Eksperci ostrzegają, że w Fukushimie może dojść do niszczącej eksplozji wodoru

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Ludzkość zmaga się z katastrofą nuklearną w Fukushimie już ponad 4 lata i końca nie widać. Co więcej znowu zaczyna się robić groźnie. Wszystko przez tak zwany "chiński syndrom", czyli ryzyko przenikania reaktora przez kolejne warstwy w głąb Ziemi. Gdyby doszło do zetknięcia z wodami gruntowymi mogą powstać warunki do potężnej eksplozji wodoru.

 

Już w kilka godzin po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami, które uderzyło 11 marca 2011 roku, doszło do dwóch potężnych erupcji wodoru, które dosłownie rozerwały na strzępy dwa z pięciu reaktorów. Jeden z konstruktorów tej elektrowni, profesor Uehara Haruo od kilku lat ostrzega, że kolejna eksplozja może spowodować następne tragiczne konsekwencje.

 

Uehara Haruo to były rektor Uniwersytetu Saga. Jest to osoba powszechnie szanowana i uważana za wybitnego specjalistę w branży.a Jego zdaniem jest to raczej oczywiste, że paliwo jądrowe w uszkodzonych reaktorach stopiło betonowy fundament reaktora. W takiej sytuacji jedynym tego następstwem może być penetracja stosu reaktora w głąb ziemi. Na to, że do tego procesu dochodzi może wskazywać rosnące skażenie radioaktywne okolicznych wód gruntowych.

Nazwa "chiński syndrom" upowszechniła się w 1979 roku, kiedy na ekrany kin wszedł hollywoodzki film na temat awarii w jednej z elektrowni jądrowych. Taki reaktor, który mógłby wymknąć się spod kontroli hipotetycznie przenikałby przez warstwy skorupy Ziemskiej aż dotarłby z USA do Chin. Wydaje się, że nie jest to fizycznie możliwe, ale ze względu na to, że zaledwie dwa tygodnie po premierze filmu doszło do awarii zasilania w amerykańskiej elektrowni atomowej Three Miles Island, zwrot "chiński syndrom" upowszechnił się dla zobrazowania skutków roztopienia fundamentów reaktora.

 

Profesor Haruo dodaje, że przenikający warstwy ziemi reaktor oraz topiące się paliwo skazi wody gruntowe oraz samą glebę. Oczywiście pogłębi to skażenie środowiska morskiego. Co więcej, jeśli wody gruntowe będą podgrzewane przez długi czas może dojść do potężnej eksplozji hydrowulkanicznej. Obecnie naukowcy zaczynają z coraz większym zaniepokojeniem szacować prawdopodobieństwo wystąpienia takiej dodatkowej katastrofy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika krzychosław xvi

Profesor Haruo dodaje, "że

Profesor Haruo dodaje, "że przenikający warstwy ziemi reaktor oraz topiące się paliwo skazi wody gruntowe oraz samą glebę. Oczywiście pogłębi to skażenie środowiska morskiego. Co więcej, jeśli wody gruntowe będą podgrzewane przez długi czas może dojść do potężnej eksplozji hydrowulkanicznej"
Mam rozumieć wg tej przepowiedni " Przyjdzie dzień gdy nad wodami Pacyfiku pojawi się wielki obłok pary, gazu, skał i dymu a to będzie oznaczało, że właśnie Japonia przeniosła się w NIEBYT"
 

Portret użytkownika N1KT

Temat aktualny - na firewinds

Temat aktualny - na firewinds ostatnio Arni Gundersen mówił że jest w tej chwili duże zagrożenie.
A czemu są takie ładne zdjęcia całych reaktorów ?
Takie trzeba pokazywać http://corium.cba.pl
(zdjęcia mówią same za siebie - nic nie moga zrobić poza chłodzeniem i dolewaniem wody i zbieraniem jej jako tako jak się tylko da aby nie wylewać wszystkiego do oceanu od razu bo szlak wszystko trafi momentalnie. Zresztą i tak trafia to widać przez cały czas.)
A tu taki film https://www.youtube.com/watch?v=vX4uAAxevPE (sama straszna prawda).

Portret użytkownika zabawne

"Taki reaktor, który mógłby

"Taki reaktor, który mógłby wymknąć się spod kontroli hipotetycznie przenikałby przez warstwy skorupy Ziemskiej aż dotarłby z USA do Chin." --- no to nie ma problemu, bo z USA przeleci do Chin, a w Chinach wypadnie i poleci w kosmos Smile To nie jest kulka w tunelu gdzie mgh = (mV^2)/2...echh.
Gdzieś obok były baseny z plutonem "chłodzonym" wodą. Uszkodzenie basenów w wyniku wybuchu  i odparowanie plutonu - to dopiero będzie ciekawe.

Portret użytkownika achiles

Tyle razy już pisałem i

Tyle razy już pisałem i przestrzegałem, pod tym tematem, byście nie jedli żadnych ryb MORSKICH, anie nie odwiedzali barów SUSHI i sami widzicie, jak się mało myliłem I NADAL SWÓJ APEL PONAWIAM . 

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim: *

Ja, ja, ja, ja, ja... Jaja

Ja, ja, ja, ja, ja... Jaja kolego, ciągle jaja. Masz poważny problem i należy to leczyć. Radzę rozpocząć kurację jak najszybciej. Inaczej będzie coraz gorzej. Zaczniesz widziech "ich", potem "twarze" a na końcu "ufosonów-hybrydy".

Skomentuj