Ponowne wzmożenie aktywności sejsmicznej na El Hierro

Kategorie: 

Jak podaje dziennik La Provincia, Instytut Geofizyki Wysp Kanaryjskich poinformował, że w piątek miało miejsce, w sumie trzynaście trzęsień ziemi w obrębie archipelagu, dwanaście z nich zlokalizowano na wyspie El Hierro a jedno na wodach Atlantyku.

 

Po okresie uspokojenia sejsmicznego w wyniku podwodnej erupcji wulkanicznej, która rozładowała cześć naprężeń pod dnem morskim znowu mamy okres eskalacji tych zjawisk co może stanowić zapowiedź zmiany charakteru pobliskiej podmorskiej erupcji. Jeszcze dwa dni temu niektózy naukowcy wycofywali się z twierdzenia, że u stóp El Hierro powstaje nowa wyspa wulkaniczna, teraz sytuacja może rzeczywiscie zmierzać w takim kierunku.

Wstrząsy nie miały dużej siły, bo były tylko powyżej 2 stopni w skali Richtera. Jeden z nich był podobno odczuwalny przez mieszkańców gminy Frontera na El Hierro. Jest to jednak mało prawdopodobne, aby być w stanie odczuć wstrząsy o magnitudzie 2.6 w skali Richtera. Naukowcy nie wykluczają, że zjawiska wulkaniczne u podnóża wyspy nabiorą intensywności.

Powyżej znajduje się zdjęcie satelitarne obszaru erupcji zrobione 16 października przez satelitę EO-1. Widać wyraźnie obszar podwodnej zawiesiny pyłu i materiału piroklastycznego. Duża część pyłu spływa już wraz z prądami morskimi, ale co widać wyraźnie główne miejsce erupcji znajduje się bardzo blisko lądu.

 

 

Źródła:

http://www.laprovincia.es/especiales/2011/10/21/hierro-registra-once-seismos-leves/409779.html?utm_source=rss

http://www.wired.com/wiredscience/2011/10/el-hierro-eruption-continues-but-not-likely-to-form-new-island/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Portret użytkownika Pan Dziobak

Mam pytanie do bardziej

Mam pytanie do bardziej zorientowanych.Skoro zlokalizowano trzy podwodne erupcje, które uwalniały gazy wulkaniczne i częściowo rozładowały ciśnienie, to czy jest możliwe, że rejon El-Hierro to w rzeczywostości komora magmowa o wymiarach około 7 na 17km (skoro dwie erupcje miały miejsce po południowej stronie, a jedna północnej). Wie ktoś jaką powierzchnię dna morskiego zajmuje zagrożony erupcją obszar? Jeśli moje obliczenia są w miarę prawidłowe, to erupcja na pełną skalę może być katastrofalna dla wybrzeży wszystkich państw basenu Atlantyckiego że tak to nazwę.  Pozdrawiam Pepe

Oto jaja znoszący ssak, który rusza na akcję!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ