Odkryto nowy fenomen słoneczny, fale uderzeniowe z emisjami helu-3

Kategorie: 

Źródlo: NASA/STEREO

Dzięki możliwości dokonywania obserwacji Słońca z zaawansowanych obserwatoriów kosmicznych, udało się zaobserwować nowy rodzaj zjawiska, które zachodzi na powierzchni naszej dziennej gwiazdy. Do koronalnych wyrzutów masy, dziur koronalnych i rozbłysków słonecznych, dochodzą fale uderzeniowe towarzyszące emisjom gazu, helu-3.

 

Za odkryciem stoją dwa zespoły badawcze. Jeden pod kierownictwem Nariaki Nitty z Lockheed Martin Advanced Technology Center w USA i drugi prowadzony przez Radoslava Bucíka z Max Planck Institute w Niemczech. Oba zespoły odkryły to zjawisko analizując dane zgromadzone między 26 stycznia a 2 lutego, 2010 roku. Fale było najlepiej widać w paśmie ultrafioletowym.

 

Nowe zjawisko potwierdzono wykorzystując możliwość prowadzenia jednoczesnych obserwacji zarówno z satelitów STEREO A oraz ACE, czemu sprzyjała ich tamtejsza pozycja w przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu uzyskano możliwość korelacji danych z kilku źródeł, co pozwoliło przyjrzeć się temu fenomenowi z niedostępną niegdyś dokładnością.

Źródło : NASA/STEREO A/MPS/AAS

Potężne fale widoczne na sporej powierzchni Słońca najwyraźniej towarzyszą emisjom gazu, helu-3. Zdaniem ekspertów cząstki tego gazu mogą być przyspieszane za pomocą fala długich na pół miliona kilometrów. Rozprzestrzeniają się z prędkością do 300 kilometrów na sekundę. Przy okazji zjawisko powoduje emisję części helu-3 dalej w kosmos.

Badanie na temat tego nowego fenomenu słonecznego opublikowano w czasopiśmie Astrophysical Journal.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

Zwiastuje... , że w

Zwiastuje... , że w przyszłości bedą następowały w różnych okresach takie zjawiska, gdyż są naturalne..
To tak jakby analizować kształty przebiegu wyładowań atmosferycznych... każdy kurde jest inny i w różnych odstępach czasu... Lol

Strony

Skomentuj