Ogromna protuberancja słoneczna na dużej powierzchni gwiazdy

Kategorie: 

Mimo, że w ostatnich dniach nie było żadnego silnego rozbłysku słonecznego to na Słońcu dochodzi do ciekawych zjawisk. Jednym z nich jest imponujący i ogromny słup plazmy, który można zaobserwować na północno wschodniej części tarczy.

 

Wszystkie fora związane z aktywnością słoneczną aż kipią na temat tego zjawiska. Wielu z obserwatorów twierdzi, że była to największa protuberancja, jaką w życiu widzieli. Plazma dosłownie unosiła się nad powierzchnią gwiazdy niczym wielki mur, co dobrze pokazuje poniższe zdjęcie pochodzące z portalu spaceweather.com.

Wczoraj ta wielka protuberancja wciąż była widoczna. W sumie można ją obserwować już od tygodnia, ale teraz dopiero wychodzi na pozycje umożliwiające wywieranie wpływu na naszą planetę. Niekiedy takie protuberancje potrafią się "urwać" z powierzchni gwiazdy powodując jasne koronalne wyrzutu masy - CME.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lukas

to i ja mogę to samo

to i ja mogę to samo potwierdzić, że ostatnimi czasy, ktoś zmienia pozycje, bardzo łatwo to można zaobserowować w porównaniu do gwiazd, nie raz księżyc jest jakby nawet 30 razy dalej (biorąc pod uwagę że jeden "raz" to jest wielkość księżyca) od niektórych gwiadz niż nocy poprzedniej. czyli słońce nas chroni ? broni się przed wirusem jakimś może ? nie raz mam wrażenie jakby nasze słońce było tylko malutkim atomem w jakimś wielkim cielsku.

life is for living - live your life - life is good

Portret użytkownika John Moll

"bardzo łatwo to można

"bardzo łatwo to można zaobserowować w porównaniu do gwiazd, nie raz księżyc jest jakby nawet 30 razy dalej (biorąc pod uwagę że jeden "raz" to jest wielkość księżyca) od niektórych gwiadz niż nocy poprzedniej." Księżyc jest "w ciągłym ruchu" więc to jest normalne, że z nocy na noc widać go w innym miejscu na niebie.

Portret użytkownika G

Masz rację, nie wiem czemu

Masz rację, nie wiem czemu minusują... Widocznie większość nie rozumie, że księżyc okrąża ziemie... Dziś wschód księżyca po 21.00, jutro po 22.00, pojutrze po 23.00, a za dwa tygodnie będzie widoczny ZA DNIA. Także "30 razy dalej od gwiazdy" nie powinno dziwić...Księżyc na niebie "robi okrążenie" w 28 dni (wynika to z jego ruchu)Gwiazdy "robią okrążenie" w 365dni. (następstwo ruchu obiegowego ziemii), dlatego co zimę widać gwiazdozbiór Orion, a co lato np. gwiazdozbiór Delfin.Reasumując, Księżyc co noc, w godzienie X zmienia swoje położenie o 1/28 (3,5%) względem wczorajszej nocya Gwiazdy tylko o 1/365 (0,3%) 

Portret użytkownika NEDDON

A ja mam pytanie. Nie wiem,

A ja mam pytanie. Nie wiem, moze sie myle, lecz spogladajac na nasz Ksiezyc, widze pewna anomalie. Nie widzialem go jeszcze takiego jak wczoraj i dzisiaj. ON ubywa... lecz nie z prawa na lewo ( ze wschodu na zachod ), a wiecej z gory w dol, tzn : z polnocnego wschodu na poludniowy zachod. Cza tak powinno byc lub ? Pozdrawiam.

jestem NIKT

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika John Moll

Ja, chociaż nie obserwuję od

Ja, chociaż nie obserwuję od bardzo dawna, jakoś miesiąc temu zauważyłem to i siedziałem prawie całą noc w oknie, mimo zimna bo byłem zaskoczony i rozmyślałem nad tym..... Zauważyłem, że z mojego okna mogę widzieć wschód Księżyca (bardzo łatwo o takie obserwacje, chociaż też wychodzi jakby bliżej północy) jak i zachód (gdy się wychylę przez okno). Cóż, albo Ziemia, albo Księżyc...... Pozdrawiam Smile

Strony

Skomentuj