Geotermia - niewykorzystany skarb Ziemi

Kategorie: 

Źródło: hydroservice.pl

Polska w 80% leży na złożach geotermalnych. Jest pod tym względem najbogatszym państwem w Europie. Ale chyba jedynym, które nie potrafi wykorzystać posiadanych zasobów. Czy to ze względu na niedoinformowanie, czy działania lobby naftowo-gazowego, które skutecznie blokuje wszelkie inicjatywy w zakresie korzystania z odnawialnych źródeł energii?

 

Polska leży poza strefami współczesnej aktywności tektonicznej i wulkanicznej, występują natomiast naturalne baseny sedymentacyjno-strukturalne, wypełnione gorącymi wodami podziemnymi o zróżnicowanych temperaturach. Temperatury tych wód wynoszą od kilkudziesięciu do ponad 90°C, a w skrajnych przypadkach osiągają ponad sto stopni - co sprawia, że znajdują one zastosowanie głównie w energetyce cieplnej. W naszym kraju istnieją bogate zasoby energii geotermalnej, której potencjał jest szacowany na poziomie 1512 PJ/rok, co stanowi ok. 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło.


Poniższa mapa prezentuje rozkład temperatury w odwiertach na głębokości 2000m, gdzie temperatura maksymalna dochodzi do 90°C. W odwiertach na głębokości 3000m max. temperatura wynosi 125°C. W zależności od regionu optymalna temperatura wody znajduje się na głębokości od 1 km do 10 km.

Realne możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju  - wydobycie tam jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65 °C, zasolenie nie przekracza 30 g/l, a także gdy wydajność źródła jest odpowiednia.

 

Bardzo ważny jest fakt, iż w Polsce regiony o optymalnych warunkach geotermalnych w dużym stopniu pokrywają się z obszarami o dużym zagęszczeniu aglomeracji miejskich, obszarami silnie uprzemysłowionymi oraz rejonami intensywnych upraw rolniczych. Na terenach zasobnych w energię wód geotermalnych leżą m.in. takie miasta jak: Warszawa, Poznań, Szczecin, Katowice, Toruń, Płock.

 

Przeprowadzona na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat analiza ponad 1000 odwiertów umożliwiła opracowanie cyfrowych map występowania wód geotermalnych w Polsce i potencjalnych zasobów energii w nich zgromadzonych. Z opracowanych dotychczas badań i analiz wynika jednoznacznie, iż na obszarze Polski znajduje się co najmniej 6600 km2 wód geotermalnych o temperaturach rzędu 27-125°C.

 

Wykorzystanie energii geotermalnej w Polsce

Największe możliwości wykorzystania tych wód na obszarze Polski mają województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie i pomorskie. Jak dotąd funkcjonuje osiem geotermalnych zakładów ciepłowniczych: Bańska Niżna (4,5 MJ/s, docelowo 70 MJ/s), Pyrzyce (15 MJ/s, docelowo 50 MJ/s), Stargard Szczeciński (14 MJ/s), Mszczonów (7,3 MJ/s), Uniejów (2,6 MJ/s), Słomniki (1 MJ/s), Lasek (2,6 MJ/s) oraz Klikuszowa (1 MJ/h). W fazie realizacji jest projekt geotermalny w Toruniu.

Energia geotermalna w nowoczesnym budownictwie

Pozyskiwanie energii cieplnej z ziemi jest jeszcze stosunkowo rzadką formą ogrzewania prywatnych domów w Polsce. Podstawowym ogranicznikiem metody nadal jest niestety dość wysoka cena instalacji, której koszt ma szansę zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Zalety ogrzewania geotermalnego budynków to przede wszystkim dobrze ocieplony, nowoczesny oraz ekologiczny dom. Właściciele nie muszą martwić się o wahania cen oleju, gazu, węgla czy biomasy. Także komfort jaki zapewnia mieszkańcom zamontowane ogrzewanie podłogowe, zachęca do korzystania z ekologicznych form pozyskania energii. Wiąże się z tym brak grzejników, zachowanie jednolitej temperatury w domu oraz praktycznie bezobsługowość instalacji.

Ogrzewanie geotermalne także z punktu widzenia ochrony środowiska znajduje wielu zwolenników. Energia z wnętrza ziemi nie grozi wyczerpaniem surowców naturalnych, a jej pozyskiwanie przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczeń.

 

Źródło:

http://www.pga.org.pl/geotermia-informacje-ogolne.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_geotermalna

http://naszaenergia.kujawsko-pomorskie.pl/oze/artykuly/energia-geotermalna/

http://www.pga.org.pl/geotermia-zasoby-polskie.html

http://szk.org.pl/niewykorzystana-geotermia/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston

Komentarze

Portret użytkownika Wojciechowski

Szukam podmiotów

Szukam podmiotów gospodarczych, które podjęłyby się produkcji bardzo intratnego innowacyjnego pomysłu pt.: "Elektrownia termo-grawitacyjna" (mała: domowa; duża: zawodowa;) o sprawności energetycznej równej 16%.
Będzie ona z energii cieplnej niskotemperaturowej (od 20st. C do 100st.C) wody 
(także z powietrza) geotermalnej poprzez generowanie energii ruchu obrotowego wytwarzała energię elektryczną, bez przerwy przez każdą dobę.
Zobacz:
www.geotermia-elektrownia.prv.pl
lub
www.elektrownia-gravitas.prv.pl 
Proszę o adresy e-mailowe potencjalnych producentów wynalazku
i o odpowiedź.

Pozdrowienia przesyła
P. Wojciechowski z Włocławka

Portret użytkownika luk

To w większości mżonki -

To w większości mżonki - niczym nie potwierdzone przypuszczenia. Owszem są pewne możliwości, jednak mówmy prawdę. Cały ten zasób jest własnością Państwa a to znaczy że najpierw należy prawnie zabezpieczyć ten interes i dopiero wtedy pozwolić na eksploatację. Nie znam szczegółow sprawy O. Rydzyka jednak przypuszczam, że jego działania w tym temacie są dalekie od działań zgodnych z prawem.

Portret użytkownika msoisoc

Proszę wyszukać w internecie

Proszę wyszukać w internecie jak wykończyli Geotermię w Stargardzie Szczecińskim. Dotacje na niejasnych zasadach, wstrzymywanie prac, kary. Inwestycja warta grubo ponad 35 mln złotych realizowana w latach 1999-2005 sprzedano pare lat temu za 2 mln. Obecnie na plusie jest tylko Uniejów i Zakopane. Wszyscy na zero lub dopłacają. Aspekt niestety jest tez taki, ze mimo wysokich temperatur, o ktorych tu piszemy, nikt nie bierze pod uwagę mineralizacji takich wód. Przy temperaturze poniżej 100 st C (a takie sa najpowszechniejsze w warstwach jury dolnej i kredy dolnej) zasolenia sięgają 140 g/dm^3 (Muszynianka ok. 2). Iloczyn rozpuszczalności spada drastycznie, gdy taką wodę ochłodzimy o kilkadziesiąt stopni. To skutkuje dramatyczną korozją rur. Najcieplejsze wody w Polsce maja wlasnie takie stężenia rozpuszczonych substancji mineralnych. Także ten huraoptymizm związany z tymi niepojętymi acz niewykorzystanymi zasobami wód geotermalnych nie powinien jeszcze mieć miejsca. Wykorzystujemy, to, co się da, najlepiej połączyć z rekreacją.

Ekolodzy bili pianę o gaz łupkowy, że przerwanie naturalnych barier pomiędzy warstwami wodonośnymi itd. Tutaj to samo, a wiercimy jeszcze płycej (1500-3000m). Za wiercenie też w naszym kraju z monopolem na ropę i gaz nikt nie da od tak. A koszt kilometra to kilka, kilkanaście milionów złotych.

Obecnie coś ruszają w Koninie.

http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/geotermia-w-koninie-miasto-dowiercilo-sie-do,241,0,1719025.html

Pozdrawiam

Portret użytkownika Rodak

To  siły  zewnętrzne  nie

To  siły  zewnętrzne  nie  pozwalaja  na  rozwój  geotermii, aby  Polska  i  Polacy  nie  uzaleznili się  od  ropy  i  gazu  w  duzym  stopniu  i  aby  POlska  nie  rosła  w siłe  i  znaczenie

Portret użytkownika Lidzbark

Mapa Polski z temperaturami

Mapa Polski z temperaturami na głębokości od razu widać sens (a raczej bezsens) term warmińskich w Lidzbarku. Szkoda, ze ówczesny marszałek z od platformersów niejaki pan P. nie widział takiej mapy. Warmia jest piękna i cudowan, ale raczej nie jest to miejsce do budowania term. Lepiej zaprosić gości w zimę na ferie zimowe, bo po wyższej mapce widać, że ółnocno-wschodnia Polska to raczej ma bliżej do bieguna zimna niż do źródeł geotermalnych.
Tak więc geotermia jest fajna, ale inwestycje trzeba robić z głową i po wielu dogłębnych analizach.

Portret użytkownika torello

"Nagonka" na biednego

"Nagonka" na biednego dyrektora Radia z Torunia trwa w najlepsze. Czemu takie farmazony piszecie? Jeśli projekt nie wypalił to wina Rydzyka? A moze warto zapytać o doradztwo ekspertów z geologii? Nikomu nie przyszlo na myśl, że ojciec Rydzyk posiłkował sie opiniami fachowców? (na przykład prof. Mariusz-Orion Jędrysek).
Ogłupieliście do reszty z tym negowaniem wszystkiego czego dotknie się ten zakonnik?
Rydzyk jest odpowiedzialny za trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie i nawet koklusz u dzieci.
Przestancie hejtować i dajcie mu żyć. Facet może i święty nie jest, ale widać że chce dobrze dla kraju i robi to. Radio Maryja jest jedynym takim na swiecie. Wyższa uczelnia też wspaniała. I mial rację że UE to wielkie g......
Tylko jakoś nikt juz tego nie pamięta, że to Rydzyk ostrzegał przed bezkrytycznym podpisywaniem umów zjednoczeniowych (chciał po prostu by negocjować lepsze warunki dla Polski).  
 

Ave Maryja, pogromczyni mocy piekielnych! Ave gratia plena!

Portret użytkownika moohozol

O ile w Zakopanem projekt

O ile w Zakopanem projekt geotermalny się w pewnym stopniu powiódł, to Rydzykowy w Toruniu stał się totalną klapą. Specjaliści geofizycy jednoznacznie się wypowiadali: wydajność źródeł pod Toruniem, mimo tego że są duże, jest zbyt mała aby ogrzać taką ilość wody jakiej oczekiwał prezes kościoła toruńsko-katolickiego. Uparł się on jednak, zrobił odwierty za ponad 20 mln złotych, a potem po cichu wycofał, bo kaloryfery były zimne. Wniosek, nie wystarczy z tylkiem siedzieć na kotle z gorącą magmą czy wodą. Musi być jej jeszcze dość, by przekazać to ciepło do instalacji odbiorczych.

Portret użytkownika nn

Te informacje to z wyborczej

Te informacje to z wyborczej czy zasłyszane z zydomedjów ?
Akurat interesował mnie ten temat zawodowo- geotermia - i u nas jest to temat tabu - tylko stare opracowania - nowych brak lub utajnione.
Temat ciężki do ruszenia - jak Rydzyk się przekonał.
Obywatel nie moze stać się niezalezny od wybrańców, a najlepiej jak by zwolnił miejsce na tej pieknej i zasobnej krainie - Polsce.

nn

Portret użytkownika ajas

Zgadza się nn. Trzeba

Zgadza się nn. Trzeba powiedzieć otwarcie: Polską rządzą struktury mafijne, nie pozwolą na uniezależnienie sie obywateli. 
Ja pamiętam Zakopane, Bukowinę sprzed 25 lat, kiedy zaczynano odwierty. I co? Nic. Nadal pali się tam węglem...

Skomentuj