Dowódca sił specjalnych Tadżykistanu dołączył do Państwa Islamskiego

Kategorie: 

Gulmurod Chalimow - źródło: Internet
W internecie pojawiło się nagranie, na którym pułkownik Gulmurod Chalimow, dowódca sił specjalnych Tadżykistanu, powiadomił o dołączeniu do Państwa Islamskiego. Zapowiedział również, że zaprowadzi dżihad do jego kraju, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych.

 

Jeszcze miesiąc temu Chalimow przebywał w swoim kraju, lecz pewnego dnia rzekomo zaginął. Teraz okazuje się, że pułkownik wraz z 10 mieszkańcami Tadżykistanu najprawdopodobniej wyjechał do Syrii aby dołączyć do ISIL. Jak sam stwierdził w opublikowanym nagraniu, postanowił opuścić kraj ponieważ narusza się tam prawa muzułmanów.

 

Chalimow jest jednym z najlepiej wyszkolonych funkcjonariuszy w swoim kraju i jako szef OMON chronił Tadżykistan przed bojownikami. W przeszłości był szkolony przez amerykańską armię i rosyjski Specnaz. Jednak teraz postanowił dołączyć do radykalnych islamistów i zapowiedział, że wraz z nimi zaprowadzi prawo szariatu w swoim kraju, a potem zaatakuje Rosję i USA.

 

Nie wiadomo jak należy traktować taką informację - czy dowódca sił specjalnych rzeczywiście mówi prawdę? Czy może po prostu otrzymał taki rozkaz? W zeszłym miesiącu pojawiła się bardzo podobna wiadomość. Brytyjski podwójny agent wywiadu wyjechał z misją do Syrii i rzekomo postanowił przyłączyć się do ISIL a gdy powrócił do Wielkiej Brytanii, chciał rzekomo zaatakować służby bezpieczeństwa, dla których przecież pracował.

 

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/tajikistan/11636529/Missing-Tajikistan-police-chief-defects-to-the-Islamic-State.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Plala

Oczywiscie USA zasponsorowalo

Oczywiscie USA zasponsorowalo i umozliwilo istnienie dla ISIS ISIL czy jak to tam,...W rzekomej wojnie z rezimem Asada.Kazdy bedzie w jakis sposob odnosil pozytek z tego.Kazdy w sesie ze szlachta ale tacy normalni jak mi beda niestety placic za to zyciem Smile

Portret użytkownika 3plabc

Nie wiem, czy to całe ISIS

Nie wiem, czy to całe ISIS było stworzone celowo przez służby specjalne w celu powstrzymywania rosnących wpływów Iranu, ale tylko Iran może je pokonać.... wtedy stał by się mocarstwem, a na to Izrael, Usa i Saudowie nie pozwolą. Wniosek: heapy end'u nie będzie, a cały Bliski Wschód utonie w krwi... a jak fanatycy podbiją już kraje muzułmańskie to przyjdą podbić Europe. Nic tylko krzyknąć: Wujku Samie dziękujemy!!! Ale jak amerykanie mieli przewidzieć, że wprowadzając chaos w regionie podpalą pół świata. Wszystko wskazuje, że ta wojna będzie najkrwawszą i najbrutalniejszą w znanej nam historii.

Portret użytkownika ktoś_bliżej_nieokreślony

Ale i tak ludzkości niczego

Ale i tak ludzkości niczego nie nauczy. Tępy gatunek i tyle.
Nie wydaje mi się by amerykańscy dowódcy nie wzięli tego pod uwagę. Zapewne gdzieś tam jest jakiś punkt brzmiący mniej więcej "isnieje prawdopodobieństwo podpalenia połowy świata, które oszacowano na xx% (i tu w punktach wymienia się korzyści z tego płynące)". Możemy tylko zgadywać i spekulować, czy wzięli to pod uwagę, czy nie. Ja myślę, że jednak wzięli, niestety.

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Portret użytkownika lis

A nam chce Unia dokoptować

A nam chce Unia dokoptować 3000  biednych, ale i nie sprawdzonych uchodźców, którym nie wiadomo co może do łba strzelić gdy znajdą się na ziemi "niewiernych". Nasza dobroduszność wyjdzie nam bokiem, bo ci co decydują jeżdżą w opancerzonych limuzynach z obstawą, a szary Kowalski pójdzie na zakupy i będą go zdrapywać z chodnika.

Portret użytkownika achiles

Kenijski prawnik Felix

Kenijski prawnik Felix Kiprono chce ożenić się ze starszą córką prezydenta USA Baracka Obamy Malią i zaoferował za narzeczoną tradycyjne wiano z 70 owiec, 50 krów i 30 kóz. Mecenas Kiprono poinformował  w jednej z nairobijskich gazet, już od dawna marzy o poślubieniu 16-letniej Malii Obamy. „Interesuję się nią od 2008 roku. Szczerze mówiąc, z nikim się nie spotykałem, odkąd zaprzysiągłem jej wierność" — powiedział. Mecenas  planuje oświadczyć się córce Obamy podczas wizyty prezydenta USA w Kenii w lipcu. „Obecnie sporządzam list do Obamy z prośbą o zabranie Malii w tę podróż" — oświadczył. Mecenas Kiprono zarzeka się, że jego miłość do starszej córki Baracka Obamy jest prawdziwa, i że nie chodzi mu o pieniądze rodziny amerykańskiego prezydenta. Barack Obama ma dwie córki: starsza Malia Anna urodziła się w 1998 roku, a młodsza  - Natasza, przyszła na świat w 2001 roku. Na przeszkodzie może stanąć jednak stara waśń plemienna: ojciec Obamy pochodził z muzułmańskiego ludu Luo znad Jeziora Wiktorii, a Kiprono jest członkiem ludu Nandi, znanego głównie jako plemię światowej sławy kenijskich biegaczy.

Portret użytkownika achiles

Skrajni fundamentaliści

Skrajni fundamentaliści muzułmańscy prowadzą ofensywę na wielu frontach na świecie. Państwo Islamskie umacnia się w Iraku, gdzie zajęło Ramadi i w Syrii, gdzie zajęło Palmirę. W Nigerii dżihadyści z Boko Haram ponownie zajęli dwa pograniczne miasta odbite niedawno przez armię rządową. W Jemenie po 5-dniowym przerwaniu ognia dla umożliwienia humanitarnej ewakuacji ludności cywilnej w Adenie, koalicja inwazyjna pod wodzą Arabii Saudyjskiej wznowiła naloty i ataki na pozycje ibadyckich rebeliantów  Houthi. 

Portret użytkownika achiles

Zerwanie kontaktów

Zerwanie kontaktów gospodarczych z Rosją jest jednym z najważniejszych zewnętrznych czynników, które negatywnie odbiły się na stanie ukraińskiej gospodarki - uważa sprowadzony z Litwy minister rozwoju gospodarczego Ukrainy Aivaras Abromavičius.W wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawy" przypomniał on, że spadek PKB w 2014 roku wyniósł 17,5% i nadal trwa. „Obecna sytuacja makroekonomiczna w kraju jest bardzo ciężka — podkreślił — Jesteśmy na dnie".  Do przyczyn zaistniałej sytuacji minister zaliczył konflikt zbrojny, zniszczenie infrastruktury transportowej, utratę podstawowych funduszy oraz takie zewnętrzne czynniki, jak spadek cen kukurydzy oraz stali a także zamknięcie dla Ukrainy rosyjskiego rynku. Oceniając perspektywy wyjścia ukraińskiej gospodarki z kryzysu, Abromavičius wyraził opinię, że poprawa sytuacji jest możliwa pod warunkiem przywrócenia pokoju w kraju. „Z dobrych wiadomości — jeśli działania zbrojne nie zostaną wznowione, nie pogorszy się sytuacja na froncie, to najgorsze wskaźniki gospodarcze mamy już za sobą" — uważa on.

Strony

Skomentuj