Rosyjscy naukowcy zamierzają rozwiązać problem niedoboru ludzkiej krwi przy pomocy dżdżownic

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DJ SINGH/CC BY-NC-ND 2.0
Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Tomsku dowiedli, że lek pochodzący z robaków jest funkcjonalną analogią ludzkiej hemoglobiny. Obecnie substytut krwi przechodzi badania kliniczne.

 

 

„W organizmach wszystkich zwierząt jest ciecz, która odpowiada za transport gazu” – mówi Wieczesław Butikow, jeden z autorów eksperymentu. „U człowieka czerwone krwinki łączą się z hemoglobiną, a u robaków, zamiast czerwonych krwinek, wystepuje eritrokruorin – odpowiednik hemoglobiny. To eritrokruorin jest głównym składnikiem do wytwarzania substytut krwi”.

Jednakże pozyskiwany z robaków eritrokruorin to jedynie produkt, do którego trzeba dodać składniki końcowe, odzwierciedlające lepkość, pH i inne właściwości ludzkiej krwi. W przyszłości biolodzy wspólnie z chemikami i lekarzami będą koncentrować się na poprawie technologii i modelowaniu wpływu leku na organizm.

 

Naukowcy mówią o zaletach medykamentu pozyskanego z robaków. Zawiera on niewielką ilość lub nawet nieobecność czynników zakaźnych, patogennych dla ludzi.

 

Eksperymenty z robakami odbywają się w Tomsku od kilku lat, podaje portal RG. W laboratoriach hodowane są dżdżownice, bo to ponoć dobry biznes. Pozyskiwane są z nich substancje, przydatne w produkcji żywności, leków i kosmetyków. Według naukowców, białko znajdujące się w robakach nie jest gorsze od białka cennych ras zwierząt domowych. 

„Przyrost masy dżdżownic może pomóc w rozwiązywaniu globalnych problemów naszych czasów, tj. niedobór białka zwierzęcego” - powiedział Andriej Babenko, szef Departamentu Ochrony Roślin. „Białko może być wykorzystywane do różnych celów - od diety aż po produkcję leków i kosmetyków. W Chinach, Wietnamie, Japonii funkcjonuje obecnie wiele fabryk, wytwarzających leki oparte na białku z robaków".

Zapotrzebowanie na te produkty jest większe niż ich dostawy. Hodowcy dżdżownic z Tomska mają szanse uzyskać swoje miejsce na rynku światowym. Opracowali już sposób, jak efektywnie rozmnażać dżdżownice i powodować ich szybki przyrost masy. Rosjanie opatentowali swoje metody.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Karol

Cytuję: „U człowieka czerwone

Cytuję: „U człowieka czerwone krwinki łączą się z hemoglobiną, już tylko ten fragment dyskwalifikuje cały artykuł. Dlaczego? Ano dlatego, że hemoglobina jest jednym ze składników budujących erytrocyty czyli krwinki czerwone.

Portret użytkownika dąb

Radzieccy uczenii już raz

Radzieccy uczenii już raz chcieli też skrzyżować pomidora z ziemniakiem by podwoić plony . Mieli pierwsze sukcesy bo wyszła im roślina o okrzeniu pomidora i naci ziemniaka:) . A z dżdżownicami to też mają sukcesy bo jest 2 razy szybszy przyrost masy jak dadzą cztery razy więcej białka Smile . Rosja o największej połaci ziemi na świecie z jednym z najmniejszych zaludnień na 1km2 szuka nowych źródeł pożywienia - idiotyzm. Sama Rosja powinna wykarmić plonami ziemi cały świat a oni szukają robaków. 

Skomentuj