Według naukowców nowy ryż GMO może zlikwidować głód na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Brytyjscy naukowcy stworzyli szybko rozwijający się i mało wymagający ryż GMO, który zdaniem niektórych jest jedyną nadzieją aby w dłuższej perspektywie uchronić ludzkość od głodu. Badania nowego zmodyfikowanego ziarna weszły już w kolejny etapie zbliżający dzień wprowadzenia go do upraw.

 

Hodowla zmodyfikowanej genetycznie odmiany ryżu prowadzona jest w ramach Projektu C4 Rice, który rozpoczął się w 2008 roku przy wsparciu fundacji Billa i Melindy Gatesów. Udział w badaniu bierze aż 12 instytucji z ośmiu krajów. Naukowcy starali się zmienić klasę ryżu do poziomu określanego klasą fotosyntezy C4, która charakteryzuje się zwiększonym o ponad 50% plonem. Dodatkowo nowy ryż nie jest aż tak wymagający w uprawie jak inne popularne uprawy i dlatego rośnie łatwiej na trudniejszych podłożach.

 

Podczas dwóch pierwszych etapów projektu, naukowcom udało się zidentyfikować składniki biochemiczne i morfologiczne roślin klasie fotosyntezy C4. Trzeci etap badań zakładał poznanie mechanizmów regulacyjnych niezbędne do modyfikacji genetycznej ryżu. Naukowcy uważają, że wiele roślin i tak w kolejnych pokoleniach spontanicznie ewoluuje z klasy fotosyntezy C3 do C4. To dawało nadzieje, że zadanie to nie jest aż tak trudne, jak się wydaje.

Rozmaici eksperci od dawna sugerują, że zwiększenie liczby ludności na świecie nieuchronnie wywoła klęski głodu. Mimo, że stosowanie technologii GMO do produkcji żywności bywa kontrowersyjne ze względu na niejasne skutki uboczne jej spożywania, to w sytuacji gdy ludzie mają ginąć z głodu, awaryjne stosowanie takich upraw wydaje się jak najbardziej racjonalne. Pytanie tylko czy nie da się tego osiągnąć bez manipulowaniu w genach roślin?

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nicco

Popatrz na Chiny. Niby

Popatrz na Chiny. Niby przeludnienie, ale jak przechodzisz z miasta do innego miasta, to już ludzi nie ma. Te przeludninie to zwykla sciema jest. Za przyklad ida najczęściej największe miasta. Niemcy, Anglia, Francja, Holandia, Polska, nie ma tak dużo ludzi. Jak die roni fotki w stolicy w najbardziej ludnym miejscu to może tak to wygląda...

Portret użytkownika N1KT

Oczywiście że tak - ściema na

Oczywiście że tak - ściema na maxa.
Myślę że może być tak że ta bajka z przeludnieniem została wypuszczona od tych zjebów muzułmanów od tych co napisali szatański koran (do którego chętnie bym napchał świńskiej kupy i polał  gnojówką i podpalił na ich oczach).
Zobaczcie jak to jest że te szmaciarze nie wiedzą nic o planach nwo i że ktoś tam chce skasować ludzi do liczby 500 milionów itd. (wiedzą to tylko cywilizowane kraje w których jest średnia przyrostu na rodzinę 1,X a u szmaciarzy od 8.1 nawet aż do 12,x).
Według mnie to jest ich wymysł i ich szatański plan żeby wmówić białym tę brednie o 500 milionach z tymi wszystkimi bajkami pobocznymi i uciskiem przez brak perspektyw a sami robią bachorów jak zwierzęta ile się da, tylko po to żeby teraz tu przyjść i sobie to wszystko wziąść na gotowe co wypracowaliśmy swoją ciężką pracą - a do tego byli latami przygotowywani bo jest tak nasrane w koranie jak wszyscy już wiecie. Po takim praniu mózgów nie ma możliwości odkręcenia tego im z głów, więc zakończy się to wojną bo rządy tego chcą, a wszystko przez Fukushimę. (jeśli  rozumiesz o co chodzi.)
 

Portret użytkownika Nicco

Bill Gates, koleś popierający

Bill Gates, koleś popierający depopulację i sponsorujący szczepienia w Afryce, chce walczyć z głodem? I ta standardowa gadka, którą słyszał chyba każdy, że GMO jest nadzieja na głód... ( wykorzystują parszywie ludzkie emocje) Poczytajcie sobie historie monsanto i wypowiedzi ludzi (w tym doktorków) o tym co te GMO robi w istocie. GMO już jest (dzięki układom monsanto dodatkowo nieoznakowany), ale nie widzę, aby w kwestii glodu zmieniło sie coś na lepsze. Są też badania francuzów co to coś powoduje.

Portret użytkownika wyzdro

Ci ludzien nie potrzbują

Ci ludzien nie potrzbują nowego ryżu ani szczepione od Bila tylko dyktatora który weżmie za mordę wojujące plamiona - te bezmózgi wolą wydać 100S na kałacha niż 100 worków żywności.Obejżyjcie sobie Cejrowskiego w afryce to zrozumiecie co tam się dzieje - ci ludzie to koczownicy potrafią znaleźć żywnośc w dżungli ,proble w tym że wielkie korporacje postawiły ogrodzenia i nie pozwalają im się poruszać do tego poj..ny czerwony krzyż ciągle im kopie nowe studnie niewiadomo po co -sami tak mówią.

Portret użytkownika romawer

Równie dobrze można napisać,

Równie dobrze można napisać, że cyklon B zlikwiduje problem głodu na ziemi, obecna "nauka" to bardzo niebezpieczna religia, a jej kapłani opierają się na absurdalnych wierzeniach.

Głosuj za
5

Strony

Skomentuj