Część chmur na Ziemi powstaje na skutek działania planktonu

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Ostatnie badana wskazują, że niemal połowa chmur na niebie jest wynikiem aktywności życiowej fitoplanktonu żyjącego w oceanach na Ziemi. Te mikroskopijne stworzenia nie tylko uwalniają do atmosfery ogromne ilości aerozoli, ale same bywają pochwycone jako morski spray, który często zostaje zassany do wyższych partii atmosfery powodując, że fitoplankton może posłużyć jako jądra kondensacji.

 

Dowody na powyższe tezy zawarto w artykule w magazynie Science Advances. Jeden z autorów, Daniel McCoy mówi o efekcie planktonu, jako czynnikowi sprawczemu powstawania dużej ilości chmur. Sposób w jaki para wodna w atmosferze jest przekształcana na kropelki, tworzące różne rodzaje chmur, nie jest do końca poznany, ale uważa się, że proces ten może rozpocząć się samorzutnie.

 

Naukowcy zwrócili uwagę na to, że miejscem gdzie w okresie letnim dochodzi do szczególnej koncentracji małych cząstek dających podstawę chmurom jest okolica Oceanu Południowego. Dzieje się to każdego lata. Uczeni wpadli na trop dziwiąc się dlaczego w tym okresie ocean staje się spokojniejszy, a mimo to powstaje tak wiele chmur.

Zakwit planktonu w okolicy Ameryki Południowej - Źródło: NASA

Po wielu analizach między innymi danych satelitarnych ustalono, że czynnikiem sprawczym musi być fitoplankton. Stwierdzono również, że plankton emituje związki siarki (dimetylosulfidy). Podczas zwykłego okresowego zakwitu fitoplanktonu emisje te są znaczące.

 

Podobny proces do tego zaobserwowanego na półkuli południowej z pewnością zachodzi również na północnej hemisferze. Jednak uczeni sądzą, że ilość zanieczyszczeń i innych aerozoli wchodzących w skład atmosfery może powodować, że ustalenie wpływu morskiego życia na powstawanie chmur jest trudniejsze.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

No smieszne te "odkrycia"

No smieszne te "odkrycia" naukofffców... Przecież to zawsze było oczywistością, ze plankton
zarówno przy silnym parowaniu, jak i wpływu wiatrów z oceanów i innych wód powierzchniowych, wędruje do atmosfery tworząc jadra kondensacji...osobiscie zawsze to wiedziałem bez badań.
Lecz te w ostatnich latach "areozole" to niestety wpływ chemitrails.

Portret użytkownika syriues

Az mi sie zygac chce jak

Az mi sie zygac chce jak takie artykuly czytam.I te wojny smieszne i propaganda i te wieczne jakies ekscesy
Nie mozemy sie zgadzac na zycie w otchlani.
To ze fitoplankton produkuje wszystkie rzeczy ktore sa potrzebne to dowod na to ,ze zycie to cud.I ten cus my powinnismy miec w sobie
Nie jako rzuceni z ocen w oceny.Swiat nas ocenia,Bog nas ocenia,Szatan sobie knuje inne plany.Jak wszystko zepsuc i zniszczyc,Tak to jest prawda.Wypaczyc cud zycia by nikt nie mial zamiaru nawet o nim myslec.
Zwariowac mozna od tego syfu
Te szatanskie modly i hasla telewizyjne sa smieszne,sa nieludzkie,sa szatanskie
Wylaczcie telewizory i popatrzcie na swiat bez niego.Oni istnieja w fikcji,w telewizji.
Innymi slowy ja bym ich wszystkich poprostu obalil
Do konca tak by chowali sie w skalach i szukali swiatla w ciemnosci.
Oj,sam widok jest piekny.

Portret użytkownika syriues

zajeli by sie naprawianiem

zajeli by sie naprawianiem swiata-JEST TO MOZLIWE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Zyjemy s swiecie propagandy i tolerancji dla grzechu
To juz raczej wrozy zle
Obudzcie sie

Głosuj przeciw
-7
Portret użytkownika Anuradha

A poza tym coś mi się zdaje,

A poza tym coś mi się zdaje, że następną rewelacją jaka nas uraczą to to, ze będą zmniejszać ilość chmur, zwalczjąc fitoplankton, bo im sie teoria globalnego ocieplenia sypie. Jak wiadomo fitoplankton produkuje całkiem spore ilości tlenu, asymilując dwutlenek węgla.

Skomentuj