Odkryto kolejną błękitną planetę w Układzie Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu tygodni poformowała o epokowym odkryciu, którego dokonała sonda międzyplanetarna New Horizons, która niedawno eksplorowała po raz pierwszy w takich szczegółach niedawno zdegradowanego jako planetę Plutona. Okazało się, że Pluton ma błękitne niebo. Dodatkowo eksperci z NASA poinformowali, że na powierzchni Plutona znaleziono ślady obecności lodu.

 

Jak zwykle gdy NASA ogłasza przełomowe odkrycie większość ludzi czeka na informacje o odkryciu życia pozaziemskiego. Tak było kilka tygodni temu gdy ogłoszono istnienie na Marsie wody w stanie ciekłym i tak samo jest tym razem. Na Plutonie nie odkryto co prawda śladów życia pozaziemskiego, ale i tak trzeba przyznać, że nowe ustalenia są spektakularne.

Źródło: NASA

Przede wszystkim naukowcy byli zdumieni widząc dowody na to, że cząstki pyłu znajdujące się w atmosferze Plutona rozszczepiają widmo światła słonecznego w bardzo podobny sposób jak te na Ziemi. Innymi słowy niebo na Plutonie jest błękitne jak na Ziemi. Eksperci sugerują, że drobinki, które za to odpowiadają są zwykle czerwone lub szare i właśnie dlatego rozpraszają niebieskie światło. Na Ziemi odpowiadają za to przeważnie drobne cząstki azotu.

Źródło: NASA

Dzięki zdjęciom z New Horizons, odkryto wiele nowych formacji na Plutonie, które prawdopodobnie są zlodowaceniami. Lód widać tylko w niektórych miejscach planety i naukowcy nie mają pojęcia od czego to zależy. Na dodatek większe skupiska lodu mają wyraźnie jasnoczerwony kolor. Nikt nie potrafi powiedzieć dlaczego woda na Plutonie jest czerwona. Jedna z hipotez zakłada, że ma to związek z obecnością jakiegoś barwnika na powierzchni planety.

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

abc napisał: "Czego jeszcze

abc napisał:
"Czego jeszcze brakuje do odkrycia życia?"
Wyjścia ze studia filmowego, odejścia od kompa, ... bo ludzie widzą (dzieło grafika) a nie wierzą. Gdyby wierzyli, to można by im wmawiać kolejne kłamstwa. Tymczasem podważają nawet obecność astronautów na Księżycu, a NASA rzekomy dowód z pobytu na Księżycu (film) zniszczyła. Rzekome zdjęcia z pobytu na Księżycu tylko ośmieszają NASA, np. trzech astronautów przy amerykańskiej fladze. Dla nieobeznanych z tematem: w każdej misji Apollo brało udział trzech astronautów, jeden pozostawał w statku Apollo i krążył po orbicie wokół Księżyca a dwóch przechodziło do lądownika i lądowało na Księżycu. Więc skąd ten trzeci astronauta wziął się na Księżycu? NASA przedobrzyło.

Strony

Skomentuj