Zaprezentowano nową metodę produkcji paneli słonecznych z perowskitów

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Dzięki naukowcom z Brown University, tworzenie paneli fotowoltaicznych z perowskitów może stać się jeszcze szybsze i łatwiejsze. Nowa metoda pozwala na produkcję specjalnych filtrów w temperaturze pokojowej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.

 

Do produkcji krzemowych ogniw fotowoltaicznych wymagane są wysokie temperatury rzędu tysiąca stopni Celsjusza. Natomiast panele słoneczne z perowskitów nie wymagają aż tak wysokich temperatur, są tańsze a jednocześnie posiadają podobną wydajność co jego krzemowe odpowiedniki. Teraz dzięki nowej metodzie, tworzenie kryształów perowskitu stało się jeszcze łatwiejsze.

Źródło: Padture lab/Brown University

Uczeni zaprezentowali nową technikę, pozwalającą tworzyć perowskitowe filtry wysokiej jakości w temperaturze pokojowej, które doskonale absorbują światło i są bardzo tanie w produkcji. Wysokie temperatury zastąpiono dwoma specjalnymi rozpuszczalnikami a produkt końcowy powstaje w ciągu dwóch krótkich minut. Dla porównania, dotychczasowe metody krystalizacji perowskitów zajmują nawet kilka godzin.

 

Yuanyuan Zhou z Padture Lab potrafił w ten sposób stworzyć niezwykle cienkie filtry o grubości nawet 20 nanometrów. Testy wykazały, że panele słoneczne zawierające takie filtry posiadają wydajność ponad 15%. Technologia może dać początek okien generujących energię elektryczną.

 

 

Źródło: http://news.brown.edu/articles/2015/03/perovskite

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Prawda boli

Mam pytanie do miłośników

Mam pytanie do miłośników energii odnawialnej. Czy ta energią nie podlega prawu fizycznemu o nazwie "zasada zachowania energii". Czy to że my ją wykorzystamy do np. produkcji energii elektrycznej nie oznacza że gdzie indziej jej będzie brakować? Czy jeśli podlega jednak ziemskiej fizyce to ktokolwiek zbadał jaki wpływ na środowisko będzie mieć jej użytkowanie przez; z grubsza licząc; 4 miliardy ludzi?

Portret użytkownika majki2

chyba za bardzo słońce

chyba za bardzo słońce przygrzało Ci czuprynę.... ot Twoje prawo zachowania enegrii w całej okazałości -  jedni wolą jak im grzeje w czerep a inni  - pozyskują  z tego energię elektryczną

Portret użytkownika Prawda boli

Czyli jeśli będą miliardy

Czyli jeśli będą miliardy paneli słonecznych to obniży się czy nie średnia temperatura na Ziemi? Jak to wpłynie na wiatr i prądy morskie (których energia pochodzi głównie ze słońca)?
PS. Zaraz ktoś napisze że pokrycie ziemi pochłaniaczami promieniowania słonecznego będzie miało bardzo nieznaczny wpływ. Oczywiście bez żadnych badań, tak na oko. Chciałbym tylko temu komuś przypomnieć że bardzo nieznaczna różnica natężenia promieniowania słonecznego między Polską a Chorwacją powoduje że to tam wolimy spędzać wakacje.

Portret użytkownika qismo

Wróć na lekcje do szkoły. 2/3

Wróć na lekcje do szkoły. 2/3 powierzchni ziemi to oceany. Więc tak czy siak będą absorbować energię słoneczną. Tyle energii elektrycznej ile CAŁY świat zużywa w ciągu roku(wszystkie kraje na ziemi) słońce produkuje w ułamku sekundy(mniej niż w us). A jeśli wspominasz o prawie zachowania energii to najpierw się dowiedz co ono definiuje.
Nawet nie wiesz na czym polega tak zwany efekt cieplarniany(choć to oczywiście bzdura...).
Skoro mamy ocieplenie klimatu, to trzeba jakoś zmniejszyć promieniowanie absorbowane przez ziemię. Czyli można postawić panele fotowoltaiczne. Będą one pochłaniały energie słoneczną i zamieniały ją na elektryczną. Proste, tanie, ekologiczne, zielone, bla, bla,bla.
Jeszcze chcesz coś dodać?

" Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana. "
Ap 2:9
 

Portret użytkownika Stormraven

Wydajność dzięki

Wydajność dzięki nanoperowskitom zwiększyła się z ok. 20% przy najsprawniejszych ogniwach krzemowych do ok. 26-28% . Skok o 6-8% to wielkie osiągnięcie ( dodatkowo dla Polski bo to polscy naukowcy opatentowali tą metodę).  Przy czym koszty produkcji takich ogniw fotowoltaicznych będzie nieporównywalnie tańszy do tych krzemowych . 
Brawo Polska !

Portret użytkownika lolo

I myślisz, że w tych

I myślisz, że w tych warunkach jakie mamy w Polsce, Polacy coś na tym skorzystają (żeby nie było to tak tragiczne to by było śmieszne...)?
(Właśnie oglądam "rodzinnego" Palikota w ramach audycji wyborczych...)

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj