Duża protuberancja słoneczna uwolniła się na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Wczoraj rano na Słońcu doszło do zjawiska, które może skutkować poważną burzą magnetyczną na Ziemi. Z powierzchni naszej gwiazdy urwała się duża protuberancja, która w formie koronalnego wyrzutu masy zmierza częściowo w stronę naszej planety.

 

Wygląda na to, że przynajmniej cześć z tej plazmy omiecie Ziemię. Jak wynika z symulacji pierwsze fragmenty tej plazmy powinny docierać do naszej magnetosfery od 26 listopada bieżącego roku. 

Bardzo możliwe, że intensywność burzy osiągnie poziom nawet G3, co może oznaczać szansę na zobaczenie w najbliższych dniach zorzy polarnej, nawet na europejskich szerokościach geograficznych.

Źródło: NASA SDO/AIA 304

Oprócz tego, na skutek oddziaływania naładowanych cząstek ze Słońca, jak zwykle można się spodziewać zakłóceń w pracy satelitów GPS oraz zwykle towarzyszących takim zjawiskom blackoutów radiowych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

He, he, w CERNie stopiła się

He, he, w CERNie stopiła się instalacja włączona na całą moc. Naprawa potrwa kilka lat (5-10).
Od razu nastąpiły korzystne zmiany w polu magnetycznym Ziemi i w rezonansie Schumanna. Od 21 września na prawie dwa miesiące odczyty rezonansu Schumanna były wyłączone, teraz znów są.
Będą teraz udawać, że nic się nie wydarzyło albo zamkną twierdząc, że osiągneli takie sukcesy, że już im wystarczy Biggrin

Strony

Skomentuj