Dzisiaj w nocy wystąpi pierwszy rój meteorów w 2016 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W nocy z 4 na 5 stycznia mieszkańcy Ziemi będą mogli zobaczyć pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Niebiański pokaz roju kwadrantydów można będzie zobaczyć niemal do białego rana 5 stycznia.

 

Kwadrantydy można będzie zobaczyć gołym okiem. Jednak najlepiej będzie je widać poza miastem, ponieważ jest tam najmniejsze zanieczyszczenie światłem.

 

Nazwa tego mało znanego roju meteorów pochodzi od nazwy nieistniejącej już konstelacji Kwadrantu Ściennego, obecnie stanowiącej część gwiazdozbioru Wolarza. Pierwsze doniesienia o nim pochodzą dopiero z lat 30-tych XVIII wieku. Od tego czasu pojawia się jednak regularnie.

Kometa Catalina - źródło: twitter

Styczeń będzie obfitował w zjawiska astronomiczne. Już 7 stycznia, niemal w jeden punkt połączą się na niebie Wenus i Saturna, a 17 stycznia w niewielkiej odległości od Ziemi przeleci kometa Catalina. Na koniec, 31 stycznia Ziemianie będą mogli obserwować paradę planet z Merkurym, Wenus, Marsem, Jowiszem i Saturnem, i jako dodatek z Księżycem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj