Morze Martwe znika pozostawiając po sobie tysiące zapadlisk

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Morze Martwe, czyli śródlądowe jezioro o rekordowym zasoleniu, zmniejsza się od kilku dekad. Dzieje się tak głównie ze względu na prace hydrologiczne prowadzone na rzekach, które zwykle wpływały do tego głębokiego lejka na styku płyt tektonicznych. Bezpośrednim efektem wysychania tego akwenu jest lawinowa ilość obserwowanych zapadlisk.

 

Ten wyjątkowy akwen nazywany morzem jest w istocie jeziorem. Bardzo intrygujące jest to, że znajduje się on w dole tektonicznego rowu Jordanu. Oznacza to również, że jezioro to jest położone bardzo nisko, dokładnie 448 metrów pod poziomem morza. Co roku tafla wody obniża się o około metr.

 

Pierwszy taki sinkhole zlokalizowano dopiero w 1980 roku. Na początku lat dziewięćdziesiątych było już kilkadziesiąt takich lejów. Obecnie po samej tylko izraelskiej stronie Morza Martwego zlokalizowano ponad 3000 takich formacji. Powstają one zawsze wtedy, gdy pod ziemią tworzą się puste przestrzenie. Specjaliści twierdza, że dochodzi tam do powstania jednego zapadliska dziennie.

Te kratery są bezpośrednim wynikiem niewłaściwego i nieracjonalnego wykorzystania zasobów wodnych w regionie. Morze Martwe jest uszczuplane o 2 mld litrów wody rocznie. Dzieje się tak głównie z powodu ograniczenia przepływu głównego dopływu Morza Martwego, czyli rzeki Jordan, która została w kilku miejscach spiętrzona. Zbudowane zbiorniki retencyjne pomagają pustynnym krajom takim jak Jordania i Syria w zarządzaniu ilością zgromadzonej wody pitnej, ale jednocześnie jest to wyrok na ekosystem Morza Martwego.

 

Nie bez znaczenia jest też przemysł kosmetyczny, który powstał w obrębie Morza Martwego. Wydobywanie tam minerałów również przyczynia się do zaniku tego słonego jeziora. W sumie od lat siedemdziesiątych poziom obniżył się o 30 metrów. W związku z gwałtownym spadkiem poziomu wody, kolejne zapadliska są po prostu nieuniknione.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika marcin74

Nie jezioro tylko dwa

Nie jezioro tylko dwa połączone sztucznym kanałem (tzw język izraela) tak obecnie wygląda - pisanie artykułów ot tak sobie by pisać. Izrael chce drugiego kanału do m.Czerwonego lub wybudować mur naśrodku morza by nie przechodzili z Jordani- jedno z tych jezior wygląda jak zespół fabryk targają minerały na masową skalę dla branży kosmetycznej , oraz platformy gdzie howa się świnie dla turystów i pracowników bo tak nieczyste zwierzęta nie powinny chodzić po świętej ziemi wiec hodują je na tratwach

Portret użytkownika Pacal

Odsłoni się wiele dawnych

Odsłoni się wiele dawnych miast zatopionych częściowo przez to może, opisanych zresztą w Biblii. W ktorej pzecież zaznacza się że to dotyczy ło całej wtedy zamieszkałej dlinyw czasach Abrahama Lota i Melchizedeka. Sprawa dotyczy zatem nie tylko najbardziej spektakularnych Sodomyi Gomory /przy okazji wyjaśnia się dlaczego zaatakowano w II wojnie dwa japońkie miasta atomową/. Po znaczącym obniżeniu wód Morza Martwego, na pewno odsłonią się zgliszcza tych miast i rozmiar kary Bożej. Memento, czy sygnał do nadchodzącej Paruzji? Przymomnę i to że wysycha Jordan, w których chrzescł brał Chrystus. Nie musze dodawać jakie to moze mieć znaczenie /i ma/ w tych czasach "końca". Kończy się przedecież czas nawrócenia: siekiera do pnia naprawdę teraz przyozoną jest - to są dawne słowa Jana Chrzciciela. Ludzi dobrewj woli, pozdrawiam w Panu! Myślę że żyjący w przyjaźni z Bogiem, nie mają czego się obawiać /i nie tylko jak tak uważam bo to pochodzi też z objawień a takze z obietnic mesjańskich przede wszystkim/. Z innym niepokojących zjawisk wymienię problem działalności MOSANTO I PODOBNYCH. Jeżeli przenica a nawet wina gronowe oni genetycznie zmodyfikują, jaką będzie udzielana eucharystia? Naprawdę autentyczna? I co wtedy z naszym zbawieniem? Jednak w Bogu naizieja bo gdy On Przyjdzie, nie bedize potrzeba wcale sakramentów Koscioła ai hierarchii / symbolicznie to zaznaczono w Apokalipsie, że "odtąd juz światła Słońca i Księżyca nie będize /bo nie będą potrzebne/ ponieważ to Chrystus - Zbawiciel bedzie tym wiatłem i światynią dla zbawionych w Nowym Jeruzalem Niebieskim. Podobnie jak nie będize potrzeba zamykać 12-tu bram Bozego Królestwa, ponieważ zaden nikczemnik nie osmieli się tam wejść albo w końcu, ich już wcale nie będize. Pozdrawiam w Panu.

Portret użytkownika arka

Sodoma i Gomora nie leżały na

Sodoma i Gomora nie leżały na terenie Morza Martwego a nieopodal
Zresztą są filmy na których widać pozostałości po tych wspaniałych antycznych budowlach.W miejscu Morza Martwego znajdowała się dolina z której za czasów Abrachama wydobywano smołę, a jakiś król schował się chyba przed wrogiem właśnie w jednym z otworów. Dolina ta nazywała się doliną Siddim
 
Jeżeli chodzi  Tobie o to , że Jezus podał w przenośni balsk swojej chwały i to, że Słońca i Księżyca jż nie będzie to mylisz się, bo akurat w tym wypadku przenośni nie ma , a jest dosłowność."Ziemie i Niebo zostaną zwinięte jak stara szmata"
Powstanie Nowe Niebo i Nowa Ziemie, to co stare przeminęło..."
Ludzie przybiorą postać niezniszczalną, a więc i Ziemia będzie powiedzmy, że z innej struktury.Dosłownie urzymy Chwałę Bozą świecącą jaśniej niż słońce, którego zresztą już nie bęzie, jak i księżyca, morza....]
O
tej Chwale pisze Henoch w swoich księgach, co dziwne, dawniej księga ta była uznawana za świętą, nawet apostoł Jakub w swoim liście nawiązuje do niej, to KK nie dołąćzył  jej do kanonu ST

Portret użytkownika Pacal

Jesteś małostkowy i do tego

Jesteś małostkowy i do tego fanatyczny. Czepiasz się słów, rzeczy mało istotnycvh a ż strachz  Tobą dyskutować niestety. Np skąd wiesz jaką była linia brzegowa Morza Martwego kiedyś? Na pewno ten akwen był wiekszy niż teraz ale też nie powiedziane jak ta linia biegła.Napisałem bardzo skrótowo: ze miasta były w tym Morzu? Nie pamietam ale wydarzenia tak dawne mogły się rtomaicie toczyć. Z tego co "wiem" a raczej czytałem i ogladałem, jest to ze Morze Martwe zalało tereny do tej pory zamieszkałe a potem mogło to morze częściowo wyschnąć te dawne pozostałosci miast zostawiając jako mocno zasoloną połać pustyni. Co Ty mozesz zresztą wiedzieć o geologii skoro zapewe nos masz wbity w karty samej Bblii i tylko? 

Portret użytkownika Pacal

Nie chce mi się tracić czas

Nie chce mi się tracić czas na tą dogłębną korektę jakiej tu domagasz się. Przykro mi skoro nie potrafidsz zrozumieć tekstu z takzresztą niewielką liczbą błędów i nie stylistycznych czy gramatycznych ale czysto edytorskich. To są przecież dość banalne i oczywiste kwestie choć na pewno sporne i może tu pies pogrzebany jest - w kwestii Twojego absmaku mianowicie.

Skomentuj