Według naukowców przebiegunowanie na Ziemi nie nastąpi w ciągu kolejnego 1000 lat

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Z najnowszych danych o polu magnetycznym Ziemi, zebranych przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology wynika, że przynajmniej przez następne 1000 lat nie powinno dojść do kolejnej zamiany biegunów.

 

Przebiegunowanie jest jednym z realnych problemów przed którymi prędzej czy później stanie ludzkość. Proces ten w przeszłości potrafił przebiegać zarówno spokojnie i stopniowo oraz gwałtownie. Ludzkość nadal nie wie na ten temat zbyt wiele, bo w znanej nam historii nie było doniesień o żadnym przebiegunowaniu, a z pewnością byłoby to zauważone, bo przejściowy brak magnetosfery to pewny rak dla wszystkich istot, które będą nadużywały światła słonecznego bez ochrony. Do tego dochodzi jeszcze zwiększona penetracja promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni.

 

Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że pole magnetyczne naszej planety słabnie, dlatego naukowcy zaczęli sobie zadawać pytanie: ile jeszcze mamy czasu zanim znowu na jakiś czas go zabraknie. Wiadomo, że w przeszłości chwilowy zanik pola magnetycznego zwiastował odwrócenie biegunowości. Najnowsze badania wskazują na to, że następny taki proces nie rozpocznie się jeszcze przez co najmniej tysiąc lat.

 

Zmierzona obecnie siła ziemskiego pola magnetycznego, nawet po osłabnięciu jest około dwa razy wyższa niż średnie wartości dla najnowszej historii naszej planety. Według naukowców z MIT, nawet jeżeli natężenie pola magnetycznego będzie spadać w takim tempie jak obecnie, to dojście do poziomów typowych wartości średnich, zajmie tysiąc lat, Jednak nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo na pewno czy dojdzie do przebiegunowania czy też pole zacznie zyskiwać na sile. Uczeni zaznaczają, że procesy zachodzące we wnętrzu Ziemi mogą mieć nieprzewidywalny charakter.

 

Eksperci w określeniu historycznych wartości natężenia ziemskiego pola wykorzystali skamieniałe emisje wyrzucane przez wulkany na Wyspach Galapagos. Dzięki temu uzyskano zapis orientacji i siły ziemskiego pola w ciągu ostatnich pięciu milionów lat. Poza tym archipelag ten jest idealnym miejscem dla prowadzenia takich pomiarów, gdyż znajduje się prawie na równiku planety, gdzie pole magnetyczne jest zawsze równa połowie wartości obserwowanych na biegunach.

 

Obserwacje te pozwoliły ustalić typową wartość natężenia pola magnetycznego w przeszłości. Okazało się, że w poprzednich okresach historycznych pole magnetycznego Ziemi był znacznie słabsze niż obecnie. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nalepka

Tak? Nie nastąpi? A to co

Tak? Nie nastąpi? A to co teraz można zaobserwować to co to jest?
Prawie grudzień a w centrum Polski -3 / -5 w nocy...
A gdzie śnieg?
Strefy klimatyczne się przesunęły a to moim zdaniem najlepszy dowód na postępujące przebiegunowywanie Ziemi.

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

To najlepszy dowód na

To najlepszy dowód na manipulowanie klimatem w celach militarnych. Największe katastrofy naturalne są w najludniejszej części naszego świata... Chiny, Indie, Filipiny Indonezja...
Nie istnieje takie zjawisko jak przebiegunowanie magnetyczne.... To nieudowodniony mit!
Nie mozna przecież niedouczony "humanisto" zmienić bieguna magnetycznego z N na S.

Portret użytkownika Rodak

Do znudzenia  tzw.naukowcy

Do znudzenia  tzw.naukowcy  opowiadaja  bzdury, gdy  sami nic  nie  wiedzą, bo  najpierw  musza  wyjaśnić  społeczeństwom  w  całym  swiecie, że  Wszechświat  to jest  wnętrze  Ziemi, w  którym  żyjemy, a  oni nas  karmią  bzdurami, o  których  nie maja  pojęcia, a  które  są  nie  do  sprawdzenia. gdy  to, że  żyjemy we wnetrzu  Ziemi  każdy  może  sprawdzic  osobiście  , przy mnieskomplikowanych  urządzeniach, bardzo  prostych, a  które  zopstały  dowiedzione  juz wiele  wieków  pprzed  nami.

Portret użytkownika Aha

I do znudzenia:

I do znudzenia: przebiegunoWIENIE, nie przebiegunoWANIE. Bo: BIEgun, nie BIAgun. W Polsce, którą tak maniakalnie podobno kochacie tutaj, obowiązuje słowotwórstwo. Nie znacie własnego języka? Biggrin I nie podawajcie linka do Wikipedii. Ja byłem uczony jeszcze przez nauczycieli, którzy coś umieli.

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

Idiotka... w jednym i drugi

Idiotka... w jednym i drugi słowie jest ten sam rdzeń. "-biegun- " a nie "-biagun"-
"Przebiegunowienie" to jakiś chory dziwnosłów, chorego z niedowartościowania umysłu...
A nie masz więcej lat ode mnie, więc żydowski idiota uczył cie polskiego...
W SJP nie ma wcale słowa "przebiegunowanie" ani "przebiegunowienie", gdyż jest to slang naukowy i poprawny dla inzyniera jest przebiegunowanie.
spadaj na forum "językoznawcy"

Głosuj przeciw
-33

Strony

Skomentuj