Pierwsza operacja przeszczepu głowy zostanie wykonana w Chinach za 2 lata

Kategorie: 

Kadr z filmu "The Brain That Wouldn't Die" - źródło: Sterling Productions
Włoski neurochirurg dr. Sergio Canavero, który zyskał sławę po tym jak ogłosił plany przeprowadzenia pierwszego w historii przeszczepu głowy u człowieka, udzielił właśnie kolejnych interesujących informacji na temat przyszłego zabiegu. Wiemy teraz kiedy i gdzie odbędzie się operacja i kto będzie pierwszym pacjentem.

 

30-letni Valery Spiridonov będzie pierwszym człowiekiem który otrzyma nowe ciało - zakładając że zabieg zakończy się powodzeniem. Rosjanin cierpi na dziecięcy rdzeniowy zanik mięśni, rzadką chorobę genetyczną. Choć dr. Canavero otrzymywał propozycje od wielu ludzi, neurochirurg ostatecznie wybrał Spiridonova licząc, że oprócz dokonania przełomowego zabiegu będzie mógł również odmienić życie swojego niepełnosprawnego pacjenta.

Valery Spiridonov - źródło: Twitter

Początkowo operacja miała zostać przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych, lecz plany się zmieniły. Dr. Canavero nawiązał współpracę z neurochirurgiem Xiaopingiem Renem, który posiada już pewne doświadczenie w transplantologii - w swojej karierze wykonał niezliczoną ilość przeszczepów głowy. Problem jednak w tym, że mężczyzna robił to dotychczas tylko na myszach. Zabiegi trwały 10 godzin a gryzonie mogły normalnie oddychać, jeść, pić a nawet normalnie widziały tylko przez kilka minut. Żadna mysz nie zdołała przeżyć takiej operacji.

 

Pierwsza na świecie operacja przeszczepu głowy odbędzie się pod sam koniec 2017 roku w Harbin Medical University w Chinach i potrwa 36 godzin. Canavero i Ren już dziś przygotowują się do zabiegu a przed nimi mnóstwo pracy. Najbardziej problematyczne będzie ponowne połączenie rdzenia kręgowego z ciałem dawcy. Canavero zaproponował użycie glikolu polietylenowego a chiński neurochirurg chce najpierw zbadać tę technikę na myszach i małpach jeszcze w tym roku.

Sergio Canavero - źródło: Internet

Wielu specjalistów albo potępia, albo nawet nie chce tego komentować. Ich zdaniem przeszczep głowy u człowieka nie jest możliwy i być może mają rację. Wszystkie ofiary tych eksperymentów nie zdołały przeżyć. Lecz Canavero i Ren zapewniają, że jest to jak najbardziej możliwe. Potrzeba jedynie czasu aby rozwiązać wszystkie problemy związane z tak skomplikowanym zabiegiem, szczegółowo go zaplanować i przygotować się na każdą ewentualność.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/pierwszy-w-historii-przeszczep-glowy-czlowieka-odbedzie-sie-w-chinach-w-2017-roku

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Strony

Skomentuj