Badania sugerują, że człowiek podobnie jak ptaki może zobaczyć pole magnetyczne

Kategorie: 

Źródło: Flickr/J N A R A/CC BY-NC-ND 2.0
Naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia, które wyjaśnia dlaczego niektóre zwierzęta, np. ptaki, widzą pole magnetyczne. Okazuje się, że odpowiedzialne za tą umiejętność białko posiadają nie tylko zwierzęta, ale także ludzie.

 

Każda żywa istota posiada własne, specyficzne umiejętności wzrokowe. Przykładowo koty posiadają szersze pole widzenia, które wynosi 200 stopni i znacznie lepiej widzą w ciemności, ale w odległości powyżej 6 metrów obiekty stają się już niewyraźne. Ponadto zwierzęta te nie widzą wszystkich kolorów - podobnie jak psy. My natomiast widzimy wyraźniej na większe odległości ale w ciemności stajemy się bezradni.

 

Wzrok człowieka jest równie interesujący. W zeszłym roku międzynarodowy zespół naukowców przez przypadek odkrył, że potrafimy zobaczyć promieniowanie podczerwone, ale tylko w pewnych warunkach. Człowiek może uzyskać specjalne umiejętności wzrokowe dzięki technologii. Szwajcarski Instytut Technologiczny w Lozannie stworzył niezwykłe soczewki kontaktowe, które pozwalają powiększać obraz nawet trzykrotnie. Ewentualnie możemy sobie wstrzyknąć do oczu Chlorin e6, odpowiednik chlorofilu, dzięki czemu nasze oczy na kilka godzin zamienią się w noktowizory.

Foto: Science of the Masses

Naukowcy od lat badają wzrok niektórych stworzeń. Niezwykle interesujące jest to, że ptaki dosłownie widzą pole magnetyczne - posiadają "wewnętrzny biologiczny kompas" który ułatwia im nawigację. Chińscy naukowcy w swoich najnowszych badaniach odkryli konkretne białko, które produkowane jest w siatkówce oraz w komórkach nerwowych. Cząsteczki te tworzą struktury przypominające pręciki, są wrażliwe na światło i orientują się w polu magnetycznym Ziemi.

 

Zaskakujące jest to, że człowiek również posiada wspomniane białka, choć w znacznie mniejszych ilościach. Dr Can Xie, biolog molekularny z Uniwersytetu Pekińskiego powiedział, że istnienie ludzkiego zmysłu magnetycznego pozostaje kwestią sporną ale uważa się iż pole magnetyczne wpływa na światłoczułość ludzkiego układu wzrokowego.

Dotychczas udało się zidentyfikować kryptochrom, receptor niebieskiego światła, który jest powszechny w siatkówce zwierząt i ludzi, oraz niewielkie kryształki magnetytu w dziobach niektórych ptaków, np. gołębi, które są bogate w żelazo i mogą być częścią tego "biologicznego kompasu". Badania dr Can Xie wykazały, że kryptochrom i kryształki magnetytu są w rzeczywistości częścią tego systemu. Zidentyfikowany przez naukowców gen MagR jest odpowiedzialny za produkcję wspomnianego białka, które łączy się z kryptochromem.

 

Choć człowiek także posiada te cząsteczki, niestety nie jest w stanie widzieć pola magnetycznego. Naukowcy zauważają, że odkrycie może mieć ogromne znaczenie i przyczyni się do powstania nowych technologii. Być może specjaliści odkryją metodę która sprawi, że człowiek również otrzyma tak niesamowitą umiejętność wzrokową.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/czlowiek-jest-w-stanie-zobaczyc-pole-magnetyczne

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Ja to wiem od dawna, w

Ja to wiem od dawna, w sprzyjających warunkach udaje mi się co nieco zobaczyć .. oczy mają wiele funkcji, można też widzieć jak w powiększeniu mikroskopowym i wiele wiele więcej .. niestety nauczono nas wszystkich patrzeć w jeden sposób, nie korzystamy z pełni możliwości naszych oczu więc nie widzimy wszystkiego co jest do zobaczenia a tych co widzą więcej traktujemy jak wariatów.
A badania dopiero sugerują że taka możliwość może mieć miejsce .. naukowcy jak zwykle dowiadują się ostatni hehe. Ano nie trzeba było nabijać sobie mózgu bzdurami na studiach .. im bardziej czysty tym lepiej pracuje Smile

Portret użytkownika Erhea

"Badania sugerują, że

"Badania sugerują, że człowiek podobnie jak ptaki może zobaczyć pole magnetyczne" - to tytuł arta...
 
 
Choć człowiek także posiada te cząsteczki, niestety nie jest w stanie widzieć pola magnetycznego. - a to ostateczna konkluzja...
i jak to wygląda? Jak merkel bez gaci...

Portret użytkownika Konrad z Woli

Niestety nie widzimy sił

Niestety nie widzimy sił magnetycznych ale nasze mózgi są otoczone memranami, które zawierają kryształki magnetytu. Ten minerał reaguje na naturalny magnetyzm ziemi i skoro jest w naszych ciałach, to widocznie one także wykorzystują go do odbioru informacji magnetycznych. Wielkie pytanie - po co? Zachowanie magnetytu przybliża ta strona: http://www.demofiz.umcs.lublin.pl/uopol.htm

Skomentuj