Reaktory termojądrowe mogą zrewolucjonizować ziemską energetykę

Kategorie: 

Źródło: Internet

Niemieccy fizycy z sukcesem uruchomili eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej. Rozruch próbny instalacji, który nastąpił niedawno, był ważnym i symbolicznym krokiem w kierunku stworzenia źródła taniej i czystej energii termojądrowej.

 

Uruchomienie próbnego reaktora Wendelstein 7-X, odbyło się kilka tygodni temu w Instytucie Maxa Plancka. Włączenie urządzenia miało szczególną celebrę i odbyło się z udziałem samej niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która za zgodą fizyków dała symboliczną zgodę na rozpoczęcie eksperymentu z reaktorem termojądrowym.

 Źródło: Internet

Zbudowana na potrzeby testu eksperymentalna maszyneria kosztowała około 400 mln euro. Urządzenie zostanie wykorzystane przez fizyków w celu zbadania możliwości technicznych stworzenia w przyszłości pełnoprawnego reaktora fuzyjnego. W przeciwieństwie do konwencjonalnej energii atomowej za jego pomocą mogą być generowane ogromne ilość czystej energii. Fuzja termojądrowa to łączenie się jąder lżejszych pierwiastków w cięższe i jest to najbardziej wydajny proces wytwarzania energii, jaki znamy. Temperatura wewnątrz takich reaktorów może sięgnąć nawet 100 mln stopni Celsjusza i w pewnym sensie są tam odtwarzane procesy zachodzące w gwiazdach.

 Źródło: Internet

Do upowszechnienia tej technologii najprawdopodobniej, może upłynąć nawet dekada. Wyznacznikiem jej popularyzacji będzie możliwość rozpoczęcia masowej produkcji energii z wykorzystaniem reakcji termojądrowych. Zwolennicy tej technologii wierzą, że w przyszłości taka forma energetyki może zastąpić powszechne obecnie spalanie paliw kopalnych i konwencjonalne reaktory jądrowe, które wykorzystują proces rozszczepiania atomów.

 

W przeciwieństwie do tych ostatnich, które produkują ogromne ilości odpadów promieniotwórczych, produkty uboczne z pracy reaktorów fuzyjnych są uważane przez naukowców za bezpieczniejsze. Eksperymentalny reaktor fuzji W7-X nie jest jeszcze przeznaczony do produkcji energii, ale z pewnością pomoże naukowcom w badaniach i testach, które pozwolą na udoskonalenie przyszłych reaktorów termojądrowych, które będą wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej w niedalekiej przyszłości.


 


 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika cezary

co da reaktor termojądrowy

co da reaktor termojądrowy Swiatu ..... podwyższki cen energi .
co da reaktor term. Niemcom .... hegemonie władzy w Europie i daleś Światu . likwidacje wszelkich generatorów energi . potężne bezrobocie. a przedewszystkim WŁADZĘ . a co to oznacza to już wiemy a dzisiaj też widać 
Czy zdajecie sobie sprawę czym sie róznią elektrownie produkujące prąd z wykorzystaniem temperatury nośnika . TYLKO PALENISKIEM reszta jest ta sama od chwili wynalezienia sposobu wytwarzania energi z wykorzysaniem pary wodnej . czemu nie wykorzystuje sie impulsu elektromagnetycznego reaktor taki byłby dużo mniejszy . i nastepuje bezpośrednia przemiana pola elektromagnetycznego w prąd. 
 
 
 

Portret użytkownika keri

"Temperatura wewnątrz takich

"Temperatura wewnątrz takich reaktorów może sięgnąć 100 mln stopni Celsjusza i w pewnym sensie są tam odtwarzane procesy zachodzące w gwiazdach."
To ciekawe, gdyż nasze Słońce jest nieporównanie chłodniejsze. Powierzchnia ma 5500°C, a wewnątrz, he, he, kto to zmierzył i czy da za to głowę, niby 14 mln°C. Temperatura atmosfery słonecznej wzrasta wraz z odległością od Słońca, czyli im dalej od Słońca, tym korona jest bardziej gorąca !!! W odległości 1500km od Słońca temperatura wynosi 4tys°C, w odległości 75tys km od Słońca wynosi 2mln°C
 
Kto i jak zmierzył temperaturę wnętrza Słońca nie wiem, zdawało mu się, że myślał i coś chlapnął jak gołąb na parapet.A że astronomia to totalny smród, więc pasowało nałukofcom.

Portret użytkownika Obserwator256

O ile mi wiadomo dodatni

O ile mi wiadomo dodatni bilans energetyczny przy kontrolowanej fuzji udało się uzyskać tylko dla trytu, którego jest bardzo mało w przyrodzie. W przypadku deuteru, występującego w wodzie morskiej, bilans energetyczny jest ujemny. Już 30 lat temu słyszałem zapowiedzi o rychłym rozwiązaniu problemów energetycznych ludzkości dzięki reaktorom termojądrowym, ale jak do tej pory pozostawało to tylko w sferze marzeń.

Portret użytkownika Roki

czystej może tak lecz nie

czystej może tak lecz nie taniej dla zwykłego zjadacza chleba...czy ktoś z was jest tak naiwny czy wręcz głupi aby uwierzyć że "oni" zrezygnują z gigantycznych zysków...inaczej...produkcja energii obecnie jest tania nawet w polszcze ale ktoś przecież na tym robi zysk!!...firmy (zagranicze) sprzedają DROGO nam "nasz" prąd, mało tego pobierają ogromne opłaty przesyłowe a "nasze" sieci przesyłowe wkrótce rozlecą się ze starości, bo oni SRAJĄ na nas, nasz kraj i nasze sieci....miłego dnia...

Portret użytkownika xx

To się jeszcze okaże, czy im

To się jeszcze okaże, czy im coś z tego wyjdzie.
Dotychczasowe próby zakończyły sie niepowodzeniem.
Problemem jest to, czy jest możliwa synteza w sposób kontrolowany. Bo może być tak, że pierdyknie i zostanie po nich tylko duuuuża dziura w ziemi.

Skomentuj