Na pokładzie ISS rozkwitł pierwszy kwiat w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: twitter

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od jakiegoś czasu prowadzi się eksperymenty z uprawą roślin w przestrzeni kosmicznej. Zwykle jednak uprawia się warzywa, które można stosować jako pokarm. Tym razem na ISS rozkwitł pierwszy w kosmosie kwiat.

 

Tą radosną informacją, podzielił się na Twitterze przebywający obecnie na stacji kosmicznej, amerykański astronauta Scott Kelly.

"Pierwszy w historii uprawiany w przestrzeni kosmicznej kwiat rozkwitł" - napisał na swoim koncie.

Roślina, która tego dokonała to cynia (Zinnia L.) zwana też jakobinką. Co ciekawe kwiaty cynii są jadalne i bywają dodawane jako dodatek do sałatek oraz do tacos. Na Ziemi cynie są dość łatwymi w uprawie kwiatami, które wymagają żyznej gleby i odpowiedniego nawodnienia. W warunkach kosmicznych to jednak spore wyzwanie.

Nigdy nie wiadomo jak roślina zachowa się przy zerowej grawitacji, dlatego takie uprawy to pełnoprawne eksperymenty naukowe. Cynia na ISS była uprawiana w hydroponicznym ogrodzie, który tam powstał. Przez jakiś czas istniały obawy, że roślina obumrze ze względu na przelanie, ale ostatecznie udało się ją odpowiednio poprowadzić, aż do sukcesu jakim było powstanie pierwszego kwiatostanu w kosmosie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika assser

Masz rację ale...   Masz

Masz rację ale...
 
Masz rację ale kolego na samej górze przy każdym poście neguje wszelkie tego typu nowinki podpierając się swoim BOGIEM.
Taki zacofany typ naszego społeczeństwa albo po prostu troll.

Strony

Skomentuj