tylko nauka, a gaz jest trzymany w pułapce magnetycznej przec co niestyka się z powierzchniami. A przekazywanie ciepła jest tylko przez promieniowanie (konwekcja i wymiana nie zachodzą). 

Strony

Skomentuj