Obłoki srebrzyste widziano od Rosji po Szkocję

Kategorie: 

Źródło: twitter

Trwa już sezon obserwacji obłoków srebrzystych, czyli chmur NLC, które świecą jeszcze po zachodzie Słońca. W ciągu ostatnich kilku dni obłoki srebrzyste widzieli mieszkańcy Moskwy, Mińska czy Sztokholmu.

 

Zjawisko to występuje co roku w okolicy lata. Kiedyś nie było to częste zjawisko, a już na pewno w naszych szerokościach geograficznych. Jednak od kilku sezonów obłoki NLC możne zaobserwować znacznie więcej osób. Wiele z nich jest bardzo zaskoczonych widząc coś na nieboskłonie świecącego w nocy nad ich głowami.

Obłoki srebrzyste nad Moskwą - źródło: twitter

Noctilucent clouds, czyli obłoki NLC, to chmury pojawiające się zwykle w obszarach polarnych. Można je zwykle zaobserwować po zmroku lub przed świtem, czyli wtedy, kiedy Słońce znajduje się kilka stopni poniżej horyzontu. Kiedyś, aby zobaczyć to zjawisko, trzeba było się udać do Arktyki lub Skandynawii, ale w ostatnich latach da się to zobaczyć z praktycznie wszystkich miast europejskich.

Obłoki srebrzyste nad Mińskiem - źródło: twitter

Jest wiele teorii odnośnie tego dlaczego w czasach nowożytnych mamy do czynienia z tak dużym wysypem obserwacji obłoków srebrzystych. Niektórzy uważają, że to efekt zmian klimatu i radykalnego zwiększenia stężenia metanu w atmosferze. Może być tak, że odpowiada za to zmiana prądów strumieniowych, których globalny obieg uległ zakłóceniu na skutek nierównowagi gazowej, a raczej nadreprezentacji metanu, co przeobraża globalne układy prądów powietrznych.

Obłoki srebrzyste nad Sztokholmem - źródło: twitter

Może to sprzyjać kumulacji pary wodnej w górnych warstwach atmosfery, a NLC są chmurami, które należą do najwyższego piętra i są jednymi z najzimniejszych. Obłoki jaśnieją na niebie niczym zorza, ponieważ znajdują się na wysokości od 70 do 90 km i są oświetlone przez Słońce, ale od spodu. Blask powstaje gdy dochodzi do zjawiska rozproszenia światła w maleńkich kryształkach lodu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Trochę nieprecyzyjnie

Trochę nieprecyzyjnie napisane, obłoki srebrzyste pojawiają się na niższych szerokościach często po dużych erupcjach wulkanów. Po erupcji Krakatau w 1883 roku przez ponad dekadę obłoki srebrzyste były widoczne nawet w okolicy równika. Do czego prowadzi wypalanie lasów, spalanie kopalin (przemysł ogólnie) samo w sobie mówi, atmosfera jest bardziej zanieczyszczona niż 50 czy 100 lat temu stąd też większy zasięg tego przepięknego zjawiska.
ps. w 2011 roku po erupcji Eyjafjallajokull można było oglądać ten fenomalny spektakl przez kilka dni w Polsce.

Portret użytkownika Medium

Wieś nie emituje nocą tyle

Wieś nie emituje nocą tyle światła, co miasto.
Kiedyś na biwaku światłem bardzo mocnej latarki udało mi się "dotknąć" chmur, które były dość nisko. Było to jeszcze w czasach, gdy porządne latarki produkowano a i nie zatruwano metalami paliwa lotniczego.
Sama mieszkam w średnim mieście w Polsce i również nie zaobserwowałam takiego świecenia chmur, jakie widać na zdjęciach.
 

Strony

Skomentuj