Polska przyłącza się do walki z gotówką - ustalono sankcje za transakcje gotówkowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe władze Polski stawiają kolejny krok ku likwidacji gotówki. Tym razem drastycznie ograniczono limit legalnych transakcji gotówkowych jakie może zawierać firma. Teraz limit wynosi 15 tysięcy euro, czyli około 65 tysięcy złotych, a zostanie obniżony do 15 tysięcy złotych. Wszystkie inne transakcje muszą mieć formę przelewu bankowego, a gdy go nie mają, jako opłacone gotówką nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

 

Prawo, które oficjalnie jest wymierzone w oszustów podatkowych stosujących karuzele VAT i inne optymalizacje, zapewne po prostu utrudni życie niektórym branżom, w których zawieranie transakcji gotówkowych stosowane jest do dzisiaj. Teraz będzie trzeba wysyłać przelewy, które krążą potem po serwerach i mimo, że lecą z prędkością światła do nadawców dochodzą niekiedy z kilkudniowym poślizgiem. Nowy rząd planuje wprowadzenie od przyszłego roku kilkukrotnie mniejszego limitu rozliczeń gotówkowych - 15 tysięcy złotych. Prawo wchodzi od 1 stycznia 2017 roku.

 

Gotówka od dawna przeszkadza rządzącym. Trudno sę dziwić, bo to ostatni bastion wolności, który zdaniem naszych rządzących, daje za duże pole manewru. To dzięki gotówce, ludzie zachowują szansę do tworzenia alternatywnego obrotu gospodarczego, nienawidzonego przez rząd i zwalczanego. Nazywa się to pejoratywnym rzekomo określeniem - „szara strefa”, a metodą na jej zwalczanie jest właśnie stopniowa likwidacja gotówki. Wielka "szara strefa" we Włoszech jest "zwalczana" limitem transakcji gotówkowych na śmiesznie niskim poziomie 1000 euro, ale trudno powiedzieć, aby święcono tam jakieś fiskalne triumfy.

Rozpowszechniają się też płatności zbliżeniowe i jest to wygodne oraz przyspiesza obsługę. Wchodzą też nowe technologie umożliwiające płacenie za pomocą telefonu komórkowego. To ta sama technologia co chipy w kartach i można ją stosować na tych samych terminalach zbliżeniowych.

 

Na pozycję lidera likwidatorów gotówki wysuwa się Szwecja. Ten kraj bardzo szybko zaimplementował technologię zbliżeniową RFID. Co ciekawe to właśnie Szwedzi wprowadzili w 1661 roku jako pierwsi banknoty. Teraz to oni będą prawdopodobnie pierwszym krajem, który zmierza w kierunku ich likwidacji. Podobno nawet szwedzkie kościoły są już przygotowane do pobierania datków od wiernych w formie bezgotówkowej.

Jak podkreślają przeciwnicy gotówki, jest wiele powodów, aby zlikwidować tradycyjne pieniądze. Przede wszystkim ich zdaniem są nieporęczne, ciężkie i brudne. Poza tym transakcje zawierane z ich wykorzystaniem nie są automatycznie zapisywane, co utrudnia ich klasyfikację i sprzyja rozwojowi szarej strefy oraz przestępczości.

 

Ucisk fiskalny jest nieskuteczny właśnie, dlatego, że istnieje jeszcze gotówka. Trudno się, zatem dziwić, że snute są plany jej wycofania. Wystarczy wprowadzić odpowiedni monitoring transakcji i zobowiązać ustawowo każdy punkt usługowy i handlowy do posiadania czytników. Potem redukować stopniowo ilość bankomatów. Gdy zaczną znikać z ulic będzie to znaczyło, że to ostatnia faza stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego.

 

Pieniądze już teraz są w większości tylko zapisami księgowymi, a gdy uda się wyeliminować gotówkę stałyby się tworem zupełnie wirtualnym. Jeśli rządy na świecie będą zdeterminowane aby utrudnić ludziom korzystania z gotówki oznaczać to będzie rozszerzenie totalitarnego ucisku. Można się domyślić, że każdy przeciwnik likwidacji takiej formy płatności będzie klasyfikowany, jako potencjalny przestępca, bo przecież praworządni obywatele nie mają nic do ukrycia.


 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Paradoksalnie wtedy szara

Paradoksalnie wtedy szara wzrośnie, bo ludność zacznie używać barteru i będą same straty dla urzėdów. A duże transakcje będą przepływać przez mnóstwo słupów i znów państwo może nagwizdać. Na każdy system od razu powstaje antysystem. Równowaga musi być. A ja za bardzo będą kręcić śrubą, to powstanie nowa, inna gotówka.

Portret użytkownika nikt-xxx

Kocham słowo "równowaga".

Kocham słowo "równowaga". Czytałem, że gdzieś w USA stosowano jakiś płyn do prania jako alternatywę waluty. Przydałoby się coś trwałego, podzielnego, łatwo weryfikowalnego, nie wymagającego "cechowania" przez władze, o wartości 1 gram = ok. 1 PLN. Najbliższa tego jest chyba miedź, choć za tania (ok. 20 PLN/kg). JAKIEŚ POMYSŁY?

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika excar

Więcej wiary Angelusie :)

Więcej wiary Angelusie Smile Normalnemu Polakowi wystarczy i to co planują .Ile kasy potrzebujesz zapłacić czy zarobic na "lewo" bez Vatu i podatku. Sprzedać stare auto za 5000tyś ? zapłacić komuś za remont parę tyś. Za jakąś drobną usługę parę stówek czy paredziesiąt złotych. Ludzie co operują duzymi sumami pieniędzy tez jakoś poradzą. Przecież my Polacy lubimy stawiać taki opór i działać po partyzancku Smile

Portret użytkownika 77771

co na to BIBLIA ? nie

co na to BIBLIA ? nie bedziemy mogli kupowac ani sprzedawac bez znamienia bestji 
pismo sie wypelnia na naszych oczach jesli tego nie widzicie to mocniejsze okulary tez wam w tym nie pomoga Smile pozdro

Portret użytkownika achiles

Tyle razy już pisałem, na tym

Tyle razy już pisałem, na tym portalu, że PIS I PO TO TO SAME ZŁO, oni wszyscy razem siedzieli przy okrągłym stole i działali na rzecz swoich mocodawców zza oceanu, tylko w pewnym momecie się popstrykali o FRUKTY i z jednej sekty zrobiły się dwie. Oczywiście moralność powierzchowna PISu, jest o niebo na wyzszym poziomie, od tej POpabrańców poprzednich, ale co nam będzie z ich uczciwości, jak ich docelowe zadanie, to poprowadzenia NAS POLAKÓW, na rzeź z Rosjanami u boku banderowskiego pomiotu, który już nam wymordował w bestialski sposób PONAD 100 TYSIĘCY NASZYCH WSPÓŁOBYWATELI W PRZESZŁOSCI, a obecnie czyni to na podobną skalę SWOIM WSPÓŁOBYWATELOM NIEPOKORNYM, na wschodzie upadliny. SZATAŃSKI PLAN BYŁ STOSUNKOWO PROSTY, DO OGŁUPIENIA, NAS NIEGDYŚ DZIELNYCH I WALECZNYCH POLAKÓW Z HONOREM, A POLEGAŁ ON NA TYM, że najpierw rozkradli nasz majatek Narodowy, przez 50 lat wypracowany PRZEZ NAS POLAKÓW, za bezcen, lub w celu go zlikwidowania, potem zainstalowanie różnych cwaniaków i hochsztaplerów z pod ciemnej opozycyjnej, ale i komunistycznej  "gwiazdy", na przemian, tylko po to by nas zadłużyli, do poziomu NIEBOTYCZNEGO DŁUGU, by jak przyjdzie koniec dla nas wedle ich uznania wysłać NAS NA RZEŹ Z ROSJANAMI, do których nienawiść w Naszym Społeczeństwie jest systematycznie ROZNIECANA I PODSYCANA, ZA POMOCĄ ŚRODKÓW MASOWEGO OGŁUPIANIA, będących pod ich załkowitą kontrolą, PRZEZ KAŻDĄ EKIPĘ RZĄDOWĄ, PO 25 LATACH " RZEKOMEJ NASZEJ WOLNOŚCI " . To tak w skrócie się przedstawia i tak to Nam jest szykowane. NIESTETY !!! 

Strony

Skomentuj