Czerwone zorze podczas poniedziałkowej burzy magnetycznej

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Zorza to wspaniały i spektakularny pokaz aktywności słonecznej, ale osoby, które chcą go zobaczyć zwykle muszą podróżować do oddalonych na północ części Norwegii. Ale tego tygodniowa aktywność spowodowana wyrzutem koronalnym spowodowała znaczne zwiększenie obszaru obserwacji tego zjawiska. Objął on między innymi połowę USA.

 

Wyrzut koronalny dosięgł Ziemię dokładnie 24 października 2011 o 18:00 UTC. Impakt wywarł presję na ziemską magnetosferę kompresując ją dosłownie, co spowodowało wystawienie niektórych satelitów geostacjonarnych na działanie wiatru słonecznego. Efektem był też silny sztorm magnetyczny klasy G3, kiedy planetarny indeks Kp sięgał wartości 7 na 9 stopniowej skali.

Zorza polarna w Kristiansound, Norwegia

To, co w tym zjawisku stanowiło największe zaskoczenie to kolor zorzy, bo wszędzie na świecie obserwowano wyraźnie czerwony kolor występujący z odcieniami zielonego zwykle widocznego na widnokręgu. Naukowcy tłumaczą, że takie intensywnie czerwone zorze polarne czasami występują przy bardzo intensywnych burzach magnetycznych, ale przyznają, że nie jest do końca zrozumiały mechanizm ich powstawania.

Zorza polarna w Kanadzie

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika roxy90Ślaskhehe

ten czlowiek tez jest dla

ten czlowiek tez jest dla mnie wiarygodny...z tego powodu ze filmik ktory tam widzialam wydawal mi sie znajomy....mialam sen ze cos spada na ziemie w rozne czesci swiata....w jedym z takich snow nawet uslyszalam miesiac- Listopad 

Skomentuj