Według UE to cynamon jest groźny, a aspartam jest nieszkodliwy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Unia Europejska nie przestaje zadziwiać. Właśnie uznano za niegroźny aspartam. Kontrowersyjny słodzik, wokół którego szkodliwości trwa spór naukowy. Jednocześnie wydano dyrektywę nakazujących ograniczenie spożycia cynamonu, który UE uznaje za niebezpieczny.

 

Aspartam został wynaleziony, jako lek, ale ze względu na słodkość został zmieniony w dodatek do jedzenia. Bardzo długo aspartam uważany był za wspaniały surogat cukru dla diabetyków. Dzisiaj jest używany powszechnie i jest dodawany do tanich soków, lekarstw dla dzieci, gum do żucia i wielu innych produktów. Eksperci twierdzą, że aspartam to również neurotoksyna zaburzająca syntezę białek i wpływająca na połączenia synaptyczne.

 

Pomimo zbieranych latami dowodów wskazujących na to, że Aspartam jest niebezpieczną toksyną pozostaje on w użyciu w wielu produktach na całym świecie. Zyskuje nawet nowe zastosowania mimo przypadków pokazujących neurologiczne uszkodzenia mózgu, guzy rakowe, zaburzenia endokrynologiczne i inne przypadłości.

Według uznanych przez UE wyników badań, spożycie aspartamu w wysokości 40mg/kg masy ciała jest rzekomo nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jest to jednak tylko jedna z opinii, która po prostu nieoczekiwanie została podniesiona do rangi obowiązującego w Unii Europejskiej prawa.

 

Jednocześnie unijni biurokraci po rozgrzeszeniu z rzekomej rakotwórczości aspartamu, wzięły na cel znaną od wieków przyprawę, cynamon. Rządzący w UE uznali, że nadmierne jej spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia na skutek zawartości kumaryny obwinianej za wywoływanie problemów z wątrobą.

 

Unijni biurokraci nie wzięli pod uwagę, że cynamon ma też liczne udowodnione zastosowanie terapeutyczne. Ma działanie antywirusowe, antyseptyczne, poprawia trawienie i stymuluje układ krwionośny. Według niektórych badań cynamon jest nieoceniony w leczeniu glikemii. Przeciwnicy dyrektywy zwracają uwagę, że dużo większe spożycie cynamonu jest w Azji i nie występują tam w populacji liczne przypadki zatrucia tą przyprawą. Zwrócono uwagę, że próbka w badaniu Saudyjczyków, która wykazywała tak dużą zawartość kumaryny pochodziła tylko od jednego chińskiego dostawcy cynamonu, jego wartość jest, więc dość niejednoznaczna.

Czasy, w których, żyjemy wymagają od nas dużej uwagi odnośnie żywienia. Przede wszystkim sprawdzajmy to, co jemy, a zwłaszcza to, co podajemy naszym dzieciom. Pamiętajmy, że czasami na opakowaniach z żywnością aspartam bywa określany, jako E951, bo to skutecznie utrudnia identyfikację tego składnika. Wybierajmy świadomie, bo jesteśmy tym, co jemy i bez aspartamu, legalnego w UE czy nie, można się obyć, ale z cynamonu i innych zdrowych przypraw raczej nie należy rezygnować, tylko po prostu używać je z umiarem.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika anya67

niestety masz rację ... kilka

niestety masz rację ... kilka lat temu na skutek długotrwałego życia w stresie (słowa lekarza nie moje) zaczęłam mieć poważne problemy z ciśnieniem
jako tzw niskociśnienioweiec z ciśnieniem po 2 kawach 110 / 70 doszłam do 190 / 113 ... akcja serca 120 / minutę w czasie leżenia na kanapie !!! serce dosłownie wyrywało mi się z piersi
przerażona brałam leki na ww objawy
ale ... coś mi nie pasowało w tym wszystkim
zaczęłam szukać metod alternatywnych
dziś tamto szalone ciśnienie to odległa przeszłość natomiast okulary do czytania to pozostałość po owych "wspaniałych lekach"
powrót do natury , zdrowa żywność , ruch itd
niby każdy to wie ... niby każdy o tym  czytał
ale ilu z nas to stosuje to już odrębna sprawa
ja powróciłam do ziół i medycyny "naszych babć" i wszystkim to polecam bo zdrowie mamy jedno i jest ono bezcenne
 

Portret użytkownika Genesis

O! To powiem Ci, że fajnie

O! To powiem Ci, że fajnie czyści też tłuste plamy na ubraniach. Wystarczy polać taką plamę, a następnie uprać nasze zabrudzone ubranie w pralce. 
Kilka razy skusiłam się, żeby wypić Colę i nie wiem czy tylko ja tak mam, ale moje zęby zrobiły się wtedy jakieś dziwne - jakby szkliwo było rozmiękczone...

Portret użytkownika Robaczkowa

   Przed wyborami powinno się

   Przed wyborami powinno się robić wszystkim kandydującym na posła test na inteligencję i podawać wyniki do publicznej wiadomości.  Nie mówię o tym najpopularniejszym ale są też inne dobre testy sprawdzające logiczne myślenie. Też podstawowe badania psychiatryczne by się chyba bardzo przydały.

Strony

Skomentuj