Smugi chemiczne z bliska

Kategorie: 

Zarejestrowałem niedawno z bliska kilka samolotów, które pozostawiały po sobie smugi chemiczne. Na filmiku wyraźnie widać, że smugi te powstają zaraz za silnikami samolotów. Nie widać by chemikalia wydostawały się jakąś inną drogą.

 

Wydaje mi się, że to do paliwa samolotowego dodawane jest aluminium, które bardzo dobrze odbija światło słoneczne docierające do Ziemi. Aluminium jest dostępne w formie płynnej, w sprayu, więc zmieszanie go z obojętnie czym nie jest problemem.

 

Mechanizm powstawania smug kondensacyjnych

Chmura powstaje poprzez skroplenie pary wodnej utrzymującej się w powietrzu w stanie przechłodzonym na wysokości kilku kilometrów nad ziemią. Dzięki aerozolowi, jakim są spaliny, a ściślej jądrom kondensacji, para wodna wytrąca się w postaci kropelek, po czym natychmiast zamarza.

Powietrze zawsze zawiera pewną ilość pary wodnej. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym zawartość w nim wody może być większa. Jeśli temperatura powietrza nasyconego wilgocią spada poniżej punktu rosy, powstaje nadmiar pary wodnej. Powietrze wtedy nie jest już w stanie jej "zmagazynować" i w efekcie tego nadmiar pary wodnej kondensuje się w kroplach wody, które widoczne są w postaci mgły albo chmury.

W sterylnie czystym środowisku zjawisko to jednak może nie zajść od razu - do kondensacji pary potrzebna jest obecność obcych cząstek w postaci aerozolu, czyli zawieszonych w powietrzu stałych lub ciekłych cząstek, wokół których mogłyby się tworzyć zaczątki kropel wody. Mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem przechłodzenia. Gdy tylko pojawia się aerozol, w tym przypadku spaliny samolotu, para wodna błyskawicznie skrapla się i natychmiast zamarza w postaci drobnych kryształków lodu, tworząc strzępiastą chmurę, cirrus.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Smuga_kondensacyjna

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika wojcio4444

  Aerozole oddziaływują na

 Aerozole oddziaływują na klimat w dwojaki sposób: pierwszy zwany bezpośrednim i związany on jest z zmianami bilansu promieniowania słonecznego wynikającymi z obecności warstwy aerozolu oraz drugi, pośredni charakteryzujący się wpływem aerozolu na własności mikrofizyczne chmur. Aerozole wpływająistotnie na transfer promieniowania słonecznego w dolnej atmosferze rozpraszając go. Cząsteczki zanieczyszczeń mogą również absorbować promieniowanie słoneczne jednak dość często efekt ten jest zaniedbywalnie mały. Oddziaływanie aerozolu z promieniowaniem zależy od rozmiaru aerozolu, jego składu chemicznego oraz długości fali. Porównywalny rozmiar cząsteczek zanieczyszczeńpowietrza i długości fali promieniowania słonecznego sprawia, że rozpraszanie na aerozolu jest typu Mie. Oznacza to, że współczynnik ekstynkcji promieniowania nie jest monotoniczną funkcja długości fali, zaś funkcja fazowa rozpraszania jest asymetryczna i zdecydowana większa liczba fotonów jest rozpraszana do przodu niż do tyłu. W przypadku, gdyby aerozol nie absorbował promieniowania słonecznego powodowałby obniżanie się temperatury powietrza. W rzeczywistości aerozol absorbuje promieniowanie słoneczne co w rezultacie w pewnych warunkach może powodować ogrzewanie się warstwy powietrza.za trudne? Właśnie obaliłem twój  pogląd o wpływie smug i ich przedłużaniu  na klimat...a więcej smug powstaje nie tylko ze względu na skład paliwa lotniczego..weź pod uwagę skurcz termosfery,bo to już jest udowodnione...a jeśli ktoś twierdzi ,że te smugi nas trują -to poproszę analizę deszczówki ...

Portret użytkownika feel

Teraz w internecie nie

Teraz w internecie nie problem stworzyć teorię, która po paru latach wałkowania staje się "prawie" prawdą:)Samolotów jest więcej, skład paliwa inny, atmosfera też już nie taka jak kiedyś, smugi widać w promieniach słońca bo się światło odbija, poza obszarem "patrzenia pod słońce" poprostu ich nie dostrzegamy..Jest pare takich teorii z dupy, że tak powiem wziętych, jak tworzenie busterów czy jakieś blubimy..  harp to już w ogóle Harry Poter wsórd teorii.. nie wiem ile trzeba było by mieć tego shitu, by opryskać glob.. paranoja.. ciekawe czy po tym 2013 jak się skończy ten cykl słońca na prawdę przestaniemy widzieć wszędzie spiski Smile

Portret użytkownika Gabriel

Mnie się wydaje, że te

Mnie się wydaje, że te wszystkie eksperymenty mają związek z falami stojącymy obiegającymi Ziemię zwanymi falami Schumana.Razem z projektami Haarp bada sie też te fale od lat 50 w komunikacji i wpływem na środowisko, mają podstawową ok.7.8 Hz, ale na wielu stronach podają że wzrosły te częstotliwości od lat 80, tyle, ze nie mogę znaleźć szerszych oficjalnych informacji o takich badaniach, tytko podstawowe szczątkowe.Jeśli zmienia się atmosferę, jej skład i temperaturę, to reguluje się też tę podstawową częstotliwość, co ciekawe aluminium jest szeroko stosowane w budowach kondensatorów, związki są doskonałym przewodnikiem albo izolatorem jak taka potrzeba.O takich badaniach mozna poczytać choćby na stronie stacji Hylaty w Bieszczadach, jednym z kilku miejsc w Europie, gdzie można je przeprowadzać, z opisów wynika, że wyniki i możliwości takich badań są naprawdę imponujące.

Portret użytkownika paranoya

Dajcie już spokój z ta

Dajcie już spokój z ta paranoją. Zastanówcie się jak potężne zbiorniki z chemikaliami musiałby by mieć te samoloty, żeby tak widoczną chmurę ich rozsiewać na tylu kilometrach. Chyba cały kadłub zamiast wypełniony pasażerami musiał by być nimi wypełniony, hehe. Troszkę logiki moi mili Wink

Portret użytkownika Gość

Rozumiem, że sugerujesz, iż

Rozumiem, że sugerujesz, iż każdy rejsowy samolot ma tak urządzone wnętrze? Często latam samolotami... muszę Cię rozczarować - tak nie jest.To zdjęcie pokazuje maszynę NASA specjalnie spreparowaną do testów związanych z próbami wywoływania deszczu na obszarach, gdzie są notoryczne susze. Nie, to nie służy do trucia ludzi.. wręcz odwrotnie, powiedziałbym.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ