Utrata lodu na Półwyspie Antarktycznym może wpłynąć na ziemską grawitację

Kategorie: 

Półwysep Antarktyczny - foto: Erwin Vermeulen

Grupa uczonych z University of Bristol zainteresowała się zaobserwowaną niedawno nagłą utratą lodu w uważanych dotychczas za stabilne regionach Antarktyki. Ich zdaniem lodu ubyło na tyle dużo, że może to wpłynąć na dystrybucję masy na naszej planecie, co przekłada się na zmianę siły ziemskiej grawitacji w tym regionie świata.

 

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez satelitę CryoSat-2. Urządzenie to porusza się na orbicie na wysokości około 700 km i stale wykonują zdjęcia radarowe pokryw lodowych na biegunach. Z danych wynika, że jeszcze do 2009 roku nic nie wskazywało na to, że na Półwyspie Antarktycznym dzieje się coś niepokojącego. Potem jednak zmiany przyspieszyły a od lipca 2010 do kwietnia 2014, roztopiło się tam 56 miliardów ton lodu.

 

Naukowcy przyznają, że to zaskakujące, ponieważ nigdy przedtem, w tym regionie nie odnotowano topnienia lodu na taką skalę. Wcześniejsze obserwacje wykazały, że na topnienie lodu narażona jest pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej, ale naukowcy nie zaobserwowali wcześniej podobnych procesów, w południowej części Półwyspu Antarktycznego.

Naukowcy sugerują, że za tak znacznym spadkiem lodu w tym obszarze stoją zmiany w temperaturze prądów oceanicznych opływających Antarktydę. Jest to jednak tylko niepotwierdzona danymi hipoteza. Więcej informacji na temat raportu brytyjskich klimatologów można znaleźć w czasopiśmie Nature.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nalepka

Jak najbardziej że

Jak najbardziej że tak.

 Woda w stanie stałym a stanie ciekłym zdecydowanie może przyczynić sie do zmiay grawitacji Ziemskiej. 
Nie od dziś znany jest termin [ żeby nie było że prokuje jakąś datę...]  termin PRZEBIEGUNOWANIE Ziemi.

"Czytający" powinni wiedzieć co to. A co  lepsze spodziewać się "przewrotu" Ziemi.

 

Portret użytkownika gościu

Jeszcze kilka lat temu żadna

Jeszcze kilka lat temu żadna "Grupa uczonych z University"  NIC nie wspominała że tyle lodu się roztopi w Arktyce. Jedni myśleli że będzie to za 2 tys. lat a inni że będzie to za 20 lub 200 tys. lat. A morał z tego wszystkiego jest taki:
A sami uczeni g......o wiedzą!!! Zwierzęta są mądrzejsze w przewidywaniu wydarzeń na Ziemi niż "uczeni z University".
 
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Co za bzdura... Trochę

Co za bzdura... Trochę wyobraźni wystarczy, aby zrozumiec czym jest ta cieniuteńka w skali globu warstewka lodu w stosunku do pozostałej masy lądów i oceanów. Wpływ  na grawitację będzie w granicy błedu pomiarowego instrumentów.
 Po za tym grawitacje definiuje inny model, niż nauka podaje. Model Angelusa:

Portret użytkownika Klaus

Weź ty zrób bardziej

Weź ty zrób bardziej czytelniejszy model bo ton to jakiś śmiech... 
Poza tym co ty wiesz o grawitacji oprócz tego, zę istnieje ? 
Idź z tym do jakiegoś polskiego uniwersytetu to cię odrazu wyśmieją.

Ban na czas nieokreślony.
Moderacja

Portret użytkownika Klaus

Ciekawe który uniwersytet się

Ciekawe który uniwersytet się tym bzdurnym obrazkiem zainteresował ruski bękarcie. 
Ja jestem za głupi ?! hahaha :D 
To ty twierdzisz, że istnieje jakiś ekran chemtrailsowy to już samo w sobie i przeczy fizyce i pokazuje jaką ty masz wiedzę czyli nie masz jej w ogóle, już tu raz mówiłeś o swojej "własnej fizyce" masz taki swój mały urojony światek w tej swojej główce gdzie dzieją się takie dziwy.

Ban na czas nieokreślony.
Moderacja

Skomentuj