Turcja i Izrael kupują ropę od Państwa Islamskiego

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Paul Lowry/CC BY 2.0
Islamiści z ISIS są oficjalnie wrogiem całego świata ale niektórym państwom jakoś to nie przeszkadza i dobijają interesów z terrorystami. Dzięki sprzedaży ropy naftowej, samozwańcze Państwo Islamskie zarabia duże pieniądze które pozwalają istnieć tej radykalnej organizacji. Z jednej strony Zachód próbuje ich zniszczyć, ale z drugiej widzi w nich dobrego partnera.

 

Rosyjskie i arabskie media podają, że to właśnie Izrael kupuje największe ilości ropy od ISIS, którą dostarczają kurdyjscy i tureccy przemytnicy. Jest to bardzo dobry biznes, gdyż za jedną baryłkę państwo żydowskie ma płacić nawet 15 dolarów. Najwyraźniej islamiści nie są przez wszystkich postrzegani jak terroryści a skoro kontrolują syryjskie i irackie pola naftowe, można z nimi po prostu handlować. Przede wszystkim dzięki Izraelowi ugrupowanie terrorystyczne ma szansę na rozwój.

 

Tymczasem prezydent Władimir Putin oświadczył, że dane wywiadowcze wskazują iż należąca do ISIS ropa naftowa jest transportowana do Turcji na skalę przemysłową. Rosja zaczyna podejrzewać, że kraj zestrzelił niedawno maszynę Su-24 aby chronić dostawy ropy. Oczywiście prezydent Turcji temu zaprzeczył, ale stwierdził że jeśli handel z terrorystami zostanie mu udowodniony to dobrowolnie zrezygnuje z obecnej funkcji.

 

Głównym zamiarem państw zachodnich wcale nie jest zniszczenie islamistów. Oni są przede wszystkim narzędziem do obalenia władz w Syrii a gdyby Rosja nie zaangażowała się militarnie w tym kraju, Baszar al-Assad prawdopodobnie już jakiś czas temu zostałby pokonany. Każda organizacja musi się jakoś rozwijać, więc ISIS handluje ropą naftową i starożytnymi artefaktami ze swoimi kolegami w Turcji i Izraelu.

 

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/324045-putin-erdogan-su-downing/

http://www.globes.co.il/en/article-israel-buys-most-oil-smuggled-from-isis-territory-report-1001084873

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Wlodi

Pajacu?? Haha panie wazny i

Pajacu?? Haha panie wazny i powazny jak tam konto zasilane przez glupkow? Wplacaja? I jak tam? 300 lat bedziesz zyl?? Hahahhahaha a achillesowi mozesz nawet laske zrobic za wplate, byle nie zasmiecal tym belkotem forum.

Portret użytkownika Wlodi

Jakos minusy od ruskiej

Jakos minusy od ruskiej gawiedzi nie robia na mnie wrazenia. Mam w dupie minusy. Mowie jak jest a was ruskie wymioty prawda boli ze my Polacy mamy was gleboko w tylkach i nigdy nie bedziemy waszymi "towarzyszami"

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika eva11

kiedys myslalam,ze to taki

kiedys myslalam,ze to taki troll przybleda......
ale widze,ze potrafi podszyc sie pod wiele roznych osobowosci,
to jego praca i kiedy jedno jego wcielenie jest ignorowane powstaje inne,ale wy juz wiecie jak go rozpoznac i wiecie,ze taki ktos zywi sie ludzkimi uczuciami,moze nie on sam,bo jest tylko wyuczonym aktorem,ale zleceniodawca jest wielce zachwycony i zapewne nie chodzi mu jedynie o wkurw......e ,,Nas,, a tez o wiele wyciaganych w ten sposob informacjii!
wiec nie karmcie robali,
a Ty imienniku szanowanego tu Prezydenta Rosji zmien zawod,bo wejdzie Ci w krew i ludzie nawet w realu beda reagowli na ciebie z obrezydzeniem...zycze poprawy i wiedz,ze jedynie ci wspolczuje,

Portret użytkownika achiles

Turcja chce uznania PI Szef

Turcja chce uznania PI

Szef tureckiej Narodowej Organizacji Wywiadu (MIT) Hakan Fidan powiedział, że Państwo Islamskie „to rzeczywistość”, której nie da się „wytępić” i którą należy zaakceptować. Wezwał swoich „zachodnich kolegów”, by zmienili swoje nastawienie względem „islamskich prądów politycznych” i udaremnili plany zniszczenia „syryjskich rewolucjonistów islamskich” przez Rosję. Szef tureckiego wywiadu opowiedział się za otwarciem w Stambule konsulatu Państwa Islamskiego lub przynajmniej jego biura politycznego w celu obsługi dużej liczby zagranicznych dżihadystów, udających się przez Turcję do Syrii. Fidan uchodzi za osobę związaną blisko z prezydentem Erdoganem. Do Turcji trafiają liczni bojownicy Państwa Islamskiego, ranni m.in. w wyniku rosyjskich nalotów. Są przyjmowani do szpitali wojskowych, np. w prowincji Hatay, i tam leczeni. Emile Hokayem, analityk Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Waszyngtonie, uważa, że Turcja potajemnie zbroi i finansuje Państwo Islamskie. Zdaniem Hokayema, w Syrii nie mamy do czynienia z żadną autentyczną, ludową rewolucją przeciw dyktaturze, ale chaosem sterowanym przez Erdogana, który „śni o odrodzeniu Imperium Otomańskiego”.

 

Strony

Skomentuj