Naukowcy ostrzegają, że w 2016 roku zjawisko El Nino nadal będzie wpływać na pogodę na świecie

Kategorie: 

Źródło: NASA

El Niño to zjawisko naturalne występujące w regularnych odstępach czasu i powtarzające się co kilka lat. Występuje, gdy temperatura powierzchni oceanu w równikowej części Pacyfiku wzrasta i zaczyna wpływać na masy powietrza i trasy ich przemieszczania się na planecie. Skutkuje to ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, których w 2015 roku doświadczyliśmy wielokrotnie. Eksperci ostrzegają, że nowy rok również będzie w nie obfitował.

 

Pewnym pocieszeniem jest to, że według NASA, El Niño trwające we wschodniej części równikowego Pacyfiku powinno być mniej dotkliwe niż to z 1998 roku, które uważane jest za najpotężniejsze w historii. Mimo to w zeszłym roku doszło do największych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat powodzi w Argentynie, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, w wyniku których ponad 150 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Występowały też liczne okresy nietypowo ciepłej pogody na półkuli północnej.

Obserwując wydarzenia w ostatnich tygodniach można przypuszczać, że o ile El Nino nie osłabnie i nie zmieni się w La Nina, to rozchwianie pogodowe jeszcze się pogłębi. Zaburzenia w cyrkulacji atmosferycznej mogą skutkować powstawaniem kolejnych anomalii pogodowych takich jak nadzwyczajne fale ciepła w środku zimy.

 

Na skutek tak silnego El Nino, niektóre miejsca na świecie mogą nadal doświadczać katastrofalnej suszy, a na pustyniach, na przykład na Bliskim Wschodzie, ponownie wystąpią bezprecedensowe ulewy wywołujące rozległe powodzie. Najprawdopodobniej nadzwyczajna pod względem pogodowym końcówka minionego roku była tylko preludium do zmian jakie zobaczymy w 2016.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj