Czy naprawdę powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Rozwój sztucznej inteligencji ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Można nawet powiedzieć, że tak jak każda technologia, wszystko ma swoje plusy i minusy. Niektórzy ludzie są przekonani, że SI stanowi dla nas poważne zagrożenie, lecz pozostali traktują inteligentne roboty jedynie jako zaawansowane narzędzie człowieka.

 

Strach przed robotami nie jest nowym zjawiskiem. Pojawił się on ponad 30 lat temu za sprawą kinematografii. Powszechnie znany film "Terminator" był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, który przedstawiał inteligentne maszyny jako zagrożenie dla człowieka. W dzisiejszych czasach filmowy robot-humanoid ma więcej wspólnego z rzeczywistością, niż z fikcją naukową, natomiast jeszcze 30 lat temu "Terminator" był bardziej postrzegany jako horror niż science-fiction.

Uzbrojony po zęby robot raczej źle się nam kojarzy i jest to oczywiście naturalna reakcja. Przestawiony na powyższej grafice niewielki japoński humanoid Nao sprawia już zupełnie inne wrażenie, choć nie jest to zwyczajna zabawka. Robot ten wyposażony jest w szereg różnych urządzeń a jedna niezwykła umiejętność wyróżnia go od przeciętnego człowieka - Nao potrafi rozmawiać aż w 19 różnych językach.

 

Człowiek potrzebowałby wielu lat aby przyswoić tyle języków obcych, natomiast robot wymaga jedynie odpowiedniego oprogramowania. Japońska grupa finansowo-bankowa Mitsubishi UFJ Financial Group chce zatrudniać te humanoidy do pracy. Zresztą w ostatnich latach coraz popularniejsze staje się zastępowanie ludzi maszynami i wcale nie chodzi tu o prace typowo fizyczne. Niektóre roboty potrafią udzielać pomocy osobom starszym, mogą sprzedawać produkty lub asystować chirurgowi podczas operacji.

 

Inteligentne maszyny jako tania siła robocza sprawiają, że coraz więcej ludzi obawia się o swoją pracę oraz przyszłość. Z kolei badania prowadzone w USA, Australii czy w Niemczech nie są zbyt optymistyczne, ponieważ wynika z nich że nadchodząca robotyzaca i automatyzacja produkcji spowoduje iż spora część pracowników może stracić pracę.

 

Niektórzy znani, bogaci i wpływowi ludzie, jak Bill Gates, Elon Musk czy Stephen Hawking ostrzegają, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości. Ich zdaniem zbyt inteligentne maszyny mogą po prostu nas zniszczyć. Współzałożyciel korporacji Apple, Steve Wozniak nie postrzegał kiedyś SI jako zagrożenia, lecz w wywiadzie sprzed kilku miesięcy opowiedział o "złym przeczuciu" wyjaśniając, że roboty mogą nas jednak unicestwić.

 

Kilka dni temu Wozniak znów wypowiedział się na ten temat i znów zmienił swoje zdanie. Stwierdził wprost, że roboty będą bardziej inteligentne od nas, a gdy do tego dojdzie, zrozumieją że nas potrzebują. Sytuacja ta będzie rzekomo dobra dla nas, ponieważ maszyny nie będą chciały nas zastąpić ale pomogą nam w życiu codziennym. Według Wozniaka, człowiek będzie postrzegany przez SI w pewnym sensie jako Bóg maszyn.

Zakładając że sztuczna inteligencja rzeczywiście jest zagrożeniem dla ludzkości, należałoby zadać pytanie - dlaczego naukowcy mimo wszystko nadal ją rozwijają? Czy zagrożenie to jest realne? W mediach słyszymy głównie obawy związane z inteligentnymi maszynami, które zechcą zapanować nad światem. Rzadziej jednak mówi się o dobrych stronach tej technologii.

 

Charlie Ortiz, ekspert od sztucznej inteligencji uważa, że twórcy filmów zwyczajnie przesadzają i pokazują jedynie skrajnie negatywne aspekty SI, ponieważ dzięki temu powstają dobre filmy. Roboty które zechcą zniszczyć ludzkość to tylko jedna z wielu możliwości, ale równie dobrze może czekać nas przyszłość, gdzie sztuczna inteligencja będzie pełnić rolę naszego nauczyciela, asystenta czy pomocnika.

 

Ortiz dodaje, że Stephen Hawking i Elon Musk nie mają racji, ponieważ każda technologia może być szkodliwa tylko gdy nie będzie przez nas kontrolowana lub gdy zostanie użyta przez złych ludzi. Według niego, czeka nas zupełnie inna przyszłość niż pokazują to w filmach. Roboty będą coraz bardziej inteligentne ale będą z nami współpracować i pomagać w życiu codziennym. My zaś będziemy mieć więcej czasu dla siebie, na odpoczynek, hobby itp.

 

Jak widać nie wszyscy uczeni mają tak negatywne zdanie na temat sztucznej inteligencji. Być może straszenie ludzi robotami ma pewien ukryty cel, lecz na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć co konkretnego planuje się w ten sposób osiągnąć.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika DJ Bestsior

Robot jako android będzie

Robot jako android będzie tylko najbystrzejszym stworzeniem na Ziemii, bez jakichkolwiek emocji i świadomości Smile Nie zrozumie nigdy funkcji organizmu, gdyż tylko to co zainstalują opragromowanie na zasadzie własnej wiedzy, tym bardziej niewiedzy Smile "NAUKA TO AKCEPTACJA NIEWIEDZY"

Portret użytkownika krisu----

swoją drogą ciekaw jestem czy

swoją drogą ciekaw jestem czy aby nie jest tak że AI czy tego chcemy czy nie może pojawić się samoistnie po przekroczeniu przez komputer/sieć neuronową jakiejś krytycznej ilości odpowiedników połączeń nerwowych w ludzkim mózgu?

Portret użytkownika tubylec

Tylko naiwni mają nadzieję że

Tylko naiwni mają nadzieję że SI posłuży dobru ludzkości .. nie po to finansuje się takie projekty żebyście mieli dobrze tylko żeby wszechobecne roboty szpiegowały was na każdym kroku, doiły z kasy a w razie czego eliminowały. Roboty nie będą dla was ale dla władców systemu a wy macie być kolejny raz oszukani i wierzyć w baję że to dla waszego dobra, jak wszystko zresztą.

Portret użytkownika Norbi83

Poki co (bynajmniej

Poki co (bynajmniej oficjalnie) SI jeszcze nie istnieje a jakby na to nie patrzec to najwiekszym zagrozeniem dla ludzkosci jestesmy My sami. I mozecie sie tu rozwodzic co by bylo gdyby, ale to brat bratu żeni kose i za co ? Za pieniądz ktory dzisiaj czym jest? impulsem w sieci przesyłanym z banku do banku. Zauważcie kto sie najbardziej boi SI ?! Zapewne ten co ma najwiecej. Dlaczego?! No prosze Was...

Portret użytkownika G2M3

Istnieje. Inteligencja maszyn

Istnieje. Inteligencja maszyn to umiejętność samodzielnego uczenia się i własnych refleksji. Takie systemy już są natomiast same maszyny dość niewiele się nauczyły. Potrzebują czasu na "ewolucję" pojmowania. Tak naprawdę nikt nie wie ile czasu im to zajmie.  W chwili obecnej nie odróżniają jeszcze rzeczy ważnych i zupełnie nieistotnych. Największe sukcesy na drodze do sztucznej inteligencji osiąga Google. Dzięki temu np. już w tej chwili komputery potrafią tłumaczyć ze słuchu. Żeby dobrze przetłumaczyć trzeba rozumieć o czym jest mowa.

Portret użytkownika NIC

Sztuczna inteligencja jest

Sztuczna inteligencja jest zagrożeniem. Dowodem mogą być chociażby starania przemysłu filmowego kreującego filmy mające na celu przekonanie ludzi (czyt.wypranie im mózgów), że robociki mają uczucia, że uczą się miłości (?!), że rozróżniają dobro do zła (?!). Mało śmieszne jest to, że niestetety tego typu filmy jak ostatnio np. Chappie otrzymują od ludzi wysokie oceny, są polecane - czyli rybka połknęła chaczyk, zaakceptuje SI, tak jak panowie tego świata mają na celu. Gratuluję miłośnikom robocików i kiepskich historyjek o robocikach. 
SI dlatego jest zagrożeniem, bo oprogramowanie otrzyma i będzie kontrolowana przez tych, którzy już kontrolują ludzkość i mają mało przyjazne dla ludzkości zamiary.
Nie mam nic przeciwko zmywarkom, robotom kuchennym itd ale jesten na nie dla policjantom robotom, lekarzom robotom, pieskom/kotkom i innym maskotkom mającym zastąpić żywe stworzenie dzieciom.

.

Portret użytkownika krisu----

Nie wiemy czy należy się

Nie wiemy czy należy się obawiać czy nie z prostego powodu - nie jesteśmy w stanie przewidzieć intencji bytu inteligentniejszego od nas. Musk, Hawking to giganci, skoro oni jako wyższa inteligencja widzą zagrożenie, to my szaraki z czystej ostrożności powinniśmy ich posłuchać

Portret użytkownika Israfel

Inteligencja (od łac.

Inteligencja (od łac. intelligentia - zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.
(źródło: Wikipedia)
 
Słysząc o inteligentnych proszkach do prania śmieję się, bo to głupia reklama, mająca nadać towarowi nieistniejące cechy.
 
Zdaję sobie sprawę, że superkomputery, albo sieci rozproszone mają taką moc obliczeniową, że odpowiednie programy są dzieki nim w stanie śledzić to, co się dzieje w sieci, przeanalizować i zadziałać adekwatnie do otrzymanych informacji. Czyli spełniają warunki z pierwszej części definicji.
 
Zauważcie, że programy tłumaczące kontekstowo, są w stanie "rozumieć".
Programy samouczące to już nie nowość.
Odpowiednie algortymy decydują co pwoinny wykonać na podstawie danych wejściowych.
 
Czy to już jest sztuczna inteligencja? Chyba nie.
 
Natomiast probem może powstać, gdy w celu większego ułatwienia sobie życia zbudujemy interfejs komunikacji między urządzeniami inteligentnymi i pozwolimy im ustawiać priorytety i decydować.
 
Może się okazać, że wynikiem obliczeń będzie konieczność zmniejszenia roli ludzi, lub ich eliminacji w celu osiągnięcia oczekiwanego wyniku.
 
Przecież już tak się dzieje. "Inteligentni" szefowie liczą wydajność pracy maszyn i ludzi i niejednokrotnie wymieniają ludzi na maszyny. Jeżeli sztuczna inteligencja będzie miała zadaną "optymalizację" kosztów, to zrobi to samo, bez żadnych skrupułów.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Strony

Skomentuj