Postępy w nauce i technologii będą nieść nowe zagrożenia dla ludzkości, uważa Stephen Hawking

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nasza cywilizacja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Kilkadziesiąt lat temu świat podekscytował się umieszczeniem na orbicie okołoziemskiej pierwszego satelity - dziś ludzkość planuje skolonizować Czerwoną Planetę. Jednak słynny fizyk Stephen Hawking ostrzega, że kolejne osiągnięcia w dziedzinie nauki i technologii mogą być dla nas zgubne.

 

Gatunek ludzki, zdaniem Hawkinga, jest zagrożony przez wiele czynników. Jednym z nich jest sztuczna inteligencja, która w przyszłości może rozwinąć się do tego stopnia iż zechce zawładnąć nad Ziemią a bunt maszyn mógłby zniszczyć naszą cywilizację. Dotychczas wymieniono także możliwość wybuchu wojny jądrowej, wzmocnienia efektu cieplarnianego a nawet przejęcia naszej planety przez obcych.

 

Choć stwierdzenie, że postępy naukowe i technologiczne mogą powodować całą masę nowych zagrożeń jest nieco zaskakujące, zwłaszcza że mówi o tym naukowiec, Stephen Hawking przekonuje że nie należy z nich rezygnować. Musimy być przede wszystkim świadomi niebezpieczeństw.

"Nie mamy zamiaru zatrzymywać postępów, czy odwracać ich, dlatego musimy rozpoznać zagrożenia i umieć je kontrolować" - powiedział Stephen Hawking.

Nie zabrakło oczywiście ostrzeżeń, że prędzej czy później będziemy musieli "emigrować" i zacząć osiedlać się na innych planetach w naszym Układzie Słonecznym, a być może nawet poza nim. Według Hawkinga, pierwsze samowystarczalne kolonie poza Ziemią powstaną nie wcześniej niż za 100 lat ale takie jest właśnie nasze przeznaczenie - musimy rozprzestrzeniać się na wypadek ewentualnej wielkiej katastrofy, która unicestwiłaby ludzkość tu na Ziemi.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/wedlug-stephena-hawkinga-postepy-naukowe-technologiczne-niosa-nowe-zagrozenia-dla-ludzkosc

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Loberato

Największym zagrozeniem to

Największym zagrozeniem to jesteśmy my sami musimy uwazać na to czego chcemybo prędzej czy puzniej dojdziemy do wniosku ze jest nas za duzo a zasoby nie wystarczalne więc jsteśmy skazani na współ prace i na wspólnom egzystencję bo to ma sent dązenie do lepszego jutra

Portret użytkownika eva11

a co jest wyjatkowego w

a co jest wyjatkowego w tym,ze mowi to jakis ,,ala, slawny,, ktos!?
kazdy to doskonale wie,
swoja droga ten pan sam sie przyczynil do wielu zgubnych teori!
drony to male piwo,najgorsze sa wynalzaki niszczace nasz mozg i zmieniajace ludzi w cyborgi,no moze nie cyborgi w zombiiiiii
zreszta cala ta technologia to jedynie produkcja odpadow!
nie ma nic wratosciowego co stworzyl czlowiek !
 
 
 

Portret użytkownika Israfel

W sumie, to artykuł nie jest

W sumie, to artykuł nie jest nawiązaniem do jakiejś jednej, konkretnej, ostatniej wypowiedzi Hawkinga. To takie "liźnięcie tematu" i stawia Hawkinga w mało korzystnym świetle, jakby nie miał nic więcej do powiedzenia. A pod artykułem już odzywają się hejterzy, którzy wcześniej nie otarli sie o temat.
 
Szkoda, bo temat jest poważny (i rozważany był wielokrotnie, pod kątem różnych rodzących się problemów).
 
Na dodatek, taka rzeczywistość już nas otacza. Drony bojowe (na razie sterowane zdalnie) i autonomiczne samochody Google, już istnieją. Czy przychodzi Wam do głowy coś niepokojącego, gdy połączycie isniejące technologie i otrzymacie "autonomiczne drony bojowe" ?

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Autonomicznego dron-a idzie

Autonomicznego dron-a idzie jeszcze jakoś zestrzelić, przynajmniej teoretycznie jest to możliwe. Gorzej jak po świecie zaczną krążyć autonomiczne żydy całkowicie odporne na ogień wodę święconą itp.

Portret użytkownika Israfel

Szkoda, że każda wypowiedź

Szkoda, że każda wypowiedź jest dla niektórych forumowiczów pretekstem, do zaprezentowania swoich poglądów o żydach, masonach, cyklistach, kościele, rządowi, opozycji itd ...
 
Tylko nic nie wnosi do tematu, pod którym jest umieszczana.
 
Musimy wszyscy zrozumieć, że możemy się rozwijać prowadząc dyskusje (a nie kłótnie). Skakanie sobie do oczu i pisanie zaczepnych komentarzy nie służy niczemu dobremu.
 
Nie zarejestrowany dziadku ze wsi, ile autonomicznych dronów udało ci się jakoś zestrzelić Smile ?
 
Pamiętaj, że technologia idzie do przodu, niekoniecznie w tym samym tempie po stronie atakującego i broniącego się.
 
Miłego wieczoru,

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Chodzi mi o to, że ludzie i

Chodzi mi o to, że ludzie i tak wyboru nie mają żadnego. Taki dron to przynajmniej cie zabije w jedną chwile. Nie męczysz się i bye bye. Za to autonomiczny żyd zaoferuje ci lichwiarski kredyt na 75% a jak go nie weźmiesz to utnie ci jaja z powodu depopulacji, albo sprzeda nową przymusową szczepionkę po ktorej i tak jaja ci zgniją i odpadną. Cholera co za wybów. To ja już wole drona.

Portret użytkownika zyx

Ja jednak stawiam na to, że

Ja jednak stawiam na to, że ludzie się sami wykończą raczej prędzej niż później. Nieliczna grupka mądrych ludzi działa w wąskich dziedzinach za które grube $$ płacą psychopatyczni milionerzy uważający się za właścicieli Ziemi. Co z tego, że twórcy (technicy, naukowcy) będą mądrzy skoro pracują tylko przy wycinkach projektów nie mając pojęcia jaki jest ich cel? Przykład: 1000 najbardziej szlachetnych naukowców  wyprodukuje bombę mogącą zabić życie na Ziemi nawet nie wiedząc o tym: jeden odseparuje uran, drugi zaprojektuje elektronikę, trzeci obliczy siły, czwarty zrobi rakietę, a piąty wyprodukuje duży czerwony guzik. Potem przyjdzie jakiś półgłówek który tylko złoży klocki w to co jest mu potrzebne. Dodatkowo - ilu ludzi ma choćby blade pojęcie co to jest telefon komórkowy czy jak działa?
Ludzkość nie ma szans.

Skomentuj