Na Syberii odkryto gigantycznego wirusa

Kategorie: 

http://ru.euronews.com/2015/09/08/russia-giant-virus-alive-french-laboratory-cnrs/

Francuskim naukowcom z Uniwersytetu Aix-Marseille udało się odkryć nowy rodzaj gigantycznego wirusa. Nowy „stary” wirus Mollivirus sibericum został znaleziony przez francusko-rosyjską wyprawę na Syberii, gdzie tkwił w wiecznej zmarzlinie od co najmniej 30 tys. lat.

 

Mollivirus to czwarty olbrzymi wirus odkryty przez badaczy w ostatnim czasie. Pierwszego odkrycia dokonano w 1992 roku, kiedy biolodzy wykryli Acanthamoeba polyphaga Mimiwirus. Do kolejnej sensacji doszło w 2011 roku, kiedy Jean-Michel Claverie i Chantal Aberzhel znaleźli u wybrzeży Chile Megavirus Chilensis chilensis. Później podobnego „potwora” znaleziono u wybrzeży Australii.

 

Wirusy zwane olbrzymimi mają średnicę większą niż 0,5 mikronów i można je łatwo obserwować przez mikroskop optyczny. Niektórzy mylą je z bakteriami. Ich najbardziej niezwykłą cechą nie jest wielkość, a gen, którego sekwencje poznano bardzo nieznacznie.


Olbrzymie wirusy zostały znalezione w wiecznej zmarzlinie. W związku z tym profesor Klavri głosi teorie o niebezpieczeństwie przebudzania się takich wirusów w rezultacie działalności człowieka w regionach arktycznych podczas poszukiwania cennych minerałów.

 


 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj