Nad Szwecją i Norwegią widziano obłoki perłowe

Kategorie: 

Zdjęcia: Truls Tiller

Obserwatorzy nieba w podbiegunowych obszarach Szwecji i Norwegii mieli okazję zaobserwować coś bardzo interesującego. Kilka dni pod rząd widziano tak zwane polarne chmury stratosferyczne zwane też obłokami PSC (ang. Polar Stratospheric Clouds).

 

Te niezwykłe chmury widziano w okolicy Tromso w Norwegii i Kiruna w Szwecji. Obłoki PSC występują przeważnie bardzo wysoko, około 15 do 25 km nad Ziemią. Na tej wysokości, w temperaturach poniżej -78 stopni Celsjusza powstają polarne chmury stratosferyczne typu pierwszego składające się z kryształków i substancji lotnych. Jednak w tym przypadku obserwowano obłoki PSC typu drugiego, występujące przy temperaturach poniżej -85 stopni Celsjusza i składające się wyłącznie z kryształków lodu.

Tego typu rzadkie chmury są nazywane obłokami perłowymi ze względu na częste występowanie zjawiska optycznego, iryzacji. Promienie słoneczne przechodzące przez kryształy lodu dają charakterystyczne jasne opalizujące barwy powstające na skutek interferencji i dyfrakcji. Obecnie wiadomo, że występowanie takich chmur może być związane ze zubożenie warstwy ozonowej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika adam1967

znaki do nawrócenia, EU

znaki do nawrócenia, EU wyrzakła sie BOGA. polecam TRZY DNI CIEMNOŚCI.Fronda.pl tam znajdziecie wszystko i do tego Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. A jest ONO na czasy ostateczne!!!!!! Mówcie innym i polecam także: "Sen" sw. Piusa X, O.Klimuszko o islamie i Europie, JPII we Fuldzie, Petrus Romanus Franciszek. Mówcie innym nawet gdy będą kpić....

Skomentuj