W 2018 roku oczekuje się potężnego kosmicznego błysku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W 2018 w gwiazdozbiorze Łabędzia dojdzie do znacznego zbliżenia pulsara J2032 z gwiazdą MT91 213. W wyniku tego wydarzenia prawdopodobnie powstanie potężny błysk, który będzie można zaobserwować na nocnym niebie.

 

W czasie nadchodzącego zbliżenia, pulsar J2032 ma przejść przez gęste chmury plazmy, która otacza wspomnianą gwiazdę. Zdaniem specjalistów doprowadzi to do potężnych kosmicznych "fajerwerków", które będzie można obserwować we wszystkich zakresach promieniowania elektromagnetycznego.

 

Pulsar J2032+4127 to kula supergęstej materii o średnicy około 20 kilometrów. Został odkryty w 2009 roku i już wtedy astronomowie zdali sobie sprawę z tego, że leci w kierunku gwiazdy MT91 213 jest 15 razy większa i 10 tysięcy razy jaśniejsza niż Słońce. Najszybsze pulsary to te, które są w systemach binarnym, gdzie drugim składnikiem jest gwiazda.

 

Pulsary są pozostałościami masywnych gwiazd. Poruszają się one z bardzo dużą prędkością wokół własnej osi. Podczas obrotu, emitują regularne porcje energii w postaci światła, fal radiowych i innych form promieniowania elektromagnetycznego, które możemy obserwować. Można powiedzieć, że pulsary są kosmicznymi radiolatarniami.

 

Naukowcy mają nadzieje, że obserwacja tak unikalnego zjawiska pomoże im zbadać pole magnetyczne innej gwiazdy , dokonać jej pomiarów grawitacyjnych, a także oszacować siłę wiatru gwiezdnego emitowanego przez nią. To unikalna okazja dla astrofizyków do zgromadzenia tak ważnych danych.

 

 

Artykuł pochodzi z portlu poświęconego astronomii:

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Teserak

Kilka lat temu też oczekiwano

Kilka lat temu też oczekiwano rozbłysku po wybuchu Betelgezy i nic nie było. Nie oznacza to że nie było wybuchu tylko błąd w obliczeniach lub (bardziej prawdopodobne) naukofcy nie uwzględnili dotkowego czynnika który opóźnia pojawienie się rozbłysku. Dlatego takie sensacje można traktować z przymróżeniem oka. Wiadomo że rozbłyśnie ale nie wiadomo kiedy.

Portret użytkownika nałukowiec

Pulsar chłopie, gdzieżeś to

Pulsar chłopie, gdzieżeś to do gwiazd na spotkania poleciał?
Skrobniesz w końcu ten art o komornikach, adwokatach, sędziach, prezesach na państwowym i innych świńtych krowach? Nałuczyciele czekają! Chcesz co by Cię Tallin zawstydził?A powiem ci ino jedno, że poznałem super fajną, takom śliczną laskę od Was, a kształtna że szyja twardnieje, ino powiedziała że to już koniec z paleniem, ankoholem, somsiadkami i każdym jednym grzechem! No i bardzo dobrze, bo w garniturze zawsze wyglądam jak prawdziwe ciacho i wreszcie się kuźnia ustatkuje!
Teraz będę czytał Pismo i za rączkę z nią do Sali!
Potem będę was, kuźnia jego zasrańce odwiedzał, a ino spróbujta nie otworzyć!
W końcu przecież, to i tak sram na wszyćkich ciemniaków, mocherów i facetów w czarnych sukienkach, na polityków i teorie spiskowe też, z tym już koniec, teraz to ja ino chce, co by świat był wreszcie piękny i dobry!

Portret użytkownika Rodak

Publikacja  takie  wiadomości

Publikacja  takie  wiadomości  świadczy  o  tym,  że  nauka  jest  w  słuzbie  elit i  ma  straszyć  motłoch, za  który  one  uważają  ludzkośc, bo  takie  informacje  jakby  ich  nie  dotyczyły ?

Portret użytkownika ARTUR

Czyli do zderzenia już doszło

Czyli do zderzenia już doszło , gdyż biorąc pod uwagę prędkość światła taki rozbłysk będzie widoczny gdy dojdzie do Ziemi . Pradopodobnie czujniki neutrin na Antarktydzie już zareagowały wiec można przewidzieć datę , czy to jednak będzie bezpieczne to się okaże .

Strony

Skomentuj