Brązowy karzeł, albo zagubiona planeta odkryte na skraju Układu Słonecznego?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dwa niezależne zespoły badawcze (jeden z Meksyku, a drugi ze Szwecji) pracujący w obserwatorium astronomicznym ALMA w Chile, poinformowały o prawdopodobnym odkryciu nieznanych wcześniej obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Eksperci nie wiedzą co to za ciała niebieskie, ale spekulują, że zależnie od odległości od Słońca może to być zarówno gazowy olbrzym, planeta skalista albo brązowy karzeł.

 

Radioteleskop ALMA jest oficjalnie największą astronomiczną budowlą na Ziemi. Znajduje się na pustyni Atacama a jego nazwa to skrót od Atacama Large Millimeter Array. Teleskop znajduje się na wysokości pięciu tysięcy metrów gdzie często jest bezchmurne niebo, suche powietrze a na dodatek nie ma zanieczyszczenia światłem dużych miast. Jego budowa wciąż trwa i jest realizowana w ramach współpracy chilijsko-europejskiej. Jednak od 2013 roku urządzenie pracuje wykorzystując część z zainstalowanych anten. To wystarczyło do dokonania tego niezwykłego odkrycia.

Wizualizacja skończonego radioteleskopu ALMA - źródło: ESA

Urzadzenia radioteleskopu ALMA poszukiwały od tego czasu tak zwanych chłodnych obiektów i dane wskazują na to, że wreszcie odnaleziono coś interesującego. Niestety nie wiadomo jeszcze w jakiej odległości znajdują się te obiekty, a to implikuje kłopoty w oszacowaniu ich rozmiarów. Dlatego astronomowie zmuszeni zostali do spekulowania na temat tego z czym możemy mieć do czynienia.

Źródło: 123rf.com

W opublikowanych pracach naukowych, oba zespoły opisują duży obiekt zaobserwowany w zewnętrznych obszarach Układu Słonecznego i kolejny prawdopodobnie w pobliżu systemu gwiezdnego Alfa Centauri. Jednak specjaliści obu zespołów badawczych nie wykluczają, że oba obiekty znajdują się jednak na obrzeżach naszego układu.

 

Według ekspertów jeden z nich może być planetą wielkości Ziemi w odległości 100 AU do 300 AU ( jednostka astronomiczna). Miałaby to być planeta o średnicy 1,5 razy większej niż ziemska. Z pewnością odkrycie to rozpali umysły poszukiwaczy mitycznej planety X zwanej też Nibiru. Istnieje też taka możliwość, że obiekt ten znajduje się dużo dalej i jest znacznie masywniejszy. Przy założeniu, że odległość tego ciała niebieskiego to około jedna trzecia roku świetlnego, może się okazać, że odkryto nieznanego gazowego giganta wielkości Neptuna, albo chłodnego brązowego karła.

Źródło: 123rf.com

Odkrycia te są na tyle zaskakujące, że niektórzy astronomowie nie dają im wiary. Po zapoznaniu się z wynikami obu prac badawczych zasugerowano, że przynajmniej jeden lub nawet oba z tych obiektów są tylko złudzeniami, przypadkowymi plamami na ekranie lub zakłóceniami, które w jednej chwili przybrały formę sygnału podobną do tej jakie oczekiwano by od bardzo odległych chłodnych obiektów.

 

Z pewnością konieczne są kolejne badania tych anomalii, aby potwierdzić, albo wykluczyć hipotezy zaproponowane przez oba zespoły naukowe. Jeśli jednak uda się stwierdzić, że te obiekty istnieją i określić jak daleko się znajdują, to bez wątpienia będziemy mieli wielka sensację astronomiczna.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mariusz Jędrzejowski

Już kilkanaście lat temu

Już kilkanaście lat temu Laura Jadczyk dowiedziała się z czanelingów że Ziemia jest w układzie podwójnym. Druga gwiazda to brązowy karzeł, który obiega Słońce po wydłużonej orbicie i teraz jest najbliżej Słońca. Jego masa wynosi 3% masy Słońca. Stawia to w nowym świetle inne rzeczy jakich się dowiedziała, a mianowicie to, że Kalendarz Majów jeszcze się nie skończył. Został źle obliczony i jego koniec może przypaść nawet za dwa lata.

Portret użytkownika Xenox93

Wiesz czym jest kalendarz

Wiesz czym jest kalendarz Majów? Co on prezentuje? Owszem możesz mieć rację i pewnie ją masz, ale ten kalendarz to koło, nie taki w jakiej formie my używamy, czyli jako kwadrat lub prostokąt z wyrywanymi kartkami, gdzie kończy się na danym roku xD
 
O ile mi wiadomo, koło jest nieskończone, np. zegar działa aż bateria się skończy. Jeżeli zegar przestania działać oznacza to nic innego jak rozładowanie baterii, a nie to, że czas się zatrzymał. Każda godzina oznacza położenie słońca i księżyca na niebie itd.
 
Tak samo jest z kalendarzem Majów, który jest bardziej precyzyjny od naszego, bo wykorzystuje nie tylko nasz układ słoneczny, ale również oddalone gwiazdy Wink Oznacza to nic innego, że okres dobrobytu, potopu, powodzi i susz następuje co pewien czas. Jest jeden okrąg, największy, który wskazuje co kilkanaście tys. lat jak nie mln lub mld lat, że coś poważnego może mieć miejsce. Nie oznacza końca ludzkości itp. Po prostu kataklizmy bądź ogólne problemy. Nie od dziś wiadomo, że Ziemia oddziałuje na nas - czyt. rezonans Schumanna. Do tego pełnia księżyca. Pomijam kwestie związane ze słońcem, np. brak witaminy D bądź złe samopoczucie.
 
Ogólnie istnieje teoria, która zakłada, że wszystkie obiekty niebieskie mają pewien wpływ na wszystko. Są one pewnego rodzaju mechanizmem podobnym właśnie do zegara.
Tak więc, cała ta nagonka odnośnie tego końca świata jak i kalendarza majów, jest naciągana i ma na celu dezinformację oraz zastraszanie. Co nie przeczy temu, że kalendarz Majów jest prawdziwy i działa Wink Bo aktualnie może mieć rację, tzn. mówić o jakimś niefortunnym okresie dla ludzkości, w której będą prowadzone wojny, co może się zgadzać ze względu na wpływ całego otoczenia ^^ 

Portret użytkownika Rodak

A gdzie oni je odkryli, na

A gdzie oni je odkryli, na którym niebie, bo to niebo  odzwierciedla tylko rzuty  świateł ,jak w Planetarium  lub na sali balowej  z  kula  świateł , a  to  podaje się do wierzenia  naiwnym, że  sa jakies  odkrycia, ghdy nigdy  zaden z  nich nie byl  na zewnątrz Ziemi, bo  wszyscy mieszkamy w  jej wnętrzu  i  zachopwujemy sie jak mikroby  w  organizmach  człowieka, zwierzęcia  czy innych istot.
Można by zapytac -  Czy  Ziemia  jest  fraktalem  i  czego  jest  fraktalem, bo  wszystko  co jest  jest  fraktalne i  pod  tym kątem  mozna tez  spojrzeć  na  Ziemie  i  ustrój  ziemski.

Strony

Skomentuj