Coca-Cola wydaje miliony dolarów na organizacje aby przekonywały, że słodkie napoje nie powodują otyłości

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu
Nadmierne spożywanie cukru powoduje otyłość i różne choroby. Gdyby wszyscy ludzie zdawali sobie z tego sprawę, znane na całym świecie korporacje zajmujące się produkcją napojów gazowanych przestałyby zarabiać. Byłby to jednocześnie pierwszy krok ku zdrowszemu społeczeństwu, ale jak powszechnie wiadomo, schorowani ludzie również są częścią bardzo opłacalnego biznesu.

 

Cukier nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią. Jego nadmiar powoduje szereg problemów zdrowotnych zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jest uzależniający niczym alkohol czy papierosy a jednocześnie dodawany do całej masy produktów spożywczych. W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, od dłuższego czasu sporo mówi się o konieczności wprowadzenia specjalnego podatku od cukru, co miałoby rzekomo zwalczyć otyłość.

 

Oczywiście nie oznacza to, że ludzie nagle zrezygnują z cukru i staną się zdrowsi. Chodzi przecież tylko i wyłącznie o biznes. Z jednej strony mówi się że cukier jest zły i trzeba wprowadzić odpowiedni podatek, a z drugiej strony opłacani naukowcy i dietetycy przekonują że cukier jest zdrowy i wcale nie powoduje otyłości.

Źródło: sxc.hu

Jak ujawnił właśnie dziennik The Times, znana na całym świecie korporacja Coca-Cola zapłaciła w sumie 4,68 miliona funtów Europejskiemu Instytutowi Nawodnienia (EHI), który to propaguje wiedzę o nawodnieniu organizmu i jego wpływie na zdrowie, dobre samopoczucie oraz sprawność fizyczną człowieka. Ci rzekomo niezależni eksperci utrzymują, że słodkie napoje gazowane nie mają niczego wspólnego z otyłością.

 

Co więcej, Coca-Cola opłacała także brytyjskie organizacje, takie jak UKActive, Brytyjską Fundację ds. Żywienia, Narodowe Forum Otyłości, Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków (BDA) czy Brytyjskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością. Przypominamy, że instytuty te znajdują się w Wielkiej Brytanii, gdzie wzywa się do opodatkowania cukru.

 

W samym 2010 roku i tylko w Stanach Zjednoczonych, Coca-Cola przekupiła odpowiednie organizacje, naukowców i dietetyków wydając ponad 120 milionów dolarów. Jak widać na powyższym przykładzie - pieniędzmi można w dzisiejszym świecie zdziałać wszystko a biznes to biznes, nawet jeśli prowadzi się go kosztem zdrowia innych ludzi.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/coca-cola-przekupuje-naukowcow-aby-twierdzili-ze-slodkie-napoje-sa-zdrowe

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Mateo

A ja ostatnio spotkałem się

A ja ostatnio spotkałem się ze świetnym produktem. SOTI Natural Gyokuro Green Tea. Rewelacyjny produkt bez chemi, sztucznych barwników, cukru i konserwantów. Zagłębiłem się w produkt i okazało się, że jest to produkt 100 % polskiej myśli, zaparzany na Tajwanie z japońskich liści Gyokuro.
 
Znalazłem ten produkt na Stacjach Orlen w mazowieckim województwie oraz w kuchniach świata i okazało się że na etykiecie faktycznie jest wyzerowany licznik wszelkiego zła na kolorowych półkach. Mało tego - produkt ma 3 x więcej antyoksydantów dzięki czemu przyspiesza metabolizm, nawadnia lepiej niż woda.
 
Gorąco zachecam Was do zapoznania się z nowością. Skoro ja ją odkryłem to chcę się tym podzielić z Wami.

Portret użytkownika Medium

Trudno teraz spotkać napój

Trudno teraz spotkać napój gazowany - a takie lubię - bez chemicznych słodzików.
CocaColę niech piją sobie ci, którym nie przeszkadza informacja, że w napoju tym jest poza kwasem fosforowym jeszcze i krew rytualna. Niech sobie robią komunię z firmą CocaCola.
Ja mam życzenie mieć dostęp do cukru i słodkich wyrobów z cukru.
 
 

Portret użytkownika koniec kropka

Pewnego razu usłyszałem od

Pewnego razu usłyszałem od wszystko wiedzącej kucharki, która robi wspaniałe torty, że cukrzyca nie ma nic wspólnego z cukrem, choć nazwa na to wskazuje. Jednak jedząc cukier miałem coraz większe podejrzenia, że coś jest nie tak, bo mój układ odpornościowy pada. W końcu organizm całkowicie ześwirował i zaczęły się poważne problemy, a na wynikach był stan przedcukrzycowy. Zacząłem czytać o tym i dotarłem do materiału, który jasno opisywał jak cukier powoduje cukrzycę, a dokładnei cukry proste, czyli takie, których orgaznim nie musi rozkładać i od razu dostają się do krwi. Okazuje się, że im bardziej złożony cukier tym bezpieczniejszy. Gdy przestałem jeść cukry proste od razu mój stan zdrowia się polepaszył, a poziom glukozy spadł do normy. Nadmiar cukrów prostych=cukrzyca=choroby towarzyszące cukrzycy.  

Portret użytkownika ARTUR

Oczywiście kucharka miała

Oczywiście kucharka miała rację , cukrzyca powstaje w wyniku uszkodzenia trzustki poprzez śmieciowe i chemiczne jedzenie . Zapewne do jej powstania przyczynia się też firma Senomyx której produkty powodują odczłowieczenie , upośledzenie pracy mózgu a w przypadku przedawkowania nawet kanibalizm .

Portret użytkownika Wojox

Nie mylić cukrów prostych z

Nie mylić cukrów prostych z sacharozą. Podczas procesu rafinacji buraka czy trzciny cukrowej, w wysokiej temperaturze tworzona jest sacharoza, trucizna wszechczasów. Organizm bez problemu metabolizmie 28 gramów glukozy z owoców. Zatem zjedzenie banana, jabłka i 25 dkg winogron nie robi organizmowi żadnej szkody. Jednak jedząc drożdżówki, batony i popijając to puszką coli norma z 28 gram wzrasta do nawet 200 gram dziennie, a to już masakra...
Polecam książkę Urliha Grima : Cukrowa mafia. Ten PAN zdemaskował całe lobby cukrowe. Ludzie są wydziedziczani z własnej ziemi pod plantacje cukru. Tym sposobem przysparzamy cierpień innym ludziom, kiedy jemu słodycze. Ja ograniczyłem cukier prawie do zera. Czasami skuszę się na małego loda śmietankowego.
Dodam jeszcze że cukier kocha się z candidią, popularnym drożdżakiem. A to już niestety problem większości ludzi na ziemi...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika Adolf Rotshild

W Ameryce Coca Cole piją

W Ameryce Coca Cole piją wszyscy od 100 lat. Jeżeli jest tak bardzo szkodliwa jak pisze o niej jakaś ekopropaganda czy inne oszołomy to dlaczego w USA średnia długość życia w 1970 roku wynosiła średnio o 5 lat więcej niż w Polsce ludowej gdzie piło się co najwyżej oranżade?
Odpowiedź jest prosta: Coca Cola szkodzi tylko nierobom Amerykańskim i ich europejskim odpowiednikom. Dopóki w USA się jeszcze coś produkowało a nie przenosiło cały przemysł do Chin czy Bangladeszu to naród nie był upasiony tak jak dzisiaj a jeżeli wcześniej umierali to co najwyżej od fajek albo alkoholu. Dzisiaj jak w USA się tylko przeżera to co wypracuje chiński niewolnik za 100$ miesięcznie a samemu się leży przed TV i wciąga propagande z CNN w przerwie grając w jakieś durne gierki komputerowe i popijając CocaCole to nic dziwnego że się dostaje cukrzycy albo innych zwyrodnień.
A pomysł opodatkowania cukru - no cóż, Orwell nawet tego nie przewidział.

 

Strony

Skomentuj